Pandémia si vyžiadala už viac ako 100-tisíc obetí, WHO varuje pred rušením reštrikcií

Na telo
Zdroj: TASR/Jean-Christophe Bott/Keystone via AP

Predčasné uvoľňovanie režimu v niektorých krajinách by mohlo viesť k "smrtiacemu oživeniu" pandémie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok varovala pred predčasným rušením karanténnych opatrení zavedených jednotlivými krajinami v rámci boja proti pandémii koronavírusu. Uviedla to v deň, keď počet obetí pandémie po celom svete presiahol hranicu 100.000, informovala agentúra AP.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdôraznil, že si želá čo najskoršie zrušenie všetkých obmedzujúcich opatrení. Varoval však, že predčasné uvoľňovanie režimu v niektorých krajinách by mohlo viesť k "smrtiacemu oživeniu" pandémie.

Tedros privítal náznaky toho, že sa šírenie vírusu spomaľuje v niektorých z najviac postihnutých európskych štátov, pričom spomenul Španielsko, Taliansko, Nemecko a Francúzsko.

Zároveň však varoval pred "znepokojujúcim zrýchľovaním" šírenia nákazy v iných častiach sveta, konkrétne v Afrike, kde sa infekcia začína rozširovať aj vo vidieckych oblastiach.

O tom, že počet úmrtí na ochorenie spôsobované novým koronavírusom presiahol hranicu 100.000 v piatok zhodne informovali agentúra AFP aj americká Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktoré si vedú vlastné bilancie.

Oba zdroje tiež uviedli, že po celom svete sa od vlaňajšieho decembra, keď vypukla epidémia koronavírusu v Číne, nakazilo už viac ako 1,6 milióna ľudí.

ŽENEVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti