Koronavírus má v Británii ďalších 861 obetí, Švajčiarsko začne uvoľňovať opatrenia

Nemocnica v Michalovciach, kde potvrdili koronavírusom aj lekárom.
Zdroj: TASR/Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

Uvoľňovanie opatrení už oznámili aj susedné Rakúsko a Nemecko.

V britských nemocniciach zaznamenali vo štvrtok ďalších 861 obetí nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet zvýšil na 13 729. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Najviac mŕtvych hlási Anglicko, kde doposiaľ koronavírusu podľahlo 12 396 ľudí. V Škótsku si choroba od začiatku epidémie vyžiadala 779 obetí, vo Walese 495 a v Severnom Írsku 158.

Podľa britského ministerstva zdravotníctva malo pozitívny test na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom doposiaľ 103 093 ľudí. Úrady vykonali 417 649 testov s tým, že toto číslo zahŕňa aj ľudí, ktorí test podstúpili viac ako raz.

Švajčiarsko oznámilo postupné uvoľňovanie opatrení

Švajčiarsko začne od 27. apríla postupne uvoľňovať opatrenia zavedené v dôsledku koronavírusu. Švajčiarska vláda to oznámila vo štvrtok, píše agentúra Reuters.

Vláda spočiatku umožní otvoriť doteraz zatvorené lekárske ambulancie, kaderníctva a masážne a kozmetické salóny. Od 11. mája by mali nasledovať základné školy a niektoré obchody a trhy.

V tretej fáze od 8. júna sa otvoria stredné školy a univerzity. Vláda takisto uviedla, že uvoľní aj zákaz verejných zhromaždení a podujatí s účasťou nad päť ľudí. Detaily však nešpecifikovala.

"Prechod od jednej fázy k druhej sa uskutoční v prípade, že v krajine nebudeme mať výrazné zvýšenie počtu prípadov choroby COVID-19," uviedla vláda.

"Medzi jednotlivými fázami musí ubehnúť dostatočné množstvo času, aby sme vedeli posúdiť vplyv uvoľňovania. Kritériami sú počet novonakazených, počet hospitalizovaných, počet úmrtí a obsadenosť nemocníc," dodala.

Švajčiarsko v boji s pandémiou zavrelo všetky a školy a obchody s výnimkou potravín, lekární a drogérií. Pre uzavreté podniky pripravilo pomoc vo výške niekoľkých miliárd eur.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) európskym štátom vo štvrtok odporučila, aby pri uvoľňovaní opatrení postupovali maximálne opatrne.

V dôsledku nákazy koronavírusom vo Švajčiarsko zomrelo 1269 ľudí a nakazilo sa 26.732 osôb. Denný prírastok nakazených začal v uplynulých dňoch klesať. Uvoľňovanie opatrení už oznámili aj susedné Rakúsko a Nemecko.

Znečistenie v niektorých krajinách kleslo až o polovicu

Obmedzenia pohybu nariadené vládami v súvislosti s prepuknutím koronavírusovej pandémie sa výrazne podpísali na poklese úrovne znečistenia ovzdušia v celej Európe, cituje Európsku vesmírnu agentúru (ESA) televízia CNN.

Hladina oxidu dusičitého patriaceho k plynom, ktoré spôsobujú kyslé dažde či smog, je v niektorých mestách asi o 50 percent nižšia. Podľa ESA tento pokles zodpovedá "prísnym karanténnym opatreniam zavedeným v celej Európe".

Zlepšenie kvality ovzdušia bolo zreteľné najmä vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku, keďže všetky tieto krajiny uplatňujú tvrdé opatrenia už niekoľko týždňov. Paríž zaznamenal od 13. apríla do 13. marca dramatický pokles koncentrácií oxidu dusičitého, ktoré sú v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 54 percent nižšie.

V Madride, Miláne a Ríme došlo k poklesu o približne 45 percent. Agentúra však pripúšťa, že koncentrácie oxidu dusičitého sa zo dňa na deň značne líšia v dôsledku kolísania emisií, ako aj poveternostných podmienok.

LONDÝN, BERN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti