Vedci vyvíjajú test pre nakazených koronavírusom. Určí ďalší priebeh ochorenia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ich technológia môže pomôcť zistiť, kto má voči vírusu imunitu a kto zostane infekčný.

Austrálski vedci pracujú na teste, vďaka ktorému sa bude vedieť predpovedať závažnosť symptómov u pacientov s novým koronavírusom. Píše ABC News.

Nakazení tak budú môcť lepšie odhadnúť, do akej miery ich COVID-19 ďalej zasiahne a či voči nemu budú po uzdravení imúnni alebo u nich bude hroziť riziko opätovnej nákazy. Šlo by tak o vôbec prvý takýto test na svete.

Výskumníci sa zameriavajú na to, akým spôsobom sa u nakazeného vyvoláva následná reakcia jeho imunitného systému.

Slúžia k tomu vzorky buniek od vybraných pacientov (najmä tých, ktorí sa z ochorenia dostali) z Austrálie, Talianska, Číny či amerického New Yorku, ktoré dopravujú do laboratórií v Melbourne.

Člen tímu, profesor Menno van Zelm tvrdí, že len určitým spôsobom obnovujú technológiu, ktorú už predtým používali k testovaniu pacientov na chrípku a alergiu.

Ich technológia tak môže pomôcť zistiť, kto má voči vírusu imunitu, kto zostane infekčný a u koho sa riziko vzniku závažnej formy tohto koronavírusu môže prejaviť.

Test bude hľadať rozdiely v krvi pacientov s miernym a aj s ťažkým priebehom v nádeji, že už čoskoro sa bude dať predvídať, aké ďalšie kroky treba spraviť.

„Náš výskum skúma imunitu, ktorá sa v tele utvorí ako reakcia na koronavírus. Chceme vedieť určiť, ako priaznivá je imunitná odpoveď a či je človek ohrozený rozvojom závažných príznakov," uviedol van Zelm.

S tímom už študoval konkrétne bunky, ktoré reagovali na infekciu spôsobenou vírusom SARS-CoV-2. „Hovorí sa tomu pamäťové B bunky. Tie nás chránia pred nakazením nejakým ochorením po druhý raz," vysvetlil.

Samotný test už vedci vyvinuli v laboratóriu, potrebujú však ďalšie finančné prostriedky, aby ho mohli vyskúšať priamo na pacientoch.

„Je nesmierne dôležité včas identifikovať pacientov a rozdeliť ich podľa toho, či budú potrebovať včasný zásah alebo či budú môcť byť liečení iným spôsobom," zhrnul van Zelm.

MELBOURNE/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti