Veľkonočné ceremónie v kostoloch budú, ale bez veriacich

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Kňazi veria, že ľudia aj za takejto krízovej situácie, dokážu najväčšie kresťanské sviatky plnohodnotne prežiť.

Zeleným štvrtkom sa pre kresťanov začínajú najväčšie sviatky. Veľkonočné obrady v kostoloch pre hrozbu šírenia epidémie koronavírusu ale tohto roku budú bez veriacich. Ceremónie preto upravili a niektoré dokonca úplne zrušili.

Biskupi sa na v tento deň tradične stretávajú so všetkými kňazmi svojej diecézy. V prešovskej gréckokatolíckej katedrále túto liturgiu odložili na neurčito. „Nemôže sa konať zhromaždenie, čiže nemôžu sem prísť kňazi. Hygienické opatrenia bránia tomu, aby sme mohli vykonať celý obrad," vysvetlil Michal Pavlišinovič.

Zrušiť preto museli aj tradičný obrad umývania nôh i posvätenia oleja. Arcibiskup sa svojim kňazom prihovoril aspoň cez video na internete. "Dnešný deň, deň kňazov, sa za vás intenzívne modlím," povedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak.

Zakázané sú aj hromadné spovede. Vyznať sa z hriechov za prísnych hygienických opatrení mohli prísť veriaci len v nevyhnutých prípadoch. Podľa Pavlišinoviča bola zvlášť veriacim odporúčaná dokonalá ľútosť.

Katedrála bude síce počas Veľkej noci pre veriacich otvorená, súkromne sa môžu prísť pomodliť iba do predsiene. Počas liturgie ale dvere zamknú a dnu nikoho nepustia. Veľkonočné liturgie budú naživo vysielať cez internet. „Ponúkame taký spôsob, ako môžu rodiny prežiť veľkonočné sviatky aj vo svojich domácnostiach," tvrdí generálny vikár Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.

Zdroj: TV Markíza

Vo farskom rímsko-katolíckom kostole na prešovskom sídlisku Sekčov sa na slávenie veľkonočného trojdnia bez veriacich pripravuje aj farár farnosti Krista Kráľa Marek Kreheľ s troma kaplánmi. „Keďže nie je možný vstup ľudí zvonku do kostola, budeme sami," povedal nám.

Celé veľkonočné obrady tak budú musieť zvládnuť štyria kňazi bez akejkoľvek asistencie. „Rozdelili sme si úlohy. Sme všetko - od kantora, cez kostolníka, lektora až po upratovačku," vysvetlil.

Veriaci ich môžu sledovať cez internet. Košíky s veľkonočnými dobrotami si budú musieť požehnať doma sami. Povolená nie je ani poklona krížu. „Kríž sa zvykne uctievať bozkom a za týchto okolností to nie je možné," dodal Kreheľ.

Kňazi veria, že ľudia s nimi, aj za takejto krízovej situácie, dokážu najväčšie kresťanské sviatky plnohodnotne prežiť.

Reportáž pripravil Martin Jedinák.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

PREšOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kostol

Dôležité udalosti