Soňu napriek zdravotnej výnimke držali na hraniciach. Jej príbeh má nepochopiteľné rozuzlenie

19 HO Pezinok pokracovanie.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

K prípadu sa vyjadrili aj policajti.

Bez problémov sa mala dostať z cudziny domov. Aspoň podľa oficiálnych pokynov. Slovenku s viacerými diagnózami však na rakúsko-slovenských hraniciach držali hodiny, kým jej oznámili, že domov nejde. Odšoférovať to mala do štátnej karantény na Lešti. Napriek tomu, že chorý človek, ako je ona, má mať výnimku.

Soňa sa po zatvorení horského hotela, v ktorom pracuje, pobrala domov na Slovensko. Naštudovala si pravidlá, podľa ktorých má jej ťažký zdravotný stav výnimku. Podľa nej môže odcestovať priamo domov do domácej karantény.

„Mám potvrdenie na imunitné ochorenie od švajčiarskeho doktora, že mám sarkodiózu, zlyhal mi imunitný systém. Potvrdenie, že mám bronchiálnu astmu, plus mám test na COVID-19 negatívny," uviedla Soňa Slyšová.

Slovenka sa na hraniciach preukázala potvrdeniami o svojich diagnózach. No astmatičku po piatich hodinách čakania poslali do karantény, lenže nie domov, ale na Lešť.

Na ubytovňu do vojenského výcvikového strediska Lešť si to odšoférovala v kolóne s inými autami. Lenže s astmou a pľúcnou chorobou mala ísť domov. Vyplýva to z opatrenia hlavného hygienika.

Podľa neho nemusia ísť do povinnej štátnej karantény všetci navrátilci z cudziny. Výnimkou sú ťažko chorí ľudia ako napríklad s poruchami imunity, ale aj chronickými ochoreniami dýchacích ciest. Takíto ľudia majú ísť z hraníc priamo do domácej karantény.

„Na hraniciach je to šok, keď nič z toho, čo som si naštudovala v nariadeniach, je úplne inak," ozrejmila Soňa Slyšová.

Tak prečo polícia rizikových pacientov nepošle domov, ale medzi potenciálne chorých? Vraj im nemusí veriť.

Vzhľadom na skutočnosť, že v ostatných dňoch sme zaznamenali pri vstupe na územie Slovenskej republiky zvýšený počet tehotných žien, osôb s astmatickým ochorením a osôb s mentálnymi ťažkosťami, je v súčasnosti interpretácia hodnovernosti predkladaných potvrdení o zdravotnom stave, najmä v cudzích jazykoch, veľmi náročná," uviedlo vo svojom stanovisku Policajné prezídium.

Deň predtým policajti dali výnimku skupine Rómov, ktorých vďaka diagnózam poslali autom rovno domov do Pavloviec nad Uhom. Astmatičku s nulovou imunitou zasa do štátnej karantény. Prečo? Na to nám polícia už druhý deň vysvetlenie nedala.

„Postup policajtov vo Vami uvedenom prípade preveríme," uviedli policajti.

Zaujímavé je, že po príchode do karanténnej ubytovne od Soni nepýtali žiadne zdravotné potvrdenia. Po vyplnení dotazníka ju ihneď poslali domov. Tam, kam podľa pravidiel mala ísť priamo z hraníc.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti