Sestričky na JIS-ke v Bergame prirovnávajú zmeny k ťažkému boju

19 ZAHR Sestricky z Bergama.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: repro foto Reuters

Z nebezpečného ochorenia sa vyliečila aj 103-ročná žena.

Už týždne bojujú vo vojne. Sestričky na JIS-ke v talianskom Bergame prirovnávajú nekonečné zmeny v oblekoch s maskami na tvári k ťažkému boju. Nestrácajú však optimizmus a tušia, že najhoršie majú za sebou.

Sú nenahraditeľné, ale pre väčšinu pacientov neviditeľné. Kritických pacientov im na Jednotku intenzívnej starostlivosti prevážajú pod sedatívami alebo v bezvedomí. Situáciu, akú zažívali posledný mesiac, si predtým nevedeli predstaviť.

„Na začiatku, keď k nám vozili 100 až 150 ľudí denne, sme si hovorili, že to nezvládneme, že je to nemožné. Situácia sa menila zo dňa na deň," priznáva koordinátorka sestier Maria Berardelliová.

Napriek tomu obrovskému počtu, prežívali osud každého jedného pacienta. O to viac, keď sa im ho nepodarilo zachrániť. „Zakaždým sme cítili zlyhanie, na smrť si nezvyknete, lebo pre chorých robíme maximum. Či už ste veriaci alebo nie, o ich osude rozhodoval niekto nad nami, ktorý s nimi mal iné plány, " konštatovala ďalšia sestrička Maddalena Ferrariová.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

„Keď sa niekoho snažíte 15 dní zachrániť a robíte všetko, čo je vo vašich silách, je to skutočne prehra," doplnila Berardelliová.

Talianske Bergamo bolo z hľadiska počtu obetí na tom najhoršie. Len v marci tam počet evidovaných obetí stúpol na 5 400, čo je šesťkrát viac ako rok predtým. Čísla pritom môžu byť ešte horšie, keďže sú to len úmrtia evidované v nemocniciach. „Každý mal svoj životný príbeh, osobnosť a skúsenosti, ktoré mohol ešte svojím vnúčatám odovzdať, prichádzame tu o veľmi dôležitú generáciu," dodáva Ferrariová.

Zázračné vyliečenie 103-ročnej babičky

Aktuálne čísla pacientov im však konečne dali vydýchnuť. Aj na JIS-ke počet pacientov klesá. Pozitívny príklad dáva aj táto 103 ročná babička z mestečka Lessona neďaleko Milána. Z ochorenia Covid-19 sa úspešne vyliečila.

„Dávali sme jej infúziu, celý týždeň ležala v posteli, odmietala jedlo a nereagovala. Jedného dňa otvorila oči a prebrala sa k životu, začala jesť a nabrala sily," spomína si jej lekárka Carla Furno Marcheseová.

A čo jej pomohlo zbaviť sa toho zlého vírusu? Pani Zanussiová hovorí, že odvaha, sila a viera. Lekári zase tvrdia, že sa z toho dostala vlastnými silami. Určite jej pomohla aj výborná kondícia, ktorú mala predtým. Už teraz sa nevie dočkať, keď uplynie povinná karanténa a domov seniorov opäť otvoria.

Reportáž pripravila Ivana Miklánková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BERGAMO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti