Španielsko eviduje už takmer 19 500 úmrtí na koronavírus

Stihne svoje vlastné vystúpenie Neuveríte, kde sa spevák zdržal.mp4
Zdroj: TASR/AP

Vláda sa snaží, aby sa na koronavírus testovalo viac osôb.

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 sa už v Španielsku priblížil k číslu 19 500 po tom, čo v dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrelo za posledný deň takmer 350 ľudí.

Celkovo momentálne v krajine evidujú 19 478 obetí na životoch, čo je o 348 viac ako vo štvrtok. Informovala o tom v piatok agentúra AP odvolávajúca sa na údaje španielskej vlády.

Za posledný deň okrem toho v Španielsku zaznamenali 5252 nových prípadov infekcie. Celkovo v Španielsku už dosiaľ zaevidovali 188 068 nakazených, uviedol podľa agentúry Reuters koordinátor ministerstva zdravotníctva pre boj s koronavírusom Fernando Simón.

Španielska vláda zmenila usmernenia, akým majú jednotlivé nemocnice a úrady zrátavať obete koronavírusu. Riadi sa pritom pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a trvá na tom, aby sa do počtu úmrtí zarátavali len osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus a nie aj také, ktoré otestované neboli, no vykazovali príznaky ochorenia COVID-19.

Vláda sa zároveň snaží, aby sa na koronavírus testovalo viac osôb.

Simón tiež povedal, že snaha o koordináciu dát z celej krajiny vedie aj ku korekciám minulých údajov. "Ak sú dáta skreslené, je ťažké robiť vedecké rozhodnutia," povedal na tlačovej konferencii.

Španielsko aktuálne zápasí s tým, ako bezpečne zaviesť postupné uvoľňovanie obmedzení, ktoré tam patria k najprísnejších v Európe, pričom krajina ich pre pandémiu zaviedla v polovici marca, dodáva AP.

Británia: Počet úmrtí na koronavírus stúpol o 847 na 14 576

Počet ľudí v Británii, ktorí zomreli v nemocnici na nákazu novým koronavírusom, stúpol o 847 na celkovo 14 576, ako v piatok ukázali denné údaje britského ministerstva zdravotníctva.

Nárast úmrtí za posledných 24 hodín je mierne nižší oproti 861 novým úmrtiam zaznamenaným v predchádzajúci deň, dodala tlačová agentúra AFP.

Z najnovších údajov tiež vyplýva, že za posledných 24 hodín bolo v Británii na ochorenie COVID-19 spôsobené koronavírusom pozitívne testovaných ďalších 5599 ľudí, takže celkový počet nakazených v ostrovnej krajine je takmer 109 000.

Rakúsko v máji otvorí múzeá, koncerty budú zakázané do konca augusta

Rakúsko, ktoré začalo postupne zmierňovať opatrenia zavedené v boji s koronavírusom, od polovice mája opäť otvorí múzeá. Konanie veľkých podujatí, ako napríklad mestských festivalov či hudobných koncertov, kde sa na malom priestore stretáva mnoho ľudí, však bude zakázané až do 31. augusta.

Zákaz zhromažďovania, ktorý mal pôvodne platiť do konca júna, sa tak predĺži do konca augusta. Informovala o tom v piatok verejnoprávna stanica ORF.

V polovici mája by sa mali znovu sprístupniť múzeá a "prezentačné miesta umelecko-kultúrnej oblasti", povedal na piatkovej tlačovej konferencii vo Viedni vicekancelár a minister kultúry Werner Kogler. Presný termín, kedy má dôjsť k otvoreniu spomínaných kultúrnych ustanovizní, medzi ktoré sa zaraďujú aj knižnice či archívy, bude zverejnený neskôr.

Kogler na otázku, či sa tento rok uskutoční známy letný hudobný festival Salzburger Festspiele, ktorý oslavuje 100 rokov od svojho založenia, odpovedal, že o tom zatiaľ nie je rozhodnuté.

Kogler ocenil oblasť kultúry a umenia, ktorá je podľa jeho slov dôležitou súčasťou života. Ďalšie uvoľnenia v tejto sfére budú závisieť od počtu nakazených, dodal.

Tajomníčka ministerstva kultúry Ulrike Lunaceková upozornila na to, že rakúske galérie sú pre verejnosť stáe otvorené, napísal denník Kurier. Ďalšie v poradí by sa mohli otvoriť vonkajšie kiná, avšak ostatné kiná budú môcť diváci navštíviť zrejme až začiatkom septembra, uviedla. Upozornila aj na to, že umenie je to, "čo nás všetkých spája".

To, že obmedzenia v boji proti koronavírusu zasiahli aj kultúru, v ktorej pracuje 180.000 ľudí, znamená, že títo tvorcovia aktuálne nemajú žiadne príjmy a mnohým preto hrozí existenčná kríza, povedala.

Nórsku spúšťa aplikáciu na monitorovanie pohybu ľudí s koronavírusom

Nórsko, ktoré je jednou z prvých európskych krajín, čo začínajú s uvoľňovaním opatrení zameraných na obmedzenie šírenia koronavírusu, spúšťa mobilnú aplikáciu na monitorovanie pohybu nakazených ľudí. Cieľom je zabrániť návratu tohto smrteľného vírusu, informovala v piatok agentúra AFP.

Aplikácia s názvom Smittestop (zastavme nákazu) vznikla preto, aby zdravotníckym predstaviteľom poskytovala lepší obraz o šírení nákazy a užívateľom dávala informácie, či sa dostali do kontaktu s nakazenou osobou.

"Aby sme sa vrátili k normálnemu životu a mali vírus pod kontrolou, musíme sa všetci posnažiť a používať túto aplikáciu," vyhlásila nórska premiérka Erna Solbergová na štvrtkovej tlačovej konferencii. "Ak sa nám nepodarí udržať (epidémiu) pod kontrolou, budeme musieť (opatrenia) znovu sprísniť," dodala.

Používanie aplikácie nie je povinné, ale dobrovoľné, a k dispozícii je zadarmo.

Aplikácia svojich používateľov upozorní v prípade, že sa dostali do blízkeho styku (menej než dva metre) s infikovanou osobou na viac ako 15 minút. Identita nakazeného však zverejnená nebude. Po 30 dňoch budú údaje užívateľov vymazané. Nórsky minister zdravotníctva Bent Höie uviedol, že vyvinutá aplikácia dodržiava pravidlá EÚ týkajúce sa ochrany osobných údajov.

Nórsko koncom apríla plánuje zvýšiť počet testovaných osôb zo súčasných 30.000 za týždeň na 100.000.

Postupné zmierňovanie opatrení ohlásilo Nórsko minulý týždeň. Tamojšie školy sa majú znova otvoriť 27. apríla.

Nórsko evidovalo do štvrtka 6566 potvrdených prípadov a 130 úmrtí na ochorenie COVID-19.

Irán: Počet obetí koronavírusu už šiesty deň po sebe klesá

Irán hlási za uplynulých 24 hodín ďalších 89 úmrtí na ochorenie COVID-19, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 4958. Denný prírastok počtu obetí tak už šiesty deň po sebe klesá, píše agentúra AFP.

V krajine pribudlo 1499 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a celkovo ich je 79 494. V kritickom stave je 3563 pacientov, uviedol v piatok hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva Kijánúš Džahánpúr.

V Iráne napriek narastajúcemu počtu prípadov nákazy otvorili v sobotu (11. 4.) niektoré podniky a úrady. Výnimkou je hlavné mesto Teherán, kde sa tak udeje až tento víkend.

Koronavírus ohrozuje aj iránske väznice, kde došlo v uplynulých týždňoch k niekoľkým vzburám z dôvodu nedostatočných hygienických opatrení.

Irán oznámil prvé prípady nákazy novým koronavírusom 19. februára. Odvtedy sa v zahraničí objavujú dohady, že skutočný počet úmrtí a nakazených by mohol byť vyšší. Iránske ministerstvo zdravotníctva už potvrdilo, že tieto počty môžu byť z dôvodu obmedzeného množstva testov o niečo vyššie.

OSLO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti