Ako sa zmení svet po koronavíruse? Tieto štyri predpovede sú veľmi pravdepodobné

SMFAPYFDAHVV-high_1080p.mp4
Zdroj: TASR/AP

K utorkovému poludniu celosvetovo evidujú viac ako 1,93 milióna nakazených novým koronavírusom.

Teórií o tom, do akej miery ovplyvní nový koronavírus svet a či si musíme zvykať na nový život, je mnoho. Portál aktualne.cz. Vybral štyri scenáre, ako by sa mohla vyvinúť „pokoronavírusová" situácia.

1. Ľudia obmedzia lietanie, turistický ruch sa utlmí

Jan Sůra z portálu zdopravy.cz sa domnieva, že najmä letectvo čakajú v súvislosti s koronavírusom veľké zmeny.

"Myslím, že sa vrátime niekde do 90. rokov minulého storočia. Vtedy sa lietanie stávalo bežným, ale ešte nebolo dostupné všetkým. Mnoho ľudí nebude mať na lietanie peniaze," predpovedá Sůra.

"Zmiznú extrémne lacné letenky, pretože ubudne cestujúcich. Mnoho firiem bude musieť rozmýšľať, či niektoré pracovné cesty sú naozaj nutné," dodáva.

TIP: Vedci objavili tri nové príznaky koronavírusu. Jeden sa prejavuje iba u mužov

2. Zmení sa ekonomické správanie ľudí

V súvislosti s hospodárskym prepadom, ktorý sa očakáva vo všetkých krajinách, ľudia obmedzia výdavky na veci a služby, ktoré nutne nepotrebujú alebo im na nich až tak nezáleží.

"U niektorých ľudí dôjde k zmene priorít. Môže to byť problémom pre ekonomiku, pretože niektoré výrobky a odvetvia nebudú potrebné a žiadané," predpovedá nemecký futurológ Harry Gatterer z výskumného ústavu vo Frankfurtu nad Mohanom.

TIP: Zverejnili novú štúdiu o vzdialenosti šírenia vírusu. Objavili aj možného nosiča nákazy

3. Posilní sa tendencia štátov a ich obyvateľov uzavrieť sa do seba

"Keď v 14. storočí prišiel do Európy mor, ľudia v mestách a na dedinách reagovali tak, že sa izolovali od okolitého sveta a útočili na cudzincov. Aj teraz budeme svedkami mnohých snáh odstrihnúť sa od okolia," hovorí historik Mike Davies pre The Guardian.

"Reakcia na pandémiu ukázala, že Európa ako celok ťažko a zložito reaguje na hrozbu, ktorá sa objaví rýchlo a vyžaduje rýchlu odpoveď. Očakávam, že viac ľudí sa bude spoliehať na rozhodovanie na úrovni štátov," dodal Gatterer.

Český psychológ Lubomír Smékal, naopak, povedal, že nemožno očakávať rovnakú reakciu u všetkých ľudí. „Podstatnú rolu v tom hrá fakt, že komu táto kríza umožňuje a dovoľuje byť aktívny a produktívny a komu nie. Čo sa však zmení, je nazeranie ľudí na svet. Očakávam, že mnoho z nich bude mať pocit, že sú súčasťou niečoho širšieho, vznikne vedomie pospolitosti," tvrdí.

AKTUÁLNE ČÍSLA V SÚVISLOSTI S NOVÝM KORONAVÍRUSOM NÁJDETE TU

4. Zväčší sa rola štátu v ekonomike a nastane súmrak globalizácie

Koniec alebo oslabenie éry globalizácie, spojené najmä s uvoľnením svetového obchodu sa predpovedal už viackrát. Podobné očakávania vyvoláva aj súčasná nákaza.

"Myšlienka ekonomickej globalizácie ako fenoménu, ktorý je prospešný všetkým, končí," domnieva sa Robin Niblett, riaditeľ britského ústavu Chatham House.

"Väčšina vlád sa bude viac zaujímať o domáce problémy, a nie o to, čo sa deje za hranicami a vo svete. Bude sa viac presadzovať politika sebestačnosti, viac ľudí bude mať ešte väčší odpor k migrácii a zníži sa vôľa riešiť globálne problémy, vrátane klimatických zmien," predpovedá v ankete pre Foreign Policy riaditeľ americkej Rady pre zahraničné vzťahy Richard Hass.

K utorkovému poludniu celosvetovo evidujú viac ako 1,93 milióna nakazených novým koronavírusom.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti