Koronavírus vo svete: Vo Švédsku zomrelo 887 ľudí, premiér nechce priznať zlyhanie stratégie

Monika Bagárová, Paľo Habera
Zdroj: TASR/TT via AP/ Anders Wiklund

Spojené štáty sú prvou krajinou, kde za deň zomrelo vyše dvetisíc ľudí a stali sa svetovým lídrom.

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 vo svete v sobotu k 21.15 SEČ dosiahol 107.781.

Od vypuknutia pandémie v decembri 2019 v Číne hlásili v 193 krajinách a teritóriách vyše 1.763.578 prípadov nákazy koronavírusom, pričom najmenej 397-tisíc osôb z tohto počtu je pokladaných za vyliečených.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Tieto údaje pravdepodobne odrážajú len zlomok aktuálneho počtu prípadov nákazy. Mnohé krajiny až teraz testujú prípady, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu.

Najviac ľudí chorobe spôsobenej koronavírusom podľahlo v USA (20.086), kde doteraz zaznamenali 522.320 prípadov nákazy.

Švédsko hlási vyše 10-tisíc nakazených a 887 mŕtvych

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu vo Švédsku prekročil 10.000 a 887 ľudí nákaze podľahlo. Podľa agentúry DPA o tom informovali v sobotu tamojšie úrady.

DPA poznamenala, že Švédsko na rozdiel od iných európskych krajín prijalo menej prísne obmedzenia proti šíreniu koronavírusu. Švédska vláda okrem iného nechala otvorené reštaurácie, kaviarne, školy aj materské školy. Verejné stretnutia do 50 osôb sú taktiež povolené.

Agentúra Reuters nedávno napísala, že prudký nárast počtu obetí nového druhu koronavírusu v Štokholme vedie k spochybňovaniu liberálneho prístupu švédskej vlády k pandémii.

Ľavicový švédsky premiér Stefan Lofven musel na tlačovej konferencii čeliť okrem iných aj otázke, či nie je šírenie nákazy v domovoch dôchodcov znakom toho, že vládna stratégia zlyháva.

"Nemyslím si, že je to príznakom toho. Takto to je v celej Európe. Od začiatku tvrdíme, že veci sa musia najprv zhoršiť, kým sa začnú zlepšovať," odpovedal premiér.

USA je prvá krajina, kde za deň zomrelo vyše dvetisíc ľudí

Až 2108 ľudí zomrelo na ochorenie COVID-19 v Spojených štátoch v priebehu jedného dňa, informovala v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na piatkové údaje Univerzity Johna Hopkinsa. Spojené štáty sa tým stali prvou krajinou na svete, ktorá v priebehu jedného dňa zaznamenala viac ako 2 000 obetí koronavírusu SARS-CoV-2. 

Zdroj: TASR/AP

Celkový počet úmrtí v Spojených štátoch dosiahol 20 086. Predstihli tak Taliansko, v ktorom pribudlo 619 nových úmrtí, pričom celkovo nákaze podľahlo 19 468 ľudí.

Počet nakazených v USA podľa Univerzity Johna Hopkinsa prekročil 500-tisíc.
Americký štát New York hlási viac ako 170-tisíc potvrdených prípadov nákazy, uvádza agentúra AP. Ochoreniu COVID-19 tam podľahlo 7 844 ľudí.

Zdroj: TASR/AP

Španielsky parlament rozhodol vo štvrtok o predĺžení stavu núdze do 26. apríla. Premiér Pedro Sánchez však povedal, že je "presvedčený", že do 15 dní bude musieť požiadať o ďalšie predĺženie, ktoré by trvalo až do 10. mája.

Situácia v Maďarsku je kritická, nákaza sa šíri aj v domoch pre seniorov

V maďarskom domove dôchodcov s 94 obyvateľmi v VI. budapeštianskom obvode potvrdili testy nákazu novým druhom koronavírusu v 60 prípadoch. Informoval o tom v sobotu spravodajský server Infostart.hu, ktorý pripomenul, že ide o druhé sociálne zariadenie pre seniorov v hlavnom meste, ktoré sa stalo ohniskom nákazy.

Štyroch dôchodcov s príznakmi ochorenia COVID-19 hospitalizovali, zvyšní sa cítia dobre. V domove sprísnili epidemiologické opatrenia.

Počet nakazených novým druhom koronavírusu v Maďarsku stúpol v sobotu o 120 na 1310. Na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších osem starších ľudí, obetí v krajine je už 85.

V budapeštianskom domove dôchodcov na Peštianskej ceste, ktorý je s kapacitou 544 lôžok a 200-členným personálom najväčším zariadením svojho druhu v hlavnom meste, stúpol v sobotu počet potvrdených infikovaných na 198. Chorobe tam podľahlo už osem seniorov.

V domovoch seniorov prevádzkovaných samosprávami budapeštianskych obvodov začal magistrát z vlastných zdrojov s testovaním zamestnancov a obyvateľov domovov dôchodcov po tom, čo príslušný vládny úrad s pôsobnosťou pre hlavné mesto v liste uviedol, že nie je dôvod testovať pacientov, keď ich posielajú z jednej inštitúcie do druhej. Na základe tohto dokumentu nemocnice odmietli preverovať stav seniorov pri návrate po zotavení do sociálnych zariadení.

Odhad odborníkov: Na konci apríla bude v Česku 14 200 nakazených

V krajije je 5 732 ľudí s dokázaným ochorením COVID-19. V piatok tu pribudlo 163 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je najmenší nárast v tomto týždni, uviedol v sobotu internetový spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva.

Celkovo v Česku v súvislosti s COVID-19 zomrelo už 123 ľudí, mnohí z nich však mali aj iné choroby. Uzdravilo sa 346 ľudí.

Koronavírusové ochorenie bolo v Česku zaznamenané prvýkrát 1. marca. Na konci toho istého mesiaca prekročil počet ľudí s preukázanými príznakmi číslo 3 300.

Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky zverejnil minulý týždeň odhad, podľa ktorého bude v polovici apríla v Česku približne 8000 potvrdených prípadov nákazy a na konci mesiaca 14.200 prípadov nákazy.

Najviac prípadov - 1379 - je aktuálne v Prahe, čo predstavuje štvrtinu všetkých infikovaných osôb v krajine. V ostravskom Alzheimercentre bolo v piatok hlásených 40 nakazených klientov a 17 zamestnancov. Centrum požiadalo kraj o personálnu pomoc a ochranné pomôcky.

Ukrajina hlási 1892 prípadov koronavírusu, denne vyrába takmer milión masiek

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k sobotňajšiemu ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 308 na 2511. Z tohto počtu 73 ľudí nákaze podľahlo a 79 sa uzdravilo. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým uviedol, že "tento týždeň bolo na Ukrajine distribuovaných 4000 opätovne použiteľných ochranných odevov domácej výroby. Každý deň vyrábame takmer milión masiek".

Okrem toho dorazila letecky z Číny priemyselná linka na výrazné zrýchlenie výroby masiek na Ukrajine, dodal Zelenskyj.
Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

"Nemalo by sa to zamieňať s mimoriadnym stavom. Mimoriadna situácia je dočasný právny režim, ktorý konsoliduje prácu všetkých orgánov a zároveň neobmedzuje ústavné práva občanov. Tento režim nie je o diktatúre, ale o disciplíne," vysvetlil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina zastavila všetky medzinárodné lety aj medzinárodnú autobusovú a železničnú dopravu. Cudzinci majú na Ukrajinu zákaz vstupu. Do krajiny sa dostanú iba jej občania autom alebo pešo. Po príchode musia stráviť 14 dní v karanténe pod lekárskym dohľadom v zariadeniach, ktoré vyčlenia jednotlivé oblasti. Ide prevažne o hotely alebo lekárske zariadenia.

V Poľsku zaznamenali už 6088 prípadov

V Poľsku pribudlo od piatku 133 prípadov nákazy novým koronavírusom a 14 úmrtí. Celkovo sa tak bilancia v krajine vyšplhala na 6088 infikovaných a 195 mŕtvych, informovala v sobotu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.
Najvyšší počet úmrtí a potvrdených prípadov nákazy je evidovaných v Mazovskom vojvodstve, v ktorom sa nachádza hlavné mesto Varšava.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku zaznamenali 4. marca. Vo štvrtok poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski oznámil, že od 16. apríla bude v Poľsku na verejnosti povinné nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku či šál.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila 20. marca stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá, kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú takisto zatvorené hranice. Následne 31. marca vláda oznámila sprísnenie opatrení týkajúcich sa obmedzení voľného pohybu ľudí.

Nemecko má vyše 4 000 novoinfikovaných

Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu sa v Nemecku za posledných 24 hodín zvýšil o 4 133 na celkových 117.658. V krajine zároveň zaznamenali ďalších 171 úmrtí, čím počet obetí stúpol na 2544, informovala v sobotu agentúra Reuters.

V prípade počtu zistených nových prípadov infikovania sa ide o pokles po predošlých štyroch dňoch nárastu, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI), zverejnených v sobotu ráno. V piatok pribudlo v krajine 5323 infikovaných.

Nemecko, podobne ako mnohé iné krajiny, pristúpilo k bezprecedentným opatreniam v úsilí zamedziť šíreniu nového druhu koronavírusu. Vláda na budúci týždeň v stredu rozhodne, či zmierni zavedené reštrikcie alebo nie.

Koronavírus je v 82 z 85 ruských regiónoch

Počet nakazených novým koronavírusom sa v Rusku za posledných 24 hodín zvýšil o 1 667 a dosiahol tak 13 584. V rovnakom čase zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 v krajine ďalších 12 pacientov, čím sa tamojší počet úmrtí zvýšil na 106. Oznámilo to v sobotu ruské protikoronavírusové krízové centrum.

Chorobu spôsobovanú novým koronavírusom podľa centra aktuálne evidujú v 82 z 85 administratívnych regiónoch Ruskej federácie. Z nemocníc v krajine za uplynulý deň prepustili 250 pacientov, počet vyliečených tak dosiahol 1045, vyplýva z údajov centra, ktoré prevzala agentúra TASS.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti