Obmedzenie pohybu v praxi: Na Veľkom Draždiaku v Bratislave to žije. Ľudia sa opaľujú a kúpu

Seniori sa opaľujú bez rúšok na Veľkom Draždiaku
Seniori sa opaľujú bez rúšok na Veľkom Draždiaku Zdroj: TASR

Opatrenia vlády majú zabrániť šíreniu koronavírusu, čo niektorí nedodržiavajú.

Pekné, takmer letné víkendové počasie, mnohých z nás láka na to, aby sme sa venovali voľnočasovým aktivitám ako kedysi. Treba ale myslieť na opatrenie vlády o obmedzenom pohybe počas sviatkov, ktoré má zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus.

Vzhľadom na to, že najviac ohrozenou skupinou sú dôchodcovia nad 65 rokov, mali by sa mať najviac na pozore a byť svedomití. V praxi to ale vyzerá inak. Aktuálne fotografie z Veľkého Draždiaka v bratislavskej Petržalke sú znepokojivé. Viac fotografií nájdete v GALÉRII.

Na Veľkonočnú nedeľu sa množstvo obyvateľov Petržalky vybralo kúpať a opaľovať sa k jazeru. Voľný pohyb osôb je od 8. do 13. apríla na Slovensku obmedzený, čo ich ale neodradilo.

Na snímkach sú seniori opaľujúci sa bez rúšok pri reštaurácii Oáza v areáli jazera Veľký Draždiak. Okrem nich na tráve a vo vode relaxujú aj mladšie ročníky či deti. V mnohých prípadoch ľudia nedodržiavajú odporúčanú vzdialenosť medzi osobami a združujú sa vo väčších celkoch.

Na Slovensku pribudlo v sobotu ďalších 14 prípadov nákazy koronavírusom.


Obmedzenie pohybu na verejnosti zohľadňuje niekoľko výnimiek:

1. cestu do a zo zamestnania a cestu na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti,

2. cestu v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb (nákup potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, kozmetiky a iného drogériového tovaru, krmív a ďalších potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, zabezpečenie starostlivosti o domáce zvieratá, doplnenie pohonných hmôt),

3. cestu za účelom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb podľa bodu 2. pre inú osobu (napr. dobrovoľníctvo, susedská výpomoc) v rámci územia okresu, v prípade hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a Košíc, v rámci územia mesta,

4. cestu do zdravotníckeho zariadenia za účelom neodkladného vyšetrenia, vrátane sprevádzania blízkou osobou a príbuzným,

5. pobyt v prírode v rámci okresu, v prípade hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta,

6. cesty na pohreb blízkej osoby,

7. cestu za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný, v rámci okresu, v prípade hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy a Košíc v rámci územia mesta.

Konzílium odborníkov rovnako vyzvalo ľudí, aby naďalej dbali na povinné nosenie rúšok na verejnosti a dodržiavali sociálny odstup. Ak sa rozhodnú pre prechádzku v prírode, tak na miesta bez vysokej koncentrácie ľudí a v rámci okresu. Toto nariadenie ale bohužiaľ mnohí nedodržiavajú, čo môže mať za následok vyššie počty potvrdených ľudí s koronavírusom.Takto to v sobotu (11.apríla) vyzeralo na bratislavskom Štrkovci.

Gen. Milan Lučanský odkazuje všetkým občanom Slovenska: "Chem opätovne vyzvať ľudí, aby si uvedomili, aké je dôležité nezdružovať sa, nosiť rúška a dodržiavať medzi sebou rozostupy, ak idete do prírody. Nielenže porušujete uznesenie vlády, ale dopúšťate sa priestupku, kde vám hrozí pokuta od tisíc eur až po 1659. Mnohých sme upozorňovali, usmerňovali a museli sme pristúpiť aj k pokutovaniu. Dôrazne vás žiadame, aby ste boli zodpovední, lebo pre pár teplých dní, môžete predĺžiť a zhoršiť situáciu na Slovensku."

BRATISLAVA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti