Mnohí páleničiari sa pýtajú, či môžu mať otvorené? Zistili sme odpoveď

19 Najmy bytov.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ľudia sa boja, že kvas budú musieť vyhodiť.

Ľudia, ktorí nestihli vypáliť svoju úrodu ovocia do vydania prísnych hygienických opatrení sa teraz boja o svoj kvas. Na Slovensku je približne 200 pestovateľských páleníc a najviac, asi štvrtina z nich je v Trenčianskom kraji. Páleničiari nevedia, či môžu mať prevádzky spustené, alebo nie.

"Majču sme si tento rok nachystali. Bolo to brané tak neskôr, takže to nestihlo poriadne vykysnúť, kým bola hlavné sezóna v pálenici. Teraz keď to máme vykysnuté, tak nevieme čo s tým," povedal nám Miroslav Gabriš.

Majiteľ pestovateľskej pálenice Jaroslav Drienik nám povedal, že minimálne desiatich zákazníkov musel odvolať, pretože nemôže páliť. Tvrdí, že liehovary môžu páliť, ale pestovateľské pálenice majú zatiaľ zákaz.

Ľudia sa boja, že svoj kvas budú musieť vyhodiť. Pestovateľské pálenice hovoria, že majú ešte tak na dva týždne objednávky, robotu. „Ako má niekto hrozno na dolniakoch, my máme takto zas to ovocie na stromoch," konštatoval pestovateľ Miroslav Gabriš.

Väčšinou pálievali do konca mája. „Jablká samé nenapadali do toho súdka, bolo s tým kopa roboty, no a o tie stromy sa treba aj starať trošku. Nie je to len oberiem jablká a dám do suda."

O tom či môžu byť pálenice otvorené rozhoduje regionálny úrad verejného zdravotníctva. Boli sme sa spýtať, ako to je v tomto prípade.

Pozrite si reportáž Michal Bujnu.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

 

TRENČÍN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pálenica

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.