Vojaci otestovali na koronavírus zatiaľ 1 464 ľudí v 57 rómskych osadách

Do Rakúska sa dostanete už iba s potvrdením.
Zdroj: TASR

Vo vojenskej operácie Karuselu už pracuje osem tímov.

Spolu 1 464 ľudí v 57 osadách otestovali vojaci v rámci akcie Karusel od začiatku testovania zameraného proti šíreniu nového koronavírusu v rómskych komunitách. Z toho v piatok išlo o 256 osôb v desiatich osadách.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS Daniel Zmeko, ide aj o pomoc pre väčšinové obyvateľstvo. „Musíme si uvedomiť, že pomocou tejto komunity pomáhame aj majoritnej časti obyvateľstva. Musíme vytvoriť také podmienky, aby naše zdravotné zariadenia, štátne či neštátne, dokázali pri náraste tejto krízy zvládnuť prílev pacientov," povedal počas piatkového (10. 4.) testovania v osade v Chminianskych Jakubovanoch v okrese Prešov s tým, že prevencia je základným predpokladom úspechu.

Ako doplnil Tomáš Sivák z príspevkovej organizácie ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny, väčšina testovaných mala nielen rúška, ale aj rukavice.

Pre realizáciu vojenskej operácie Karusel boli v teréne - v osadách - pôvodne nasadené štyri tímy zložené približne z 15 ľudí. V piatok k nim pribudli ďalšie štyri.

Pažický pripomenul, že pre úlohy operácie na výterové testovanie marginalizovaných komunít bola vyčlenená aj letecká technika slovenských vzdušných síl.

Vrtuľníky UH-60 Black Hawk slúžia pre medicínsky transport, dovoz výterových setov a odvoz odobratých vzoriek. „Dá sa očakávať, že dnes budú vzdušným mostom testy prepravené do trenčianskeho a bratislavského laboratória, do ktorých sme testy týmto spôsobom dopravili už po dva razy," spresnil.

Štát začal s testovaním v osadách v piatok 3. apríla v rámci plánu riešenia ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

CHMINIANSKE JAKUBOVANY/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti