Trump predstavil trojfázový plán otvorenia Ameriky

Muž s ochranným rúškom si číta lekársku správu v čínskom meste Wu-chan.
Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Pred každou novou fázou by mal počet potvrdených koronavírusových infekcií klesať počas 14 dní.

Americký prezident Donald Trump predstavil vo štvrtok večer miestneho času na brífingu v Bielom dome nové usmernenia týkajúce sa pandémie koronavírusu, pomocou ktorých by chcel v troch fázach postupne opäť otvoriť ekonomiku a vrátiť život v USA do normálu. "Amerika chce byť otvorená a Američania chcú, aby bola otvorená," vyhlásil Trump podľa televízie CNN.

Trumpov plán neobsahuje presný časový harmonogram. Pred začiatkom každej z troch fáz by jednotlivé štáty alebo regióny mali spĺňať určité kritériá. Napríklad pred každou novou fázou by mal počet potvrdených koronavírusových infekcií klesať počas 14 dní. Za dostatočné kapacity na testovanie majú byť zodpovedné samotné štáty.


V prvej fáze budú doterajšie opatrenia, ktorých platnosť vyprší koncom apríla, uvoľnené iba mierne. Obyvatelia by naďalej nemali vytvárať viac ako desaťčlenné skupiny. Tí, ktorí môžu pracovať z domu, by tak mali robiť aj naďalej. Pokiaľ to bude možné, mali by sa zamestnanci postupne vracať do práce. Školy, ktoré sú v súčasnosti zatvorené, zostanú zatvorené aj naďalej. Reštaurácie, kiná a kostoly by mali byť otvorené iba vtedy, ak sa dá zaručiť dostatočná vzdialenosť medzi návštevníkmi.

V druhej fáze majú byť zamestnanci naďalej motivovaní k práci z domu. Vo firmách zostanú zatvorené priestory, v ktorých sa stretávajú väčšie skupiny ľudí. Návštevy domovov dôchodcov a nemocníc budú naďalej zakázané. Uvoľnia sa obmedzenia v cestovaní a znova sa otvoria školy.

V tretej fáze sa zamestnanci budú môcť bez obmedzenia vrátiť do práce a povolené budú návštevy domovov dôchodcov a nemocníc. Ohrozené skupiny obyvateľstva by však mali naďalej udržiavať odstup od ostatných ľudí. Tí, ktorí nepatria k týmto skupinám, by mali tráviť čo najmenej času v davoch.

"Neotvárame všetko naraz, ale budeme robiť jeden opatrný krok po druhom," konštatoval Trump, ktorý predtým so svojím plánom oboznámil guvernérov jednotlivých štátov. Prezident zároveň zmiernil svoju rétoriku, keď ešte v utorok povedal, že o opätovnom "zapnutí" ekonomiky rozhoduje on, aj keď rozhodnutia o obmedzeniach prijímali guvernéri jednotlivých štátov. Vo štvrtok už tvrdil, že guvernéri budú oprávnení rozhodovať o miere obmedzení pohybu a federálna vláda ich bude podporovať.

"Všetci (guvernéri) sú vynikajúci, všetci ich máme radi, ale sú veľmi, veľmi odlišní," povedal Trump. Ak si myslia, že ich štáty musia zostať zatvorené, "umožníme im to urobiť. A ak sa domnievajú, že je čas znovu otvoriť (štáty), dáme im voľnosť a rady pri plnení tejto úlohy, veľmi rýchlo, v závislosti od toho, čo chcú urobiť".

Trump konštatoval, že niektoré štáty by mohli nabehnúť na nový režim "doslova zajtra": "Ak sa pozriete na Montanu, Wyoming, Severnú Dakotu - tam je to úplne iné ako v New Yorku, je to úplne iné ako New Jersey".

Mottom nových usmernení je "Opening Up America Again" (Opätovné otvorenie Ameriky), čo je narážka na slogan Trumpovej predvolebnej kampane "Make America Great Again" (Urobme Ameriku opäť veľkou).

Krátko pred Trumpovým brífingom Univerzita Johnsa Hopkinsa na základe údajov zo všetkých 50 štátov a teritórií oznámila, že v USA bolo potvrdených najmenej 658.263 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Chorobe COVID-19 podľahlo najmenej 32.186 ľudí. Vo štvrtok pribudlo 20.152 nových prípadov nákazy a 2024 úmrtí.

Televízia CNN upozornila, že počet obetí v Spojených štátoch môže v nasledujúcich dňoch prudko narásť, pretože federálne štáty začnú do svojej bilancie zahrňovať aj "pravdepodobné úmrtia" na chorobu COVID-19.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti