Prezidentka Čaputová: Slovensku sa podarilo spomaliť šírenie koronavírusu

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO)
Zdroj: TASR

Hlava štátu to uviedla po stretnutí s epidemiológmi a ekonómami.

Slovensku sa podarilo spomaliť šírenie nového koronavírusu. Po stretnutí s epidemiológmi a ekonómami v Prezidentskom paláci to v utorok uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Ľuďom poďakovala za zodpovedný prístup.

Odborníci podľa prezidentky označili za hlavné podmienky toho, aby sa život mohol začať vracať do normálu, pripravenosť zdravotníckeho systému.

"To znamená, aby naše nemocnice a lekári prvého kontaktu boli pripravení z hľadiska počtu aj odbornosti na situáciu, ktorú epidemiológovia predpokladajú," komentovala hlava štátu.


Ďalšími oblasťami sú napríklad cielené testovanie ľudí, ktorí by mohli byť nositeľmi ochorenia COVID-19. Dôležité je podľa odborníkov tiež sledovať situáciu v rómskych osadách, zariadeniach pre seniorov a karanténnych zariadeniach.

Priaznivý vývoj potvrdil i hlavný hygienik Ján Mikas. Zároveň však dodal, že "stále sme ešte nevyhrali". Skutočný stav sa ukáže podľa neho po dvoch týždňoch, keď budú známe výsledky testovania z rómskych osád i karanténnych centier.

Lepšie sa tak bude dať predpovedať, aký bude vývoj šírenia vírusu. Zmierňovanie opatrení záleží aj na situácii v okolitých európskych krajinách. Dodal, že si uvedomuje aj ekonomickú stránku veci.

Prezidentka po stretnutí ocenila, že pohľady epidemiológov a ekonómov nestoja pri situácii s novým koronavírusom proti sebe. Možno v nich nájsť podľa nej množstvo prienikov.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti