Masaker v dome pre seniorov: Za mesiac a pol v ňom zomrelo 190 ľudí

Pracovníci zariadenia Pio Albergo Trivulzio nosia ochranné masky až na začiatku apríla.
Zdroj: TASR/AP

Syn jedného z nich opísal desivý telefonát s personálom zariadenia.

Talianske úrady rozšírili vyšetrovanie ohľadom úmrtí na nový koronavírus v zariadeniach pre seniorov na najväčšie takéto zariadenie Pio Albergo Trivulzio v Miláne po tom, čo v ňom v marci a v prvej polovici apríla zomrelo v 190 ľudí. Celkovo sa v ňom nachádza viac ako tisíc klientov.

Člen zdravotného štábu Silvio Brusaferro minulý piatok informoval, že vo všetkých takýchto zariadeniach v najviac zasiahnutom regióne Lombradsko zomrelo 1822 ľudí, ale koľko z nich zabil COVID-19, sa presne nevie. Píše The Guardian.

TIP: AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Riaditeľa zariadenia už vyšetrujú na základe obvinenia, že neprijal žiadne bezpečnostné opatrenia a že personál v čase vypuknutia nákazy v tomto regióne nenosil žiadne ochranné pomôcky. Dôsledkom toho sa tak novým koronavírusom v zariadení nakazilo aj približne 200 zamestnancov.

Na základe ďalších opatrení vlády v marci do tohto zariadenia previezli 17 pacientov, ktorí sa na iné choroby liečili v milánskej nemocnici. Chceli tak uvoľniť lôžka pre vážne prípady súvisiace s koronavírusom.

TIP: Údaje z jednotky intenzívnej starostlivosti ukázali, kto je COVID-19 ohrozený najviac

„Po ich príchode sa začali objavovať prvé prípady koronavírusu. Povedali, že nie sú nakazení, ale nemali to ako vedieť, keďže ich netestovali. Došlo tak k zmiešaniu chorých so zdravými, a preto aj zomierajú. Je to masaker, ktorému sa dalo predísť, keby počúvali. Už 11. marca som ich požiadala, aby nosili ochranné masky, ale neurobili tak," hovorí Rossella Delcuratolo zo zdravotných odborov.

„Situácia v zariadení je úplne mimo kontroly. Sú tam zdraví aj chorí seniori, ktorým sa nedostáva liečba, akú by potrebovali. Sme veľmi vystrašení," hovorí syn jednej z klientiek, ktorý spomenul aj jednu šokujúcu skúsenosť.

Zdroj: TASR/AP

„Keď som v marci volal do zariadenia, aby som sa spýtal na mamin stav, ktorá mala horúčku, povedali mi, že tam majú doslova peklo, že všetci sú chorí, že čo od nich chcem, aby spravili. Toto nie je nemocnica," uzavrel.

K piatkovému ránu v Taliansku evidujú takmer 169-tisíc nakazených novým koronavírusom, viac ako 22-tisíc mŕtvych a viac ako 40-tisíc vyliečených.


Zdroj: YouTube/TG2000

MILÁNO/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti