Koronavírus v Európe usmrtil už viac ako 75-tisíc ľudí

brusko 1.jpg
Zdroj: TASR/AP/Emilio Morenatti

Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 619 nových úmrtí.

Pandémii nového koronavírusu padlo v Európe za obeť už viac ako 75.000 ľudí. Až 80 percent z nich ochoreniu COVID-19 podľahlo v Taliansku, Španielsku, Francúzsku a Británii. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá pri svojom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zverejnených do 11:45 h SELČ.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

V Európe, ktorá je kontinentom najťažšie zasiahnutým nákazlivou chorobou COVID-19, zaznamenali celkovo 75.011 úmrtí (spomedzi 909.673 nakazených).

Taliansko a Španielsko sú najhoršie postihnutými krajinami v Európe, majú 19.468 a 16.972 úmrtí, pričom Francúzsko zaznamenalo 13.832 úmrtí a Británia 9875.

Celosvetovo podľa údajov AFP o život v dôsledku nákazy prišlo celkovo najmenej 109.133 osôb.

Poľsko: Ochoreniu-COVID 19 podľahlo už 232 osôb

V Poľsku pribudlo od soboty 318 prípadov nákazy novým typom koronavírusu a 24 úmrtí. Celkovo sa tak bilancia v krajine vyšplhala na 6674 infikovaných a 232 mŕtvych, informovala v nedeľu agentúra PAP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v Poľsku zaznamenali 4. marca u pacienta, ktorého už predtým prepustili z nemocnice v západopoľskom meste Zielona Góra.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila 20. marca stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá, kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú zatvorené aj hranice. Sprísnenie opatrení týkajúcich sa obmedzení voľného pohybu ľudí vláda následne vyhlásila 31. marca.

Pandémia koronavírusu si vyžiadala v Británii už vyše 10-tisíc obetí

V Británii podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom za posledných 24 hodín ďalších 737 ľudí, informovalo v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet obetí, ktoré v britských nemocniciach podľahli ochoreniu COVID-19 spôsobenom novým koronavírusom SARS-CoV-2, tak v Británii stúpol na 10 612, uviedla agentúra AFP.

Británia hlásila v sobotu 917 mŕtvych. V piatok však zaznamenala doposiaľ svoj najvyšší denný prírastok úmrtí na ochorenie vyvolané novým koronavírusom; hlásila 980 mŕtvych.

Podľa denníka Daily Mail bol tento počet nových úmrtí v Británii za posledných 24 hodín vyšší, než najväčší denný prírastok obetí doposiaľ zaznamenaný v Taliansku (919) a Španielsku (950).

ČR: Počet nakazených stúpol na 5905

Česká republika eviduje celkovo 5 905 prípadov nákazy novým koronavírusom, pričom v sobotu pribudlo ďalších 170 prípadov. Ochoreniu COVID-19 doposiaľ v krajine podľahlo 132 ľudí a 422 pacientov sa uzdravilo. Vyplýva to z aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva, informoval v nedeľu spravodajský server iDNES.cz.

Podľa trvalého bydliska pacientov sa najviac infikovaných nachádza v Prahe (1419). Nasleduje Stredočeský kraj so 713 prípadmi a Moravskosliezsky kraj so 655 prípadmi. Laboratóriá doposiaľ vykonali viac ako 125.000 testov na zistenie prítomnosti nového koronavírusu.

Minulý týždeň zverejnil Ústav zdravotníckych informácií a štatistiky odhad, podľa ktorého sa v Česku v polovici apríla predpokladá približne 8000 potvrdených prípadov a na konci mesiaca 14200.

Holandsko hlási 25 587 infikovaných koronavírusom a 2737 úmrtí

Na 2737 stúpol v nedeľu v Holandsku počet obetí nákazy spôsobenej novým druhom koronavírusu po tom, čo tejto chorobe podľahlo ďalších 94 ľudí. Píše o tom agentúra Reuters.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom v krajine sa zvýšil o 1188 na 25 587, oznámil holandský úrad verejného zdravotníctva a životného prostredia (RIVM).

Opatrenia zavádzajúce sociálny odstup, ktoré prijala holandská vláda na obmedzenie šírenia nového koronavírusu, viedli v krajine k zníženiu miery infekcie i úmrtnosti za uplynulé dni.

Srbsko hlási 250 nových prípadov nákazy COVID-19

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom sa v Srbsku za posledný deň zvýšil o 250 na celkových 3630, čo naznačuje klesajúcu tendenciu denného nárastu počtu infikovaných. Chorobe doteraz podľahlo 80 ľudí, uviedla v nedeľu agentúra TASS s odvolaním sa na srbské ministerstvo zdravotníctva.

Za posledný deň úrady zaznamenali šesť úmrtí. V nemocniciach sa dohromady nachádza 2684 ľudí, pričom 146 z nich je pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Srbská vláda počas uplynulého týždňa zakázala ľuďom s ochorením COVID-19, ktorí nemajú žiadne alebo len mierne príznaky, aby ostali v domácej liečbe. Podľa nového nariadenia sa musí každý občan s pozitívnym testom na nový koronavírus presunúť do veľkých liečebných centier, ktoré vláda zriadila za účelom efektívnejšieho boja proti ďalšiemu šíreniu nákazy.

Od vypuknutia epidémie v Srbsku otestovali 18 312 ľudí. Srbsko úplne uzavrelo svoje hranice, zrušilo parlamentné voľby a zastavilo medzimestskú autobusovú a železničnú dopravu. Vláda ešte 15. marca vyhlásila stav núdze, pričom zaviedla zákaz nočného vychádzania, ktorý neskôr ešte rozšírila na zákaz vychádzania medzi 17.00 h. večer a 05.00 h ráno.

Počet obetí v Španielsku stúpol o 619

Španielsko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 619 nových úmrtí na nový koronavírus. Predstavuje to nárast v porovnaní s 510 prípadmi hlásenými v sobotu, čo šlo o najnižší počet od 24. marca. Informovali o tom v nedeľu na svojej stránke denník El País a agentúra AFP s odolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Nákaze koronavírusom SARS-CoV-2 doposiaľ v Španielsku podľahlo 16.972 ľudí. Vírusom sa infikovalo celkovo 166.019 ľudí, z ktorých sa viac ako 62.000 vyliečilo.

Španielsky parlament rozhodol vo štvrtok o predĺžení stavu núdze do 26. apríla. Premiér Pedro Sánchez však povedal, že je "presvedčený", že do 15 dní bude musieť požiadať o ďalšie predĺženie, ktoré by trvalo až do 10. mája.

Sánchez v nedeľu požiadal predsedov regionálnych vlád o "koordináciu, transparentnosť a lojalitu" v boji proti COVID-19.

V Maďarsku za deň zomrelo 14 ľudí a pribudlo 100 infikovaných  

Za uplynulých 24 hodín zomrelo v Maďarsku 14 starších ľudí s ďalšími ochoreniami a pribudlo 100 nakazených novým druhom koronavírusu. Počet obetí ochorenia COVID-19 dosiahol 99 a nakazilo sa celkovo 1410 osôb.

Z aktuálnych údajov informačného servera krízového štábu Koronavirus.gov.hu ďalej vyplýva, že z ochorenia sa zotavilo 118 pacientov.

Starosta Budapešti Gergely Karácsony vyzval obyvateľov mesta, aby zostali doma. "Štyri steny obydlia znamenajú teraz úkryt a nie väzenie," zdôraznil s tým, že sa treba vyhnúť najobľúbenejším miestam metropoly. Podľa spravodajského servera Napi.hu starosta podotkol, že prichádzajú ťažké mesiace, po ktorých ale príde možnosť začať znovu.

Starostovia a primátori pokračujú v zatváraní turisticky atraktívnych miest. Starosta severomaďarskej obce Mlynky (Pilisszentkereszt), v ktorej žije početná slovenská menšina, nariadil zákaz parkovania v obci vozidlám prichádzajúcim z iných obcí a miest. Zakázal aj športovanie či túry na verejných priestranstvách.

Tieto zákazy platia aj pre turistami vyhľadávanú oblasť Dobogókő, ktorá je najvyššie položeným miestom Vyšehradských vrchov, uviedol spravodajský server Propeller.hu.

Na Ukrajine potvrdili 2777 prípadov nákazy a 83 mŕtvych

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k nedeľňajšiemu ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 266 na 2.777. Uviedla to agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

Podľa ministerstva bolo doteraz zaregistrovaných 83 úmrtí a 89 ľudí sa uzdravilo.
Najviac zasiahnutým regiónom je Černovická oblasť, ktorá hlási 432 prípadov nákazy. Ďalších 416 eviduje hlavné mesto Kyjev.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia tak potrvajú najmenej do 24. apríla.

Ukrajina zastavila všetky medzinárodné lety aj medzinárodnú autobusovú a železničnú dopravu. Cudzinci majú na Ukrajinu zákaz vstupu. Do krajiny sa dostanú iba jej občania autom alebo pešo. Po príchode musia stráviť 14 dní v karanténe pod lekárskym dohľadom v zariadeniach, ktoré vyčlenia jednotlivé oblasti. Ide prevažne o hotely alebo lekárske zariadenia.

Čína potvrdila najviac nakazených za mesiac, väčšina súvisí s Ruskom

Čína potvrdila v nedeľu 99 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za vyše mesiaca. Oproti predchádzajúcemu dňu sa počet infikovaných viac než zdvojnásobil, informovala agentúra Reuters.

S výnimkou dvoch ide o prípady nákazy importované zo zahraničia, uviedla čínska Národná zdravotnícka komisia. Nové úmrtia v nedeľu nehlásili.

Počet nových prípadov nákazy v Číne je najvyšší od 6. marca. Rekordne vysoké je aj množstvo importovaných prípadov. Oproti predchádzajúcemu dňu sa skoro zdvojnásobil (na 63) počet nakazených bez symptómov.

Spomedzi 97 nových zavlečených prípadov nákazy až 52 zaznamenali v najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj. Až na jeden prípad všetci pricestovali 10. apríla jedným lietadlom z Ruska. Jeden pozitívne testovaný Číňan sa vrátil z Kanady.

S Ruskom súvisí aj ďalších 21 importovaných prípadov, ktoré hlásili z provincie Chej-lung-ťiang ležiacej pri ruských hraniciach. Ide o čínskych občanov, ktorí sa vrátili do vlasti z Ruska.

Čína eviduje celkovo už 82.052 infikovaných, z ktorých 3339 podľahlo ochoreniu vyvolanému novým koronavírusom. V nedeľu zverejnené čísla vychádzajú z údajov zozbieraných 11. apríla.

PEKING/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Čína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.