Údaje z jednotky intenzívnej starostlivosti ukázali, kto je COVID-19 ohrozený najviac

Pracovník kontroluje zariadenie v provizórnej nemocnici pre pacientov s koronavírusom.
Zdroj: TASR/AP

K piatkovému ránu na nový koronavírus celosvetovo evidovali takmer 2,2 milióna nakazených.

Viaceré resuscitačné oddelenia, vrátane tých v Paríži, Londýne či New Yorku, už dlhší čas premýšľajú nad tým, že prečo sa nový koronavírus vo veľkom počte vyskytuje aj medzi mužmi trpiacimi obezitou. Píše ČT.

Hoci v tejto chvíli niet jasnej odpovede, podľa expertov za to môžu súvzťažné faktory ako cukrovka či vysoký krvný tlak, ale aj rozdiely v mužskej a ženskej imunite.

Lekár Matthieu Schmidt z parížskej nemocnice tvrdí, že všetky francúzske takéto oddelenia majú významný podiel pacientov s nadváhou či obezitou, z toho až tri štvrtiny sú muži.

Podobne sa vyjadruje aj jeho kolega z New Yorku Hani Sbitany, ktorý slúži na pohotovosti. Podľa neho je až 80 percent prijatých pacientov mužov.

Profesor z Londýna Derek Hill dodáva, že ťažkými formami ochorenia COVID-19 viac trpia muži a že najviac ohrozenými sú ľudia s nadváhou.

Jasne to demonštrujú štatistiky. Až 73 percent pacientov na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) v Británii sú muži a až takmer 74 percent nakazených má nadváhu či obezitu.

Tieto údaje naznačujú, že ľudia s nadváhou majú výrazne menšiu šancu uzdraviť sa. Prežije 42 percent obéznych s indexom telesnej hmotnosti nad 30, kým pacientov s priemernou či nízkou váhou prežije 56 percent.

TIP: AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Z pohľadu pohlaví majú lepšie vyhliadky ženy. Prežije ich až 55 percent, kým mužov len takmer 48 percent. Tieto údaje zhromaždili z celkového počtu 2200 britských pacientov, ktorých prijali na JIS.

Prečo je medzi ťažkými prípadmi toľko mužov? Expert Jean-Francois Delfraissy, ktorý radí francúzskej vláde, ako zvládať pandémiu SARS-CoV-2, si myslím, že to môže byť častejším výskytom rôznych chorôb.

Taktiež je tu hypotéza, že ženy majú voči vírusu lepšiu prirodzenú ochranu. „Vrodená imunita je lepšia u žien, najmä pred menopauzou," hovorí profesor Pierre Delobel z kliniky v Toulouse.

Sprievodné choroby ako cukrovka či vysoký krvný tlak, ale aj pokročilý vek a kardiovaskulárne problémy sú faktory, ktorú priebeh koronavírusu zhoršujú, čo sa už potvrdilo v Číne či v Taliansku. Preto ak ste muž s nadváhou či dokonca obezitou, patríte k najohrozenejšej skupine.

K piatkovému ránu na nový koronavírus celosvetovo evidovali takmer 2,2 milióna nakazených, do 147-tisíc obetí a viac ako 553-tisíc vyliečených.

LONDÝN/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti