Kedy sa dočkáme očkovania proti koronavírusu? Tu je odpoveď

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Vedci varujú pred unáhlením sa pri hľadaní vakcíny.

Desiatky výskumných tímov či spoločností už dlhší čas pracujú na bezpečnom očkovaní pred novým koronavírusom.

K informáciám o úspešných krokoch však zároveň dopĺňajú, že vakcína bude najskôr o rok a pol, v prípade lepších okolností by sa to mohlo podariť do roka. Píše o tom ČT s odvolaním sa na viaceré špecializované časopisy vrátane Nature.

Renomovaní vedci však dvíhajú varovný prst. Podľa nich by sa s vývojom očkovania nemalo ponáhľať, pretože následky nepodareného očkovania by mohli byť ešte horšie ako samotné ochorenie.

V minulosti trval takýto vývoj roky, ba aj desaťročia. Nakoľko veda ide míľovými krokmi dopredu, v kombinácii s väčším počtom výskumníkov, však dávajú nádej, že teraz by to tak dlho trvať nemuselo.

TIP: Vedci zverejnili simuláciu šírenia vírusu. Takto ohrozuje ľudí v obchode medzi regálmi

Americká spoločnosť Moderna začala testovať svoju vakcínu len 42 dní po tom, čo začalo s jej vývojom. To je v tomto obore zatiaľ rekord.

K čomu je vlastne očkovanie dobré? Znižuje riziko ochorenia tým, že naň pripraví našu imunitu. Pomáha to tejto prirodzenej obrannej bariére, aby lepšie hľadala, bojovala a zabíjala niektoré špecifické druhy baktérií a vírusov. Zároveň naučí súčasti imunitného systému, ako ochorenie vyzerá a dajú mu tromfy, ktorými nepriateľa pokoria.

Očkovanie nie je liek. Podáva sa zdravým, aby ich uchránilo pred prípadným nakazením sa. Ak by očkovanie na SARS-CoV-2 vzniklo, muselo by sa podať dostatočnej časti populácie, aby ju mohlo ochrániť, teda miliardám ľuďom. Je preto extrémne dôležité, aby nemalo žiadne vedľajšie účinky.

Pre príklad nemusíme zachádzať ďaleko, dokonca sa týka koronavírusu. Nie tohto nového, ale typu, ktorý postihuje mačky. Štúdia popísala, že očkovanie, vyvinuté proti tejto chorobe, zvyšuje pravdepodobnosť, že sa zviera ochorením nakazí.

TIP: Otec troch detí sa po dvoch týždňoch vyliečil z koronavírusu. O pár dní neskôr zomrel

Podobný fenomén sa podľa čínskeho virológa Ťianga prejavil aj v iných štúdiách na zvieratách. Tiež sa to týkalo koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie SARS, teda geneticky blízke koronavírusu COVID-19.

Ťiang varuje pred unáhlením sa aj z ďalšieho dôvodu, a síce že koronavírusy neustále mutujú. Tieto zmeny podľa neho síce nie sú zďaleka také veľké, ako napríklad v prípade chrípky, ale je ich veľa.

Celý proces vzniku očkovania preto trvá veľmi dlho. Musí sa nielen preukázať, že vývoj vakcíny je realistický a že sa dá látka ľahko pripravovať v dostatočnom množstve, ale že je taktiež bezpečná.

Aktuálne počty infikovaných pacientov s ochorením COVID-19, vyliečených pacientov aj počty obetí na Slovensku i vo svete nájdete TU.

Výskum a vývoj očkovania má štyri fázy:

Prvou fázou je štúdia na zdravých ľuďoch, ktorá testuje bezpečnosť vakcíny a imunitnú reakciu organizmu pri rôznom dávkovaní. V prípade COVID-19 sa očakáva, že trvať bude asi tri mesiace, za normálnych okolností by to zabralo asi dva roky.

Druhá fáza sa skladá z náhodných, dvojitých štúdií na tisíckach osôb, kedy sa polovici podáva očkovacia látka a druhé len placebo. Ani lekári, ani pokusné osoby nevedia, akú látku dostali. V tejto fáze sa overuje ako bezpečnosť, tak aj účinnosť látky. Normálne táto časť trvá dva až štyri roky, v prípade tohto koronavírusu sa zrejme čiastočne spojí s prvou fázou.

V tretej fáze do procesu vstupuje regulátor, teda vláda alebo nejaký jej odborný orgán, ktorý je nezávislý na autoroch vakcíny. Ten preverí dáta a výsledky predtým, ako očkovanie schváli. Za bežných okolností to môže trvať jeden až dva roky, v tomto prípade to bude zrejme len pár mesiacov. Posledná fáza prebieha po schválení očkovania, v nej sa sleduje efektivita vakcíny v reálnych podmienkach.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti