V stredu sme otestovali rekordný počet ľudí. Odzrkadlilo sa to v počte pozitívnych prípadov

Ilustračný záber
Zdroj: ryptographer/shutterstock.com

Opäť súpol aj počet vyliečených pacientov.

Na Slovensku pribudlo za uplynulý deň 114 pacientov s pozitívnym výsledkom na ochorenie COVID-19, spôsobené novým koronavírusom. Laboratória vyšetrili v stredu dokopy 2967 vzoriek, čo je dosiaľ najvyšší počet vykonaných testov za jeden deň.

Toto číslo sa tak odzrkadlilo aj na počte nových potvrdených prípadov, ktorý je taktiež najvyšší od začiatku testovania.

Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo aj ďalšie dve úmrtia spojené s týmto ochorením. Celkovo si tak koronavírus vyžiadal na Slovensku už osem obetí.

Viac sa o nových prípadoch úmrtia dočítate TU.

Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je v rámci nových prípadov pozitívne testovaných aj 33 ľudí v rómskej osade v Žehre. Celkovo je tu tak nakazených už 51 ľudí.

Dokopy je aktuálne hospitalizovaných 165 pacientov, z toho u 73 je potvrdené ochorenie COVID-19, 92 pacientov má podozrenie na toto chorenie.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti leží sedem pacientov, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Najmladšia osoba s ochorením COVID-19 má podľa štatistík jeden rok, najstaršia 97 rokov.

Slovensko tak dosiaľ eviduje celkom 977 ľudí s ochorením COVID-19 a počet osôb s negatívnym výsledkom testov stúpol na 33 481.

Ministerstvo hlási aj 16 nových prípadov vyliečených pacientov, z ochorenia sa podarilo dostať 167 osobám.

Doplnilo, že 12 nových pacientov eviduje v karanténnej stanici, respektíve v karanténnom centre - jeden prípad je v karanténnom stredisku Donovaly a 11 prípadov v Akadémii Policajného zboru v Bratislave.

K všetkým novým pacientom poskytol rezort aj základné údaje vrátane pohlavia, veku a okresu, odkiaľ pochádzajú:


Infikovaní sú ďalší vojaci

Infikovaní sú aj traja slovenskí vojaci. Ďalšiemu profesionálnemu vojakovi sa už podarilo z COVID-19 vyliečiť, rovnako ako civilnému zamestnancovi ministerstva obrany.

Rezort hlásil prvé dva prípady koncom marca, viac si o nich môžete prečítať TU. Spolu päť pozitívne testovaných prípadov na ministerstve obrany vo štvrtok potvrdil aj jeho šéf Jaroslav Naď.

Tri nové prípady priamo súvisia s nasadením Ozbrojených síl (OS) SR pri plnení úloh súvisiacich s bojom proti novému koronavírusu

"Vyhodnocujeme aj s Úradom hlavného lekára OS SR a vojenským hlavným hygienikom ďalšie kroky. Tí ľudia prišli do styku aj s ďalšími príslušníkmi OS SR. Budeme veľmi dôkladne monitorovať situáciu a prijímať opatrenia, aké budú nevyhnutné. Zatiaľ sú však všetky tieto prípady bezproblémové," povedal Naď.


Profesionálni vojaci sú podľa potreby nasadzovaní do nemocníc, na hraničné priechody či v karanténnych miestach, ale tiež v krajských mestách na zabezpečenie poriadku a dodržiavania epidemiologických opatrení vlády SR. Tí, ktorí sú priamo zapájaní do rizikových aktivít, sú podľa zástupcu hovorcu OS SR Petra Poldruháka priebežne testovaní.

"Po zistení pozitívnych nálezov postupujeme podľa vlastných stanovených postupov, koordinovaných Vojenským ústavom hygieny a epidemiológie, a pokynov hlavného lekára OS SR," poznamenal Poldruhák s tým, že napriek striktnému dodržiavaniu všetkých zásad ochrany zdravia a epidemiologických opatrení sa ochoreniu nedá vždy zabrániť.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti