Pre nákazu v dome sociálnych služieb podal primátor Pezinka trestné oznámenie

Domov sociálnych služieb v Pezinku
Domov sociálnych služieb v Pezinku Zdroj: TASR

Pozitívne testovaných na COVID-19 boli desiatky klientov.

Primátor mesta Pezinok Igor Hianik podal pre situáciu v Domove sociálnych služieb (DSS) a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, kde bolo v uplynulých dňoch pozitívne testovaných 43 klientov a päť pracovníkov na ochorenie COVID-19, trestné oznámenie. Informovala Erika Liptáková z Mestského úradu Pezinok.

Primátor dostal v pondelok (13. 4.) list, v ktorom ho pisateľ upozornil na vážnu situáciu, ktorá predchádzala medializovaným udalostiam v DSS Pezinok.

Aj keď DSS Pezinok nepodlieha pod kompetenciu mesta, jeho zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK), pre závažnosť informácií uvedených v liste požiadal Hianik políciu o prešetrenie podozrenia zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia zdravia neznámym páchateľom.

DSS Pezinok na Hrnčiarskej ulici je od soboty (11. 4.) v karanténe a v okolí domova je ochranné pásmo. Prvé informácie o nákaze sa objavili v pondelok (13.4.) popoludní.

BSK vo svojej reakcii uviedol, že berie doručenú sťažnosť vážne. "Upozorňujeme však, že vynášať akékoľvek závery je v tejto chvíli predčasné a je potrebné počkať na výsledky prešetrenia celého prípadu. Ak sa preukáže zlyhanie ktoréhokoľvek zo zamestnancov, BSK bezodkladne vyvodí zodpovednosť. V tejto chvíli je však pre BSK úplnou prioritou ochrana zdravia klientov a zamestnancov," uviedla vedúca tlačového oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

Pribudlo ďalších osem pacientov

Ako infomruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) oproti stavu v pondelok (13.4.) bolo zaznamenaných ďalších osem pozitívne otestovaných klientov DSS.

Klienti zariadenia sú pod priebežným lekárskym dohľadom zabezpečeným lekármi Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).

V DSS pritom ešte v utorok dopoludnia hlásili 48 prípadov ochorenia COVID-19. Evidujú ich v rámci 66 nových prípadov nákazy koronavírusom, o ktorých informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí v utorok.


Z tohto domu sociálnych služieb je aktuálne hospitalizovaných 15 pacientov v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB).

Deväť pacientov sa podľa hovorkyne Evy Kliskej nachádza na Klinike infektológie a geografickej medicíny Nemocnice akademika Ladislava Dérera na bratislavských Kramároch. Päť osôb je v pľúcnom pavilóne Nemocnice Ružinov.

"Všetkým pacientom bola nasadená adekvátna liečba, vzhľadom na vysoký vek všetkých pacientov a pridruženým ochoreniam je ich stav veľmi vážny," komentovala s tým, že pacienti sú pod stálym dozorom lekárov, ktorí podľa hovorkyne robia všetko na zlepšenie ich stavu.

Aktuálne sa na umelej pľúcnej ventilácii nachádza jeden pacient, ktorý leží na bratislavských Kramároch.

K dnešnému dňu budú podľa ÚVZ otestovaní všetci klienti aj zamestnanci. Rovnako bola otestovaná i všeobecná lekárka, ktorá ošetrovala klientov tohto zariadenia, a to s negatívnym výsledkom.

Seniori v mestskom zariadení sú bez príznakov

Mesto Pezinok má vo svojej pôsobnosti vlastné zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej starostlivosti (ZOS), v ktorom je 18 klientov v seniorskom veku.

Aktuálne sa podľa pezinskej samosprávy u žiadneho z klientov či zamestnancov ZOS neprejavili žiadne príznaky ochorenia COVID-19 a ZOS dodržiava prísne hygienické a dezinfekčné opatrenia.

Pezinok zároveň zabezpečuje dennú terénnu opatrovateľskú starostlivosť zhruba pre 40 klientov bývajúcich vo svojom domácom prostredí na území Pezinka.

"Ani u jedného z nich sa do tejto chvíle taktiež neprejavili žiadne príznaky ochorenia COVID-19. To isté platí aj pre našich 14 opatrovateliek, ktoré sa o týchto klientov v súčasnosti starajú," uviedlo mesto.

Pezinok objednal z preventívnych dôvodov testovanie 69 zamestnancov prvého kontaktu na COVID-19, ktorí sa starajú o seniorov v meste, respektíve prichádzajú do kontaktu s obyvateľmi. Testovanie prebieha v utorok.

Tému spracoval Dominik Matulaj.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


PEZINOK/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti