Ako zabrániť, aby sa situácia z Pezinka nezopakovala? Vláda aj odborníci sa zhodujú

19 HO Nove umrtia.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Prezidentka, ako obyvateľka mesta, povedala zásadné stanovisko.

Ako zabrániť tomu, aby sa situácia z Pezinka nezopakovala? Vláda aj odborníci sa zhodujú na tom, že je potrebné sprísňovať režim v zariadeniach sociálnych služieb. Na plošné testovanie klientov a pracovníkov testovacie však kapacity nemáme.

Domovy sociálnych služieb sa môžu stať novými ohniskami nákazy. Štatistiku obetí vo viacerých európskych krajinách dvíhajú práve úmrtia v týchto zariadeniach, kde sa nachádzajú najzraniteľnejšie osoby, akými sú seniori či vážne chorí. Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb už týždne upozorňuje vládu na riziká.

„V Pezinku je možné, že to priniesol zamestnanec, ale v ďalšom dome je možné, že to prinesie nový klient, ktorý nebol testovaný. V ďalšom dome to môže priniesť klient, ktorý bol na preliečení v nemocnici, pretože sme mali prípad, kde lekár zamlčal cestovateľskú anamnézu," myslí si predsedníčka asociácie Anna Ghannamová.

Prečítajte si aj: V domove sociálnych služieb v Pezinku narástol počet infikovaných, hlásia prvé obete

Vláda v utorok (14. 4.) schválila plán, na základe ktorého budú všetci noví klienti prichádzajúci do zariadenia, ale aj pacienti vracajúci sa z nemocnice, otestovaní na koronavírus. Asociácia volá aj po testovaní personálu, na to však nemáme kapacity.

„Je 40 tisíc zamestnancov v domovoch sociálnych služieb, kebyže ich máme dvakrát do mesiaca pretestovať, tak to je 80 tisíc testov mesačne, delené 30 dní, to je 2 700 testov denne. Kapacita všetkých štátnych a súkromných laboratórií je plus-mínus taká. Čiže netestovali by sme nikoho iného iba zamestnancov DSS," konštatoval premiér Igor Matovič.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba potvrdil, že v najbližších dňoch dá župa na svoje náklady pretestovať všetkých klientov aj zamestnancov zariadení, ktoré sú v pôsobnosti VÚC.

V takom susednom Česku majú síce tiež obmedzené testovacie kapacity, no v týchto dňoch začali plošne testovať zamestnancov domovov sociálnych služieb. Pomáhajú im pri tom rýchlotesty.

Na Slovensku máme k dispozícii približne milión rýchlotestov, ktoré objednávala Správa štátnych hmotných rezerv ešte pod vedením Kajetána Kičuru. Zatiaľ nie je známe, čo s nimi bude. Minister zdravotníctva Marek Krajčí je s ich využítím práve v domovoch sociálnych služieb skeptický. Odôvodňuje to tým, že majú iba 52-percentnú citlivosť.

Neskoro večer zverejnila stanovisko k situácii aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sama pochádza z Pezinka.

Správa o obetiach zo sociálneho zariadenia pre seniorov ma veľmi zasiahla. Nielen preto, že sama v Pezinku žijem a že v...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Streda 15. apríla 2020

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Reportáž spracoval Dominik Matulaj.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dom seniorov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.