Na COVID-19 zomrelo na celom svete viac než 120-tisíc ľudí

ny korona.mp4
Zdroj: TASR/AP

V Európe prišlo o život 81 474 osôb.

Následkom choroby COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus, už na celom svete podľahlo viac než 120 000 ľudí a až takmer 70 percent z nich zomrelo v Európe. Vyplýva to z utorňajších (13.00 h SELČ) údajov tlačovej agentúry AFP, ktoré prevzala z oficiálnych zdrojov.

Od začiatku pandémie nového druhu koronavírusu (SARS-CoV-2), ktorý sa po prvý raz objavil vlani v decembri v Číne, bolo celosvetovo zaznamenaných celkovo 120 013 úmrtí. V Európe prišlo o život 81 474 osôb.

AFP svoje štatistiky uvádza na základe oficiálnych údajov zozbieraných z jednotlivých krajín a informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

New York: Šírenie nákazy sa spomaľuje

Americký štát New York zaznamenal za posledných 24 hodín 778 úmrtí na nový koronavírus, čo je nárast oproti 671 úmrtiam v predchádzajúci deň, ale novoprijatých pacientov v nemocniciach a aj počet nakazených je menej. V utorok to vyhlásil guvernér štátu Andrew Cuomo, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Celkový počet mŕtvych po pripočítaní nového denného počtu je v štáte New York, ohnisku nákazy v USA, 10 834, povedal Cuomo novinárom.

Aktuálny denný počet sa blíži počtu zo štvrtka minulého týždňa, keď bolo hlásených 799 úmrtí.

Cuomo však uviedol, že nákaza sa naďalej spomaľuje, pričom priemerný počet hospitalizovaných a intubovaných klesá.

Guvernér doplnil, že novoprijatých hospitalizovaných ľudí bolo v pondelok okolo 1600, čo je pokles v porovnaní s vyše 3400 takýchto pacientov zaznamenaných začiatkom apríla.
"Znižujeme mieru nakazených," zdôraznil Cuomo. "Meníme krivku, každý deň. Dokazujeme, že my ovládame vírus, vírus neovláda nás," pokračoval guvernér.

New York postihla smrtiaca pandémia najviac z celých Spojených štátov, takmer polovica úmrtí v krajine nastala práve v tomto štáte.

V celých USA podľahlo ochoreniu COVID-19 spôsobenému novým koronavírusom vyše 23 700 ľudí, ukazujú údaje prestížnej súkromnej Univerzity Johnsa Hopkinsa.

Cuomo v pondelok oznámil, že pracuje na pláne postupného znovuotvorenia New Yorku po dlhých týždňoch prísnych opatrení obmedzujúcich život obyvateľov. Svoj krok vysvetlil tým, že najhoršie obdobie pandémie už majú "za sebou".

Británia: Ochorenie sa šíri v domovoch pre seniorov

Britské úrady evidujú šírenie ochorenia COVID-19 už v 92 domovoch sociálnych služieb. Hovoria preto o "narastajúcej kríze", uviedla v utorok spravodajská televízia Sky News

Podľa profesora Chrisa Whittyho, hlavného poradcu britskej vlády pre zdravotníctvo, sa nákaza preukázala vo vyše 13 percentách takýchto zariadení. "Ak existuje podozrenie o šírení nákazy, okamžite sa pristupuje k testovaniu, aby sa šírenie choroby potvrdilo alebo vyvrátilo," uviedol Whitty. Dodal, že v domovoch by uvítal vyšší počet testov.

Obavy z vzniku nových ohnísk epidémie prichádzajú po tom, ako v domove sociálnych služieb v meste Stanley neďaleko Newcastlu zomrelo 13 ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19. Po pozitívnom teste zomrelo deväť ľudí aj v domove Wren Hall Nursing Home v Nottinghamshire v strednom Anglicku.

Keďže v prípade každého zosnulého lekári veľmi dôkladne posudzujú a vyhodnocujú príčinu úmrtia, nie je podľa Whittyho nutné pochybovať o tom, či títo pacienti naozaj zomreli v dôsledku nákazy koronavírusom.

