Vedci našli výraznú mutáciu koronavírusu. Vyvíjaná vakcína tak môže byť zbytočná

Eniko Hart
Zdroj: Shutterstock.com/creativeneko

Ide o prvý podobný prípad, ktorý by mohol ohroziť vývoj vakcíny.

Pri kmeni koronavírusu SARS-CoV-2 izolovaného v Indii sa objavila výrazná mutácia, ktorá by mohla pozdržať vývoj vakcíny, uviedli to vedci z Austrálie a Hongkongu vo svojej správe, o ktorej informovali denníky South China Morning Post a The Korea Times. Mutácia sa prejavila v oblasti, ktorou sa vírus napája na napadnutú bunku.

Výskumný tím vedený Wej Lung-wangem z Národnej univerzity Čang-hua v Tchaj-wane, ktorý spolupracoval s expertmi Murdochovej univerzity v Austrálii, uviedol, že ide o prvý prípad, kedy by mutácia mohla ohroziť vývoj vakcíny.

Mutáciu zistili v oblasti, kde je proteín, ktorým sa vírus viaže na enzým napadnutej bunky, čiže v takzvanej viazacej oblasti receptoru bunky. Znamená to, že vakcína by proti tomuto kmeňu nebola účinná a jej vývoj by tak bol zbytočný.

Vedci sa pri výrobe vakcíny sústreďujú na proteín, ktorým sa vírus spojuje s bunkou, preto je to problém. U niektorých vyvíjajúcich vakcínach v USA a Číne už pri tom začali s klinickými testami.

Vakcína sa považuje za najlepšiu možnú ochranu proti ochoreniu COVID-19, pretože zatiaľ neexistuje žiadny liek. Vyslanec WHO David Nabarro cez víkend varoval, že koronavírus bude ľudstvo sužovať dlho, až do doby, kedy sa objaví očkovanie.

Čína: Vakcína proti COVID-19 vstúpila do druhej fázy testovania

Čína schválila druhú fázu klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Prvú fázu klinického testovania ukončili koncom marca a s druhou začali v nedeľu 12. apríla. Informovala o tom v utorok agentúra Sinchua.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o prvú vakcínu proti COVID-19 na svete, ktorá vstúpila do druhej fázy klinického testovania.

Adenovírusovú vakcínu vyvinul výskumný tím pod vedením výskumného pracovníka na Ústave vojenskej medicíny Čchen Weja.

Prvú fázu klinického skúšania podstúpilo celkovo 108 dobrovoľníkov. Ukončili ju 27. marca a testovaní sú momentálne v dobrom stave. V druhej fáze 13. apríla zaočkovali 273 dobrovoľníkov.

PEKING/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.