V Rakúsku chcú otvárať veľké nákupné centrá už o dva týždne

Koronavírus v USA
Koronavírus v USA Zdroj: TASR/Helmut Foringer/Pool via AP

Opatrenia zmierňujú aj Česi a Poliaci.

V Rakúsku začali v utorok platiť miernejšie opatrenia v boji s pandémiou nového koronavírusu. Svoje brány otvoria 14. apríla podľa informácií tamojšej vlády napríklad menšie obchody a stavebniny, píše denník Die Welt.

Vláda vo Viedni tak ako prvá v Európe uvoľňuje blokády zavedené po vypuknutí pandémie nového koronavírusu. Pripomenula však zároveň, že Rakúsko ešte nemá krízu za sebou.

Rakúsko prijalo reštrikcie skoro po objavení sa prvých prípadov nákazy. Pred zhruba štyrmi týždňami zatvorilo školy, reštaurácie, divadlá aj obchody, ktoré nepredávajú tzv. nevyhnutné produkty, a zakázalo zhromažďovanie sa. Vláda povedala verejnosti, aby zostala doma a pracovala na diaľku, ak je to možné.

Vďaka týmto opatreniam nie je situácia v krajine taká dramatická, ako napríklad v susednom Taliansku. Rakúsko zaznamenalo doposiaľ 368 úmrtí na ochorenie COVID-19. Denný nárast potvrdených prípadov v percentuálnom vyjadrení dosahuje nízke jednociferné čísla a hospitalizácie sa stabilizovali.

"Z ekonomického hľadiska chceme z tejto krízy vyjsť čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku," uviedol v sobotu (11. 4.) v otvorenom liste kancelár Sebastian Kurz.

Kurz minulý týždeň načrtol podrobný plán na opätovné otvorenie častí hospodárstva v utorok, počnúc obchodmi s rozlohou do 400 štvorcových metrov, čo je zhruba dvojnásobne viac ako hracia plocha tenisového kurtu, a tiež záhradných centier a obchodov s náradím, farbami a ďalšími produktmi pre vylepšenie domácností.

Od 1. mája ich majú nasledovať obchodné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Kurz povedal, že aj reštaurácie a hotely sa budú môcť od polovice mája postupne otvárať.

No zároveň blokáda rakúskej ekonomiky zostáva v platnosti do konca apríla. To znamená, že počty osôb povolených v obchodoch sú naďalej limitované a všetci nakupujúci musia nosiť masky. Kurz tak podľa analytikov vysiela "zmiešané signály".

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyzvala na opatrnosť pri uvoľňovaní blokád a varovala pred obnovením šírenia vírusu.

"Som si jednoducho stopercentne istý, že sme urobili správnu vec a robíme správnu vec," uviedol Kurz v rozhovore pre sobotné vydanie novín Kurier.

V ten istý deň povedal v rozhlasovej stanici ORF, že Rakúsko ešte krízu neprekonalo a nebezpečenstvo stále existuje. A vyzval verejnosť, aby zostala v izolácii a dodržiavala tzv. sociálny dištanc.

Aj ďalšie západoeurópske krajiny uvoľňujú svoje blokády, ale inak. Španielsko v pondelok (13. 4.) povolilo obnovenie niektorých aktivít vrátane výstavby a výroby. Dánsko v stredu (15. 4.) otvorí denné centrá starostlivosti o deti a školy pre deti od prvého do piateho ročníka.

"Z ekonomického hľadiska chceme túto krízu prekonať čo najrýchlejšie a bojovať za každé pracovné miesto v Rakúsku," povedal v sobotu rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Minulý týždeň avizoval plán uvoľňovania niektorých opatrení. Ide napríklad o menšie predajne s plochou do 400 metrov štvorcových, hobby markety či kvetinárstva.

Platia pritom prísne hygienické opatrenia - počet osôb, ktoré môžu naraz vstúpiť do jednotlivých prevádzok je obmedzený (jedna osoba na 20 metrov štvorcových), zákazníci musia nosiť rúška a dodržiavať odstup. Obchodníci, ktorí vpustia dnu viac zákazníkov, môžu dostať pokutu až 3600 eur.

V ďalšej fáze uvoľňovania opatrení by mali byť od 2. mája znovu otvorené nákupné centrá, väčšie obchody a kaderníctva. Reštaurácie a hotely by sa mohli postupne začať otvárať od polovice mája, uviedol Kurz.

"Som si stopercentne istý, že sme urobili a robíme správnu vec," povedal kancelár v rozhovore pre denník Kurier zverejnenom v sobotu. V ten istý deň pre verejnoprávnu stanicu ORF uviedol, že Rakúsko pandémiu ešte neprekonalo a hrozba stále pretrváva. Izolácia a sociálny odstup sú naďalej dôležité, dodal.

V utorok sa v Rakúsku začne aj vo zvýšenej miere testovať na prítomnosť nového koronavírusu. "Máme stále viac kapacít a výrazne sme zlepšili logistiku," uviedol cez víkend rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Ťažiskom testovania budú podľa neho domovy dôchodcov a ošetrovateľské centrá, kde sa nachádzajú pacienti so zvýšeným rizikom nákazy.

Doteraz bolo v Rakúsku na koronavírus SARS-CoV-2 testovaných takmer 150.000 osôb; v priemere je za deň testovaných 5000 ľudí. Laboratórne kapacity sa podľa Anschobera medzičasom zvýšili tak, že za deň by sa testom mohlo podrobiť aj 20-tisíc ľudí.

