Odborníci varujú ľudí pred kúpou samotestu na COVID-19

Testovacia sada na COVID-19.
Zdroj: Girts Ragelis/shutterstock.com

Výsledok nemusí byť stopercentne hodnoverný.

Výsledok testu, ktorý sa dá zakúpiť na internete na diagnostiku ochorenia COVID-19, čiže tzv. samotest, sa nedá považovať za stopercentne hodnoverný. Pripomína to Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý eviduje veľké množstvo podnetov a otázok na túto tému. Informuje o tom na svojom webe.

"Znovu pripomíname občanom, aby si overovali základné parametre a aby k samotestom pristupovali s rozvahou," prízvukujú odborníci štátneho ústavu.

Očakávajú, že najmä na internete sa budú v najbližšom čase objavovať rôzne samotesty na diagnostiku nového koronavírusu. Takéto testy spadajú do kategórie tzv. in vitro diagnostických (IVD) zdravotníckych pomôcok a podliehajú právnym predpisom Európskej únie aj Slovenska.

Ak si kúpite, všetko si prekontrolujte

ŠÚKL predpokladá, že na trhu sa budú nachádzať aj testy, ktoré nie sú certifikované.
Pri nákupe diagnostických testov občanom preto ústav odporúča, aby si overili základné parametre, ktoré má takáto zdravotnícka pomôcka spĺňať.

Na vonkajšom obale sa má nachádzať informácia o výrobcovi alebo o tzv. splnomocnenom zástupcovi, a to v prípade, že výrobca sa nachádza mimo EÚ, ďalej tzv. označenie CE a názov výrobku v slovenskom jazyku. Zdravotnícka pomôcka má tiež obsahovať návod na použitie v slovenskom jazyku.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.