Policajné pásky, policajti, vojaci. V osadách na Spiši je v karanténe vyše šesťtisíc ľudí

Osada v obci Žehra.
Zdroj: TV Markíza

Ľudia v osadách sú disciplinovaní.

Rómske osady v Krompachoch, v Žehre a v Bystranoch uzavreli. Vjazd pred obcou Žehra strážia policajti a pripravení sú aj vojaci. Pred vstupom do obce je policajná páska. Dnu ani von tak nemôže nikto ísť.

Hlavný hygienik Ján Mikas spolu s ďalšími hygienikmi rozhodli, že uzavrú päť osád v troch obciach. Urobili tak potom, čo bolo pozitívne testovaných 31 ľudí. Koronavírus tam zrejme priniesli ľudia, ktorí sa vrátili zo zahraničia.

Osadu v Krompachoch strážia aj vojaci. V osadách na Spiši je v karanténe vyše 6200 ľudí.

Zdroj: TV Markíza

Premiér Igor Matovič aj Mikas sa obávajú, že v osadách sa nákaza môže rýchlo šíriť.

Primátorka Krompách Iveta Rušinová uviedla, že ľuďom zabezpečili zásobovanie pitnou vodou, potravinami a zabezpečujú aj zdravotnú službu.

„Potraviny zabezpečujeme cez potravinový reťazec a miestneho podnikateľa. Budú si ich môcť nadiktovať a dovezú sa im podľa ich požiadaviek. Cez potravinový reťazec im zabezpečujeme základný balíček," povedala Rušinová s tým, že by vďaka tomu mali mať potraviny na štvrtok a piatok (10. 4.). „Tieto veci si budú musieť kúpiť. To nie je nič zadarmo," dodala.

Okrem polície dohliada na lokality v karanténe aj Miestna občianska poriadková služba (MOPS) Krompachy.

„Dávame pozor, aby ľudia neprešli cez pásku. Zatiaľ sú disciplinovaní. Je to prvý deň, len pár hodín. Uvidíme, čo sa ďalej vyskytne," uviedol Oliver Horváth z MOPS s tým, že niektorí nosia ochranné rúška.

„Niektorí to rešpektujú, boja sa. Niektorí si z toho robia srandu," doplnil Dávid Girga z krompašskej MOPS. Podľa jeho slov z dôvodu aktuálnej situácie dostali pokyn, aby hliadkovali dlhšie než bežne.

Ako potvrdil starosta obce Bystrany František Žiga, v karanténe je asi 2 000 obyvateľov rómskej osady. „Zatiaľ je všetko v poriadku, na začiatku mali prirodzene veľa otázok," uviedol. V Žehre je podľa starostu Mariána Kandrača v karanténe viac ako 2 000 ľudí.

Reportáž pripravil Marek Vnenčák.


 

ŽEHRA/TV Markíza, kk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Osady

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.