Česi môžu oddnes obmedzene vycestovať

Počet osôb infikovaných novým koronavírusom sa v pondelok v Česku zvýšil o 68 a stúpol na celkových 6059. S odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva o tom v utorok informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Ide zároveň o najnižší denný nárast od 17. marca, keď pribudlo 67 nakazených. Server Novinky.cz však zároveň pripomína, že z dôvodu menšieho počtu testov býva počet nových prípadov cez víkend a počas sviatkov zvyčajne nižší.

V Česku evidujú doposiaľ 147 úmrtí na ochorenie COVID-19 a 527 vyliečených pacientov. Testovaných bolo 131.542 ľudí, pričom len za uplynulých 24 hodín sa počet testov zvýšil o 3138.

Prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenali v ČR 1. marca. Česká vláda vyhlásila 12. marca z dôvodu šírenia nákazy núdzový stav. Platí pre územie celej krajiny na obdobie 30 dní. Poslanecká snemovňa parlamentu ČR rozhodla minulý týždeň o jeho predĺžení do 30. apríla.

Od 14. apríla však obyvatelia ČR môžu v odôvodnených prípadoch opäť vycestovať do zahraničia. Podľa ministerstva vnútra ide napríklad o úradné povinnosti, služobné cesty, pohreby alebo návštevu rodiny. Ak je pobyt v zahraničí dlhší ako 24 hodín, dotyčný je povinný po návrate absolvovať 14-dňovú karanténu.

Poľsko čoskoro oznámi uvoľnenie opatrení

Poľsko začne od 19. apríla uvoľňovať ekonomické obmedzenia, ktoré zaviedlo v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Oznámil to v utorok tamojší minister zdravotníctva Lukasz Szumowski, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Od 19. (apríla) začneme pomaly rozmrazovať ekonomiku," povedal Szumowski súkromnej poľskej rozhlasovej stanici RMF FM.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller zase v utorok informoval, že Poľsko v rámci nadchádzajúceho plánovaného uvoľňovania opatrení zrejme ako prvé zruší obmedzenia týkajúce sa obchodov či pohybu na verejných miestach - ako napríklad zákaz vstupovania do lesa. Prvé uvoľnenie opatrení by podľa jeho slov vláda mala oznámiť už v utorok či v stredu, píše agentúra PAP.

"Rozhodnutia o budúcom scenári, ktorý by sa mal zaviesť, padnú už zajtra alebo pozajtra," povedal Müller pre poľský rozhlas. Uviedol, že sa tak stane hneď po tom, ako vláda dostane najnovšie veľkonočné dáta súvisiace s koronavírusom.

Podľa hovorcu vláda ešte tento týždeň schváli plán na postupné uvoľňovanie obmedzení, ktorého jednotlivé fázy bude následne ohlasovať týždeň vopred.

Poľská vláda v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 vyhlásila 20. marca stav pohotovosti a uzavrela všetky školy, divadlá a kiná a obmedzila verejné zhromaždenia. Do polovice apríla sú zatvorené aj štátne hranice. Sprísnenie opatrení týkajúcich sa obmedzení voľného pohybu ľudí vláda následne vyhlásila 31. marca.

Minister zdravotníctva nedávno informoval, že od 16. apríla bude v Poľsku na verejnosti povinné nosiť rúško zakrývajúce nos a ústa, pripadne jeho náhradu, napríklad šatku alebo šál.

V Poľsku dosiaľ zaznamenali 6934 prípadov nákazy koronavírusom a 245 úmrtí. Z choroby COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 487 ľudí, informovalo v pondelok večer ministerstvo zdravotníctva.

Niektoré obchody otvárajú aj Taliani

V celkom Taliansku sa už od utorka môžu opätovne otvoriť kníhkupectvá, papiernictvá či predajne s detskými potrebami a oblečením, ak dokážu svojim zákazníkom zabezpečiť rovnaké rozstupy a hygienické opatrenia ako tie, ktoré už platia v supermarketoch. Informovala o tom agentúra AP s tým, že otváranie takýchto obchodov dosiaľ prebiehalo pomerne nesúvislo.

Majitelia niektorých z nich a dokonca ani guvernéri viacerých regiónov sa totiž ešte nerozhodli, kedy predajne otvoria. Kníhkupectvá i papiernictvá zostali naďalej zatvorené v jednom z koronavírusom najzasiahnutejších regiónov - Lombardsku - a tiež v susednom Piemonte.

Otvorenie takýchto predajní o týždeň posunul región Lazio v strednej časti Talianska, ktorého vedenie tak chcelo chrániť zamestnancov i zákazníkov. Benátsko takýmto obchodom nateraz povolilo otvoriť na dva dni v týždni, pričom avizovalo, že toto opatrenie je súčasťou postupného uvoľňovania obmedzení.

Do práce sa okrem toho v utorok v Taliansku mohli vrátiť napríklad aj lesní robotníci, ktorí teraz môžu odpratať odumreté stromy, a to ešte predtým, ako sa výrazne oteplí, v dôsledku čoho dôjde k tzv. obdobiu lesných požiarov, píše AP.

Výber predajní, ktoré sa mohli v utorok znovu otvoriť, sa môže zdať náhodný, avšak predstavitelia talianskej vlády uviedli, že chceli študentom umožniť zásobiť sa pomôckami do školy a novým rodičom zase zaobstarať si výbavu pre svojich potomkov, približuje AP.

Taliansky minister kultúry Dario Franceschini tiež podotkol, že knihy sú "základným tovarom" pre všetkých Talianov, ktorí sú teraz zatvorení vo svojich domovoch. Pripomenul tiež, že na všetky otvorené predajne sa vzťahujú rovnaké opatrenia týkajúce sa bezpečnosti a vzdialenosti ako na supermarkety.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poľsko

Dôležité udalosti