Ovzdušie v Európe dávno nebolo také čisté. Satelitné snímky ukazujú pred a po-koronové časy

SDAAQRQDISGX-high_1080p.mp4
Zdroj: European Space Agency

Európa je teraz dvakrát čistejšia, ako pred príchodom koronavírusu do Starého kontinentu.

Satelitné snímky, ktoré zverejnila Európska vesmírna agentúra (European Space Agency), ukazujú výraznú redukciu znečistenia vzduchu, ktorá súvisí s opatreniami jednotlivých štátov pre koronavírus.

Podľa aktuálnych údajov sa znížila hladina oxidu dusičitého v Európe až o 45 percent. Satelitné snímky porovnávajú situáciu v roku 2019 a o rok neskôr, teda marec a apríl 2020, kedy začali platiť opatrenia pre koronavírus (na záberoch vidíme takmer celú Európu). Zlepšenie ovzdušia súvisí najmä s obmedzenou dopravou, zatvorenými továrňami a podobne.

Oxid dusičitý je jedovatý plyn. V ovzduší patrí k plynom, ktoré spôsobujú kyslé dažde a smog. Uvoľňuje sa rozkladom kyseliny dusičnej. Pôsobí dráždivo na sliznice dýchacích ciest a znižuje ich obranyschopnosť proti infekciám.

Metropoly Európy zverejnili nové hodnoty hladiny tohto plynu v ovzduší. V Paríži sa hladina znížila o 47 percent, v Madride, Miláne či Ríme až o 49 percent, píše The Sun.

Prečítajte si aj článok: Pozitívny vplyv koronavírusu: Ľudia po 30 rokoch vidia Himaláje

NO2 over Europe, April 2020

Further analyses of Copernicus EU #Sentinel5P data made by KNMI - Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut show that NO2 concentrations remain low as Europeans stay at home: Madrid, Milan and Rome saw decreases of around 45%, while Paris saw a dramatic drop of 54%

BRATISLAVA/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ovzdušie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.