Caroline Abrahamsová z charitatívnej organizácie Age UK poznamenala, že nedostatok ochranných prostriedkov a testov umožňujú vírusu v opatrovateľských domovoch nekontrolovateľne sa šíriť. Spolu s niekoľkými ďalšími predstaviteľmi organizácii zameraných na poskytovanie sociálnej a zdravotnej starostlivosti adresovali list ministrovi zdravotníctva Mattovi Hancockovi, v ktorom požadujú posilnenie opatrení na podporu tohto sektora.

V Spojenom kráľovstve v pondelok podľahlo komplikáciám spôsobeným novým koronavírusom ďalších 717 ľudí, počet obetí sa tak zvýšil na 11 329. Celkovo tam evidujú 88 821 ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2.

Švédsko: Počet úmrtí v dôsledku koronavírusu prekročil 1000

Počet úmrtí v dôsledku koronavírusu dosiahol vo Švédsku v utorok 1033. Celkovo sa v krajine nakazilo už 11 445 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na švédsky Úrad verejného zdravotníctva.

Úrad takisto upozornil, že skutočné množstvo mŕtvych môže byť vyššie, keďže nie všetky úmrtia sa cez veľkonočný víkend nahlásili.

Agentúra DPA poznamenala, že Švédsko na rozdiel od iných európskych krajín prijalo menej prísne obmedzenia proti šíreniu koronavírusu. Švédska vláda okrem iného nechala otvorené reštaurácie, kaviarne, školy i materské školy. Verejné stretnutia do 50 osôb sú taktiež povolené.

COVID-19: Počet obetí v Belgicku cez Veľkú noc presiahol štvortisícovú hranicu

Belgické úrady v utorok oznámili, že počas Veľkonočného pondelka bolo zaznamenaných 262 nových úmrtí spojených s ochorením COVID-19, čím celkový stav dosiahol počet 4157 obetí nového typu koronavírusu.

Podľa tlačovej agentúry Belga bolo za posledných 24 hodín hlásených 530 nových potvrdených prípadov nákazy, čo znamená, že od vypuknutia epidémie v polovici marca dosiahol počet infikovaných 31 119 potvrdených prípadov.

V priebehu pondelka bolo hospitalizovaných 242 nových pacientov s COVID-19 a 161 ľudí mohlo opustiť nemocnice.

Španielsko zaznamenalo 567 úmrtí na COVID-19, celkový počet presiahol 18 000

Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 dosiahol v utorok v Španielsku 18 056 po tom, ako za posledných 24 hodín zaznamenali 567 nových prípadov. Je to o 50 viac ako v pondelok, informoval na svojej stránke denník El Mundo.

Koronavírusom SARS-CoV-2 je v krajine na základe údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva nakazených 172 541 osôb. Od pondelka zaznamenali 3045 nových prípadov nákazy (nárast o 1,8 percenta).

Španielska vicepriemiérka Carmen Calvová, ktorá mala v marci pozitívny test na koronavírus, oznámila, že sa z nákazy zotavila a vracia sa do práce.

Nový Zéland je podľa premiérky za vrcholom pandémie, no nie mimo nebezpečenstva

Nový Zéland je už podľa slov premiérky Jacindy Ardernovej "za vrcholom" pandémie koronavírusu. Ardernová sa takto vyjadrila v utorok krátko po tom, ako miestne úrady oznámili, že ochoreniu COVID-19 podľahli za posledných 24 hodín štyri ďalšie osoby, čo je dosiaľ najvyšší počet úmrtí, aké krajina zaznamenala za jeden deň, informuje agentúra DPA.

Premiérka na tlačovej konferencii povedala, že tieto úmrtia sú smutnou pripomienkou toho, že v krajine treba naďalej pokračovať s obmedzeniami. Nový Zéland však podľa jej slov už svoj vrchol epidémie prekonal, čo však neznamená, že mu už nebezpečenstvo nehrozí. Ardernová dodala, že krajina momentálne zažíva v súvislosti s koronavírusom svoj "najnáročnejší týždeň".

V zmienenom zariadení v Christchurchi pritom evidujú už šesť z celkových deviatich úmrtí v krajine. Za posledných 24 hodín okrem štyroch úmrtí pribudlo aj 17 nových infikovaných, čím sa celkový počet zaznamenaných prípadov nákazy v krajine zvýšil na 1366.

Maďarsko: Počet obetí stúpol o 13 na 12,; nakazených koronavírusom je 1512

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Maďarsku stúpol do utorka o 13 na 122, pričom rovnaký - 122 - je aj počet pacientov, ktorí sa z choroby zotavili.

Novým druhom koronavírusu sa nakazilo už 1512 osôb, vyplýva z aktuálnych údajov informačného servera krízového štábu koronavirus.gov.hu.

Najstaršou obeťou nákazy koronavírusom za uplynulých 24 hodín bol 97-ročný a najmladšou 63-ročný pacient.

V domácej karanténe je 14 355 ľudí, takmer o 1000 menej než v pondelok. Akreditované laboratória vykonali doposiaľ 35 825 testov.

Rusko: Počet ľudí nakazených koronavírusom presiahol 21 000

Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu (SARS-CoV-2) sa v Rusku za posledných 24 hodín zvýšil o 2774 a dosiahol tak celkovo 21.102 infikovaných v 82 subjektoch Ruskej federácie. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra TASS.

Z choroby COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva, sa doteraz v Rusku vyliečilo 1694 pacientov. V krajine evidujú 170 úmrtí, uviedlo tamojšie krízové centrum zamerané na boj proti koronavírusu.

"Z nemocníc bolo prepustených 224 ľudí po tom, ako sa uzdravili. Dvadsaťdva pacientov s koronavírusom za uplynulých 24 hodín zomrelo; celkový počet úmrtí v Rusku dosiahol 170," uvádza krízové stredisko.

Len v Moskve pribudlo za 24 hodín 1489 nových prípadov nákazy, čím ich doterajší počet stúpol na 13.002.

Najviac zavlečených nakazených v Číne je z Ruska

Rusko sa po tom, ako bolo z neho do Číny zavlečených už 409 prípadov ochorenia COVID-19, stalo pre Peking najväčším zahraničným zdrojom nákazy. Čínski občania, ktorí sa v Rusku momentálne nachádzajú, by sa preto podľa čínskeho denníka Global Times nemali vracať späť do vlasti. V utorok o tom informovala agentúra Reuters.

"Rusko je najnovším príkladom zlyhania pri kontrole zavlečených prípadov (nákazy) a malo by poslúžiť ako varovanie pre ostatných," uviedli Global Times. Štátny denník dodal, že "Číňania sledovali, ako sa Rusko stáva veľmi postihnutou krajinou", a Peking by mal preto prísnymi opatreniami zabrániť importu nových prípadov nákazy na územie Číny.

V čínskej provincii Chej-lung-ťiang, ktorá sa nachádza na hraniciach s Ruskom, bolo v pondelok potvrdených 79 prípadov zavlečenia ochorenia COVID-19, ktorého pôvodcom je nový typ koronavírusu. Vo všetkých prípadoch išlo o občanov Číny, ktorí do provincie pricestovali z Ruska.

Osoby prichádzajúce z Ruska tak tvorili výraznú väčšinu z 89 nových potvrdených prípadov ochorenia v Číne.

Peking v pondelok na zasadnutí pracovnej skupiny pre boj s novým druhom koronavírusu, ktorému predsedal čínsky premiér Li Kche-čchiang, sľúbil, že do pohraničných oblastí pošle viac zdravotníckych zdrojov.

V týchto regiónoch by mali byť postavené nové nemocnice a karanténne centrá, pričom posilnená má byť aj spolupráca so susednými štátmi.

Čínske úrady však v pondelok zároveň dodali, že celková dĺžka štátnych hraníc a množstvo priechodov a horských ciest túto úlohu komplikujú.

Thajsko ohlásilo 34 nových prípadov COVID-19

Thajsko zaznamenalo v utorok 34 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a jedno úmrtie na chorobu COVID-19, spôsobovanú týmto vírusom, napísala agentúra Reuters.

Z týchto nových prípadov bolo 27 pacientov dokázateľne v kontakte s inými osobami, u ktorých bolo ochorenie potvrdené predtým. Pri štyroch osobách nie je zdroj nákazy jasný, pričom pri dvoch ešte prebieha vyšetrovanie s cieľom zistiť, od koho sa mohli infikovať.

Posledná nakazená osoba sa v čase potvrdenia ochorenia už nachádzala v karanténe po tom, ako do krajiny pricestovala z Indonézie, kde sa minulý mesiac zúčastnila na náboženskom zhromaždení. Uviedol to hovorca vládneho centra pre riešenie situácie s ochorením COVID-19 Tchavísin Vitnujótchin.

