Česko je pripravené postupne rušiť opatrenia, uvoľnenie prebehne v piatich fázach

NBA až do odvolania ruší pre koronavírus všetky zápasy.
Zdroj: TASR/Zoltan Balogh/MTI via AP

Väčšina obmedzí by sa v Česku mala skončiť 8.júna.

Väčšina obmedzení v Česku v súvislosti s novým koronavírusom by sa mala skončiť 8. júna. Uvoľňovať sa však budú postupne, a to v piatich fázach. Na budúci týždeň sa spustí prevádzka trhov alebo autobazárov. V utorok o tom rozhodla česká vláda premiéra Andreja Babiša, informoval portál Novinky.cz.

Najskôr bude uvoľňovanie po týždni, potom po dvoch, až do júna - celkovo pôjde teda o päť fáz.

"Od 20. apríla budú sprevádzkované všetky remeslá a prevádzky na ne nadväzujúce, farmárske trhy, autobazáre a autosalóny a tréningové aktivity profesionálnych trénerov," uviedol minister obchodu a priemyslu Karel Havlíček po tlačovej konferencii vlády. Povolené budú aj svadby s účasťou do desať ľudí.

Od 27. apríla sa začnú otvárať prevádzky s rozlohou do 200 štvorcových metrov. "Nesmú však byť v nákupných centrách väčších než 5000 štvorcových metrov," spresnil Havlíček.

O dva týždne neskôr, čiže 12. mája, budú smieť otvoriť aj prevádzky do 1000 štvorcových metrov, posilňovne alebo fitness centrá. "Záujemcovia však nebudú smieť využívať sprchy a šatne," dodal Havlíček.

V pondelok 25. mája sa otvoria letné záhradky, kaderníctva, soláriá, múzeá, galérie a zoologické záhrady. Otvoriť by mali nielen vonkajšie záhradky krčiem, kaviarní a reštaurácií, ale i tie, ktoré budú mať predaj cez výdajné okienko.

Ako posledné sa otvoria 8. júna všetky prevádzky v nákupných centrách, takisto vnútorné priestory kaviarní a reštaurácií. Otvorené budú tiež hotely a divadlá, sprístupnené budú taxislužby.

Rúšok ani dodržiavania odstupu a prísnej hygieny sa však Česi tak skoro "nezbavia". "Bez toho to nepôjde," povedal o uvoľňovaní obmedzení námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula.

Harmonogram pre otvorenie prevádzok však vychádza z toho, že koronavírus bude pod kontrolou, vysvetlil ešte minister Havlíček. Nevylúčil zmeny podľa epidemiologickej situácie, dodali Novinky.cz.

Štatistiky zo sveta môžete sledovať na tejto adrese.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti