Počet úmrtí na koronavírus v Rakúsku prekročil 300

telerano kemka.mp4
Zdroj: TASR/AP Photo/Mary Altaffer

Najviac infikovaných dosiaľ hlásili z Tirolska.

Počet obetí nového typu koronavírusu v Rakúsku sa vo štvrtok zvýšil na 302 po tom, ako ochoreniu za uplynulý deň podľahlo ďalších 29 ľudí. Počet potvrdených prípadov nákazy v krajine stúpol na 13.120. Informovali o tom denník Kronen Zeitung a agentúra APA.

Z údajov rakúskeho ministerstva zdravotníctva tiež vyplýva, že v Rakúsku sa z koronavírusovej choroby COVID-19 dosiaľ vyliečilo 5240 ľudí, z nich 700 za posledných 24 hodín. Ministerstvo súčasne hlásilo celkovo 126.287 vykonaných testov.
Denný nárast počtu infikovaných sa v krajine postupne znižuje, od stredy dosiahol 2,32 percenta.

Najviac infikovaných dosiaľ hlásili z Tirolska (2931), nasledujú spolkové krajiny Dolné Rakúsko (2151), Horné Rakúsko (2048) a Viedeň (1878), uviedla verejnoprávna televízia ORF.

V rakúskych nemocniciach sa k štvrtkovému dopoludniu nachádzalo 1086 pacientov s koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o desať menej než v stredu. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti ošetrovali 266 ľudí, o jedného menej než v stredu.

Spolkový kancelár Sebastian Kurz medzitým pred Veľkou nocou znova vyzval na dodržiavanie sociálneho odstupu. Počas sviatkov by sa nemali konať žiadne rodinné oslavy, zdôraznil.

"Ešte nie sme zďaleka z najhoršieho von, pretože tento vírus je stále medzi nami," uviedol Kurz vo vyhlásení. "Prosím, zostaňte doma, nestretajte sa s nikým, dodržiavajte odstup."
Šéf rakúskej vlády poukázal na to, že každý môže "svojím správaním zachrániť životy".

Pekné počasie by podľa neho nemalo ľudí viesť k väčším výletom alebo zhromaždeniam".
Poďakoval sa tiež obyvateľom za doterajšiu disciplínu. "Sme v západnej Európe krajinou s najlepším vývojom čísel. Možno to pripísať obmedzeniam pohybu, opatreniam a spolupráci obyvateľstva," dodal s tým, že hoci si vláda uvedomuje, že túžba ľudí po obvyklej slobode a opätovnom stretnutí s príbuznými a priateľmi rastie, všetci musia vydržať, "aby sme sa po Veľkej noci spoločne a postupne mohli znova vydať na cestu k normálnosti".

Situácia v Česku

V Česku stúpol počet ľudí s potvrdenou nákazou novým koronavírusom na 5312 - v stredu pribudlo 295 prípadov. Počet vyliečených je 233, ochoreniu podľahlo 99 ľudí. Vo štvrtok ráno o tom informovali české spravodajské portál Novinky.cz a iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Od soboty 4. apríla do utorka 7. apríla sa počet nových prípadov nákazy pohyboval v rozpätí od 115 do 282. V stredu sa teda počet novopreukázaných nakazených zvýšil. Podľa trvalého bydliska pacienta je aj naďalej najviac ľudí s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom v Prahe, a to 1305. Nasleduje Stredočeský kraj so 651 prípadmi ochorenia a Moravskosliezsky kraj s 565 prípadmi.

Nemecko hlási 108 202 infikovaných koronavírusom a 2107 úmrtí

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Nemecku za posledných 24 hodín o 4974 na 108 202.

Oproti predošlým štyrom dňom, keď počet nových infikovaných klesal, ide už tretí deň po sebe v počte nových denných prípadov o nárast.

Vyplýva to zo štvrtkových údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), píše agentúra Reuters.

V krajine za uplynulý deň evidujú ďalších 246 obetí; ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, tak celkovo podľahlo najmenej 2107 ľudí.

Podobne ako v iných krajinách predpokladajú odborníci vysoký počet nezachytených prípadov aj v Nemecku.

Maďarsko: Zomrelo ďalších osem pacientov, nakazených je už 980 ľudí

Ochorenie COVID-19, spôsobované novým druhom koronavírusu, si vyžiadalo v Maďarsku za uplynulých 24 hodín ďalších osem obetí; celkom ich je 66.

Počet potvrdených prípadov infikovaných ľudí stúpol na 980, informoval vo štvrtok informačný server krízového štábu koronavirus.gov.hu.

Najmladším spomedzi ôsmich mŕtvych bol 48-ročný pacient. Všetci z nich trpeli aj inými chronickými ochoreniami.

Jeden pacient zomrel v domove dôchodcov v Budapešti na Peštianskej ceste, kde chorobe podľahli už piati seniori. Vyše 500 obyvateľov domova je v karanténe; infikovaných je najmenej 65 z nich, uviedol spravodajský server Origo.hu.

Z choroby sa zotavilo 96 ľudí. V úradnej domácej karanténe je v Maďarsku 16 006 osôb. Počet testov vykonaných v akreditovaných laboratóriách dosiahol 27 826.

V Rusku sa uskutočnilo vyše milióna testov na koronavírus

V Rusku sa uskutočnilo viac ako milión testov na koronavírus, uviedla vo štvrtkovom vyhlásení tamojšia Federálna služba pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor).

Podľa tejto služby zostáva pod lekárskym dohľadom v Rusku pre podozrenie z koronavírusu 171.000 ľudí.

Ako poznamenala agentúra TASS, dosiaľ bolo v Rusku potvrdených 8672 prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, pričom 580 pacientov sa zotavilo a 63 nákaze podľahlo. Najviac prípadov nákazy zaznamenali v Moskve (5841).

Ukrajina hlási 1892 prípadov nákazy koronavírusom a 57 mŕtvych

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k štvrtkovému ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 224 na 1892. Z tohto počtu 57 ľudí nákaze podľahlo a 45 sa uzdravilo. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

"Nemalo by sa to zamieňať s mimoriadnym stavom. Mimoriadna situácia je dočasný právny režim, ktorý konsoliduje prácu všetkých orgánov a zároveň neobmedzuje ústavné práva občanov. Tento režim nie je o diktatúre, ale o disciplíne," vysvetlil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina zastavila všetky medzinárodné lety aj medzinárodnú autobusovú a železničnú dopravu. Cudzinci majú na Ukrajinu zákaz vstupu. Do krajiny sa dostanú iba jej občania autom alebo pešo. Po príchode musia stráviť 14 dní v karanténe pod lekárskym dohľadom v zariadeniach, ktoré vyčlenia jednotlivé oblasti. Ide prevažne o hotely alebo lekárske zariadenia.

Španielsko: Počet obetí nového koronavírusu stúpol o 683

Počet obetí nového koronavírusu v Španielsku stúpol za posledných 24 hodín o 683, informoval vo štvrtok denník El País.

Podľa neho tak ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2, doposiaľ v krajine podľahlo 15 238 ľudí. Prítomnosť koronavírusu zistili u 152 446 osôb a 52 165 ľudí sa z ochorenia zotavilo.

Dolná komora španielskeho parlamentu diskutuje o predĺžení stavu núdze v krajine do 26. apríla, poznamenal El País.

Austrália zaznamenala najnižší nárast prípadov nákazy za viac ako tri týždne

Austrália zaznamenala svoj najnižší denný nárast prípadov nákazy novým koronavírusom za viac ako tri týždne. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Minister zdravotníctva Greg Hunt vo štvrtok oznámil, že je 96 nových prípadov a prvýkrát od 17. marca ich je menej než 100. Vrchol počtu novonakazených zaznamenala Austrália 28. marca, keď pribudlo 457 nových prípadov infekcie.

V Austrálii evidujú celkovo niečo vyše 6000 prípadov nákazy novým koronavírusom a 51 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje.

Zákonodarcovia v snahe zmierniť dôsledky pandémie na ekonomiku krajiny schválili v stredu večer systém štátnych dotácií na mzdy v celkovej výške 130 miliárd austrálskych dolárov (73,88 miliardy eur).

Irán potvrdil 117 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu

Irán eviduje za uplynulých 24 hodín 117 nových úmrtí v dôsledku koronavírusu. Celkovo koronavírusu v krajine podľahlo už 4110 nakazených. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie ministerstva zdravotníctva.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že počet pozitívne testovaných ľudí vo štvrtok vzrástol o 1634 na 66.200.

Irán je z hľadiska ochorenia spôsobeného novým druhom koronavírusu najviac postihnutou krajinou v oblasti Blízkeho východu. Výskyt choroby COVID-19 tam prvýkrát potvrdili 19. februára.

Agentúra AP uvádza, že iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vo štvrtok naznačil, že počas moslimského pôstneho mesiaca ramadán by mohli byť v dôsledku pandémie koronavírusu zakázané verejné zhromaždenia.

"Bez verejných zhromaždení ako modlitby, prejavy a podobne počas mesiaca ramadán, ktoré nám tento rok budú upreté, by sme sa mali rovnakým pocitom oddávať vo svojej osamelosti," povedal Chameneí v prejave odvysielanom iránskou štátnou televíziou.

Ramadán sa začne koncom apríla a bude trvať takmer celý máj. Iránski verejní činitelia však zatiaľ o opatreniach počas moslimského posvätného mesiaca nehovorili.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.