V Thajsku bolo od januára potvrdených celkovo 2613 prípadov nového druhu koronavírusu, ktorý si v tejto krajine juhovýchodnej Ázie vyžiadal už 41 obetí na životoch.

Nemecko: Počet ľudí s COVID-19 sa zvýšil na vyše 125-tisíc, evidujú 2969 úmrtí

Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v Nemecku podľa najnovších informácií Inštitútu Roberta Kocha (RKI) v utorok zvýšil o 2082 na 125 098. Za uplynulých 24 hodín bolo nahlásených 170 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19, čím ich celkový počet dosiahol číslo 2969, uvádza RKI na svojej webovej stránke.

Počet nakazených tak klesol už štvrtý deň za sebou - predtým štyri dni po sebe stúpal. V Nemecku sa doteraz uzdravilo 68 200 ľudí.

Nemecká ministerka školstva Anja Karliczeková privítala návrh odborníkov z akadémie vied Leopoldina so sídlom v Halle, ktorí v pondelok odporučili, aby postupné uvoľňovanie opatrení, ako napríklad otváranie základných či stredných škôl, sprevádzala povinnosť nosiť ochranné rúško.

"Všetky preventívne opatrenia, ako nariadenie dodržiavať odstup a hygienické nariadenia, sa musia aj naďalej prísne dodržiavať. Navyše sa musí na verejnosti nosiť rúško zakrývajúce ústa a nos," povedala Karliczeková pre utorňajšie vydanie denníka Passauer Neue Presse. Ministerka dodala, že je nutné, aby bolo na nový koronavírus SARS-CoV-2 testovaných viac ľudí.

Rakúsko začalo uvoľňovať opatrenia proti COVID-19, otvára menšie obchody

V Rakúsku začali v utorok platiť miernejšie opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu. Svoje brány otvoria 14. apríla podľa informácií tamojšej vlády napríklad menšie obchody a stavebniny, píše denník Die Welt.

"Z ekonomického hľadiska chceme túto krízu prekonať čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku," povedal v sobotu rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Minulý týždeň avizoval plán uvoľňovania niektorých opatrení. Ide napríklad o menšie predajne s plochou do 400 metrov štvorcových, hobby markety či kvetinárstva.

Platia pritom prísne hygienické opatrenia - počet osôb, ktoré môžu naraz vstúpiť do jednotlivých prevádzok je obmedzený (jedna osoba na 20 metrov štvorcových), zákazníci musia nosiť rúška a dodržiavať odstup. Obchodníci, ktorí vpustia dnu viac zákazníkov, môžu dostať pokutu až 3 600 eur.

V ďalšej fáze uvoľňovania opatrení by mali byť od 2. mája znovu otvorené nákupné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Reštaurácie a hotely by sa mohli postupne začať otvárať od polovice mája, uviedol Kurz.

V utorok sa v Rakúsku začne aj vo zvýšenej miere testovať na prítomnosť nového koronavírusu. "Máme stále viac kapacít a výrazne sme zlepšili logistiku," uviedol cez víkend rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Ťažiskom testovania budú podľa neho domovy dôchodcov a ošetrovateľské centrá, kde sa nachádzajú pacienti so zvýšeným rizikom nákazy.

Doteraz bolo v Rakúsku na koronavírus SARS-CoV-2 testovaných takmer 150 000 osôb; v priemere je za deň testovaných 5000 ľudí. Laboratórne kapacity sa podľa Anschobera medzičasom zvýšili tak, že za deň by sa testom mohlo podrobiť aj 20 000 ľudí.

Zákaz vychádzania v Turecku

Turecká vláda bude pokračovať v praxi vyhlasovania zákazu vychádzania, ktorý počas uplynulého víkendu platil v 31 mestách krajiny. Podľa agentúry AFP to v pondelok oznámil prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý súčasne upozornil, že k tomuto opatreniu bude vláda pristupovať tak dlho, ako to bude potrebné pre zastavenie šírenia koronavírusu.

Oznámenie o zákaze vychádzania vydané pred uplynulým víkendom však okamžite vyvolalo nákupný ošiaľ. Opozičný starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu kritizoval načasovanie oznámenia, ktoré vláda vydala len dve hodiny pred začiatkom jeho platnosti. Sťažoval sa, že vedenie mesta naň nebolo upozornené.

Zodpovednosť za túto situáciu prevzal minister vnútra Süleyman Soylu, ktorý následne podal demisiu. Erdogan ho však požiadal, aby vo svojej funkcii zostal.

Erdogan v pondelok v televíznom prejave oznámil, že zákaz vychádzania bude platiť od polnoci 17. apríla do polnoci 19. apríla. Uviedol tiež, že vláda sa chystá "prijať potrebné opatrenia, aby sme sa vyhli zbytočným nepokojom, ktoré sa vyskytli predtým".

Vysvetlil, že účelom celodenných víkendových zákazov je chrániť občanov pred koronavírusom tým, že sa zaistí, aby zostali doma. Podľa AFP situáciu komplikuje to, že sa zlepšuje počasie, čo súčasne vyvoláva obavy vlády, že ľudia budú ignorovať nariadenia a odporúčania úradov.

Turecko eviduje viac ako 61 000 osôb infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Chorobe COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, podľahlo v Turecku takmer 1300 ľudí.

India predĺžila obmedzenie pohybu osôb do 3. mája

Indický premiér Naréndra Módí v utorok oznámil predĺženie celoštátneho obmedzenia pohybu osôb do 3. mája. Informovala o tom agentúra AFP.

Obmedzenie vychádzania, ktoré platilo od 25. marca, sa malo skončiť o polnoci z pondelka na utorok. Obyvatelia tak budú mať aj naďalej dovolené opustiť svoje domovy iba za účelom nákupu potravín a liekov. "Z ekonomického hľadiska nás doterajšie opatrenia vyšli už draho, životy ľudí v Indii sú však oveľa cennejšie, povedal Módí.

"India nečakala, až problém eskaluje... Neviem si predstaviť, aká by bola situácia, keby sa takéto rýchle rozhodnutia neprijali," uviedol Módí.

Zároveň sa poďakoval občanom za dodržiavanie obmedzení a povedal, že chápe ťažkosti, ktoré to spôsobuje.

Podľa oficiálnych vládnych údajov v Indii evidujú 8 988 prípadov nákazy novým koronavírusom a 339 úmrtí. Z choroby sa vyliečilo 1035 pacientov

Albánsko uvoľňuje reštrikcie cez pracovný týždeň, cez víkendy pritvrdí

Albánsko zmiernilo pravidlá, ktorými v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu obmedzilo pohyb osôb mimo svojho domova, informovala agentúra Reuters.

Občania tak počas pracovného týždňa získajú viac času na nákupy v obchode či lekárni alebo iné nevyhnutné potreby.

Každá rodina bude mať teraz v čase od 05.00 h do 17.30 h vyhradených 90 minút na návštevu u dohodnutého obchodníka, v banke či lekárni. Opustiť bydlisko budú môcť po tom, ako na to dostanú povolenie prostredníctvom aplikácie pre mobilné telefóny. Čas zákazu vychádzania sa tak skrátil o štyri a pol hodiny.

Kým počas pracovného týždňa sa doterajšie opatrenia zmiernili, počas víkendov budú sprísnené, pričom platiť budú od piatkového večera do pondelka ráno, a nie od soboty poludnia ako doteraz.

Od pondelka sa v Albánsku začalo aj s používaním dronov, čím chce polícia odradiť tých, ktorí porušujú vládne nariadenia.

Od zaznamenania prvých prípadov nákazy - 9. marca - bolo v Albánsku potvrdených 467 infikovaných, z ktorých 23 medzičasom zomrelo.

Irán hlási prvýkrát po mesiaci menej ako 100 úmrtí za 24 hodín

Irán hlási za uplynulých 24 hodín ďalších 98 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 4683. Denný prírastok obetí tak prvýkrát ze mesiac klesol pod hranicu 100 prípadov.

V krajine pribudlo 1547 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a celkovo ich je 74 877, cituje stanovisko ministerstva zdravotníctva agentúra Reuters.

V Iráne napriek narastajúcemu počtu prípadov nákazy otvorili v sobotu niektoré podniky a úrady. Výnimkou je hlavné mesto Teherán, kde sa tak bude môcť stať až tento víkend.

Koronavírus ohrozuje aj iránske väznice, kde došlo v uplynulých týždňoch k niekoľkým vzburám z dôvodu nedostatočných hygienických opatrení.

ANKARA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti