Taxikár Robert bol pred mesiacom v kritickom stave, dnes ďakuje lekárom

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Facebook/Všeobecná fakultní nemocnice

Českí zdravotníci mu ako prvému pacientovi podali experimentálne antivirotikum remdesivir.

Prvý český pacient s Covid-19, ktorý dostal experimentálny liek remdesivir, poďakoval zdravotníkom. "Veľmi si vážim, že ma z toho dostali, že to nevzdali, že som tu," hovorí so slzami v očiach vo videu, ktoré s ním natočili priamo na lôžku vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe. Presne pred mesiacom ležal pán Robert na jednotke intenzívnej starostlivosti v kritickom stave. Jeho telo bolo napojené na pľúcnu ventiláciu a lekári sa obávali najhoršieho. Osud stať sa pravdepodobne prvou českou obeťou nového typu koronavírusy však Robert ako zázrakom nenaplnil, informujú Novinky.cz.

O päť týždňov neskôr sa mu darí neporovnateľne lepšie. Hoci zostáva v nemocnici napojený na prístroje, môže zase dýchať sám len s podporou hadičky s kyslíkom v nose, a dokonca aj bez ťažkostí hovoriť. Dokazuje to video, ktoré v utorok zverejnila pražská Všeobecná fakultná nemocnica, ktorá sa o neho stará.

Rozhovor s pacientem Robertem

„Všem lidem, co mi tu pomáhají, bych chtěl vzkázat, že jim hrozně moc děkuji. Moc si vážím, že mě z toho dostali, že to dokázali, že to nevzdali, že jsem tady a za to jsem moc šťastný. Obdivuji, jak tu lékaři a sestry dennodenně nastavují svůj krk. Přitom vědí, jak je to nakažlivé, mají rodiny, děti a stejně pomáhají,“ říká Robert, jediný pacient v ČR s Covid-19 léčený experimentálním lékem Remdesivir. Několikatýdenní intenzivní péče týmu na KARIM třiapadesátiletému muži zachránila život. Přejeme Robertovi brzké uzdravení!

Uverejnil používateľ Všeobecná fakultní nemocnice v Praze - VFN Utorok 14. apríla 2020

ZDROJ: Facebook/Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

"Tým ľuďom, čo mi pomáhajú, by som chcel odkázať, že im hrozne ďakujem všetkým. Že si to veľmi vážim, že ma z toho dostali, že to dokázali. Že to nevzdali, že som jednoducho tu. Za to som veľmi šťastný, "odkázal so slzami v očiach zdravotníkom, ktorí sa o neho starajú.

Päťdesiattriročný muž sa v tunajšej nemocnici lieči niekoľko týždňov a kvôli prudkému zhoršeniu jeho zdravotného stavu ho vytipovali ako vhodného kandidáta pre experimentálnu liečbu liekom remdesivir. V Česku je zatiaľ jediným pacientom, ktorému bol liek podaný. A s veľkým úspechom.

"Niekoľkotýždňová intenzívna starostlivosť tímu na KARIM 53-ročnému mužovi zachránila život," súhlasí v komentári k videu VFN.

Taxikár, ktorý nemal žiadnu cestovateľskú anamnézu a chorobou Covid-19 sa tak nakazil pravdepodobne od niektorého zákazníka, ocenil aj obetavosť, s akou sa o neho v nemocnici v Prahe starajú. "Každú chvíľu sa ma niekto pýta, či niečo nepotrebujem. Stále ma niekto prikrýva, kŕmia ma tu. "

"Títo ľudia sú naozaj anjeli. Obdivujem ich, ako riskujú, dennodenne nastavujú svoj krk, pritom vedia, ako je to nákazlivé a idú do toho. Trebárs majú doma rodiny, deti a rovnako tu robia svoju prácu. "

Podávali mu experimentálny liek remdesivir

Experimentálne antivirotikum remdesivir bolo pôvodne vyvinuté ako liek proti ebole. Proti nej však lepšie zaberali iné medikamenty. Naopak sa ukázalo, že účinkuje proti chorobám spôsobenými koronavírusmi ako SARS a MERS.

Prvé testy na pacientoch po celom svete tiež ukazujú, že v niektorých prípadoch účinkuje aj na chorobu Covid-19. Aktuálne prebieha testovanie remdesiviru na siedmich miestach na svete.

PRAHA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti