V dome seniorov v Pezinku narástol počet infikovaných, hlásia prvé obete

Monalisa Al Seify, SuperVýber
Zdroj: TASR

Na situáciu reaguje aj prezidentka.

V Domove sociálnych služieb (DSS) v Pezinku potvrdili tri obete ochorenia COVID-19 . Uviedol to minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Dve osoby chorobe podľahli dnes ráno, jedna osoba 5. apríla. Minister v stredu popoludní potvrdil, že na Slovensku stúpol celkový počet obetí na šesť. Okrem troch prípadov z DSS ide o pacienta z Trnavy. Viac sa dočítate TU.

DSS v Pezinku je od minulej nedele v karanténe. Zariadenie je hermeticky uzavreté, strážia ho policajti aj armáda.

Podľa informácií ministerstva zdravotníctva malo pozitívny test na toto ochorenie v pezinskom DSS 55 osôb. Tento počet je známy po zverejnení najnovších údajov o vykonaných testoch za utorok.


Najstaršou pacientkou je 96-ročná žena a najmladšou pacientkou 40-ročná žena. V Univerzitnej Nemocnici Bratislava leží celkom 17 pacientov z pezinského DSS. Z tohto počtu sa nachádza sedem ľudí na jednotke intenzívnej starostlivosti a jedna pacientka je na umelej pľúcnej ventilácii.

Z celkového počtu 93 klientov zariadenia potvrdili nákazu u 55 osôb, z toho je deväť zamestnancov. U 32 ľudí bol výsledok testu negatívny a na šesť vzoriek sa ešte čaká. Otestovaní boli už všetci klienti aj zamestnanci okrem jednej osoby, ktorej testy vykonajú neskôr.

Trestné oznámenie od primátora

V súvislosti s nákazou v DSS v Pezinku sa rozhodol podať trestné oznámenie primátor mesta Igor Hianik. Ten požiadal políciu o prešetrenie podozrenia zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia zdravia neznámym páchateľom.

Župa v stanovisku reagovala, že plne berie na vedomie vážnosť situácie. Vynášať unáhlené súdy je podľa nej predčasné a ak sa preukáže zlyhanie ktoréhokoľvek zo zamestnancov, BSK bezodkladne vyvodí zodpovednosť.

Pravdepodobne ide o komunitný prenos

Zdroj nákazy v zariadení zatiaľ nie je oficiálne potvrdený. Ako BSK uvádza na svojom webe , od čias vypuknutia koronavírusu klienti nechodili von už niekoľko týždňov von a návštevy boli zakázané. Najpravdepodobnejšia je teda alternatíva, že infekciu do zariadenia priniesol niektorý zo zamestnancov.

"V tejto chvíli však nevieme identifikovať, o koho išlo. Vieme ale s istotou povedať, že všetci zamestnanci s cestovateľskou anamnézou mali testy na prítomnosť COVID19 negatívne. Pravdepodobne teda pôjde o komunitný prenos," uvádza župa.

V zariadení aj naďalej platia prísne hygienické opatrenia, klientom aj zamestnancom priebežne merajú teplotu.

Prečítajte si tiež:

Na situáciu v pezinskom dome seniorov v stredu (15. 4.) večer reagovala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Správa o obetiach zo sociálneho zariadenia pre seniorov ma veľmi zasiahla. Nielen preto, že sama v Pezinku žijem a že v...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Streda 15. apríla 2020

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk .

PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.