Počet obetí koronavírusu v Európe prekročil hranicu 90-tisíc

Miroslav Šimúnek
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6282-superstar-miroslav-simunek Zdroj: Shutterstock.com

Na celom svete sú nakazené vyše dva milióny ľudí.

Koronavírus SARS-CoV-2 si v Európe vyžiadal už viac ako 90 000 obetí na životoch. Vyplýva to z bilancie, ktorú vo štvrtok zverejnila agentúra AFP. Dodala, že počet obetí v Európe predstavuje 65 percent obetí pandémie na celom svete.

Európa je pandémiou najviac zasiahnutým kontinentom: chorobe COVID-19 tam do dnešného predpoludnia podľahlo 90 180 ľudí. Najvyššie počty obetí majú Taliansko (21 645), Španielsko (19 130), nasledované Francúzskom (17 167) a Britániou (12 868). Celosvetovo si pandémia vyžiadala 137 499 obetí.

Európska sekcia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok varovala, že počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Európe rastie napriek istým "pozitívnym" signálom z niektorých najviac postihnutých krajín.

Európska pobočka WHO poskytla vo štvrtok pravidelný týždňový online brífing pre médiá. Uviedla na ňom, že počet infikovaných v Európe sa aktuálne približuje k jednému miliónu.

Na celom svete sú nakazené vyše dva milióny ľudí. Týchto prípadov môže byť v skutočnosti oveľa viac, keďže mnohé štáty testujú len v prípadoch, keď sa prejavia vážne príznaky choroby COVID-19, ktorú koronavírus vyvoláva. Z ochorenia sa celkovo vyliečilo viac ako 520 000 ľudí.

Aktuálne údaje o počtoch nakazených vo svete môžete sledovať v našej tabuľke.

Británia: Nákaze spôsobenej koronavírusom podľahlo ďalších 861 ľudí

V britských nemocniciach zaznamenali vo štvrtok ďalších 861 obetí nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 13.729. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Najviac mŕtvych hlási Anglicko, kde doposiaľ koronavírusu podľahlo 12.396 ľudí. V Škótsku si choroba od začiatku epidémie vyžiadala 779 obetí, vo Walese 495 a v Severnom Írsku 158.

Podľa britského ministerstva zdravotníctva malo pozitívny test na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom doposiaľ 103.093 ľudí. Úrady vykonali 417.649 testov s tým, že toto číslo zahŕňa aj ľudí, ktorí test podstúpili viac ako raz.

Španielsko potvrdilo už vyše 19 000 úmrtí na koronavírus

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v Španielsku presiahol vo štvrtok 19 000 po tom, čo v dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrelo ďalších 551 osôb. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva v Madride.

Po takmer piatich týždňoch, odkedy sú v Španielsku v platnosti obmedzenia voľného pohybu ľudí, sa nárast počtu úmrtí začal spomaľovať. Celkovo v krajine evidujú 19 130 obetí na životoch.

Za posledný deň pribudlo v Španielsku 5183 infikovaných osôb, čím sa ich celkový počet zvýšil na 182 816, čo je po Spojených štátoch najviac na svete.

Za posledné dva týždne sa tempo, akým pribúdajú nové prípady nákazy a úmrtia, v Španielsku spomalil. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo už 74 797 osôb.

Starostka mesta Barcelona Ada Colauová vo štvrtok podľa stanice BBC vyzvala španielsku vládu, aby umožnila deťom vychádzať z domovov. S heslom "Osloboďte naše deti" sa tak rozhodla bojovať proti nariadeniu vlády, na základe ktorého deti v Španielsku nesmú príbytky opúšťať za nijakých okolností.

Maďarsko: Na pľúcnu ventiláciu je napojených 60 ľudí nakazených koronavírusom

V maďarských nemocniciach je hospitalizovaných 722 dospelých a sedem detí s nákazou nového druhu koronavírusu. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je na pľúcnu ventiláciu napojených 60 pacientov trpiacich ochorením COVID-19, informovala vo štvrtok šéfka maďarského Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová.

Podľa spravodajského servera 24.hu Müllerová na tlačovej konferencii krízového štábu dodala, že infekciu novým koronavírusom zaznamenali doposiaľ v 11 sociálnych zariadeniach pre seniorov. Väčší počet dôchodcov je nakazených v dvoch budapeštianskych domoch dôchodcov - na Peštianskej ceste a na ulici Rózsa út.

Na ochorenie COVID-19 zomrelo v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách osem ľudí a pribudlo tiež 73 prípadov nákazy novým typom koronavírusu (SARS-CoV-2). Celkový počet obetí stúpol na 142 a potvrdených infikovaných na 1652.

Počet prípadov koronavírusu na Ukrajine prekročil 4000

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa k štvrtkovému ránu za uplynulých 24 hodín zvýšil o 397 na 4 161. Z tohto počtu 116 ľudí nákaze podľahlo a 186 sa uzdravilo. Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo zdravotníctva.

V ukrajinských ozbrojených silách sa za posledných 24 hodín potvrdilo päť nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2. Celkovo zaznamenali v ozbrojených silách 28 prípadov, z toho jedna osoba sa uzdravila, jedna zomrela. V izolácii je 274 príslušníkov.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia potrvajú najmenej do 24. apríla.

Japonsko: Stav núdze sa rozšíri na celú krajinu

Japonský premiér Šinzó Abe vo štvrtok oznámil rozšírenie núdzového stavu - vyhláseného v súvislosti s pandémiou koronavírusu - na celú krajinu. Ten doposiaľ platil len pre sedem zo 47 japonských prefektúr, informovala agentúra AFP.

Celoplošný stav núdze začne v Japonsku platiť od piatku 17. apríla a bude trvať až do 6. mája. Abe k tomuto opatreniu prisľúbil po konzultácii s odborníkmi.

Cieľom tohto kroku je dosiahnuť 80-percentné obmedzenie sociálnych kontaktov medzi obyvateľstvom.

Abe vyhlásil mesačný stav núdze v Tokiu, Osake a piatich ďalších prefektúrach, kde dovedna žije 44 percent obyvateľov krajiny, 7. apríla s platnosťou do 6. mája. V Tokiu najnovší nárast v počte nakazených vyvolal obavy, že tamojším zdravotníckym zariadeniam hrozí z dôvodu aktuálneho náporu kolaps.

V Japonsku aktuálne evidujú podľa agentúry DPA viac ako 9400 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 190 súvisiacich úmrtí.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.