Vedci testovali liek remdesivir na pacientoch s COVID-19: Výsledky vniesli nádej

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
Zdroj: TASR

Remdesivir sa vyvinul ako zbraň proti ebole, kde však nepriniesol želaný efekt.

Pacienti s ochorením COVID-19 a s príznakmi ako ťažšie dýchanie čo horúčka, ktorým v rámci klinického testovania podávali liek remdesivir, sa z ochorenia rýchlo zotavujú.

Väčšina z nich sa po niekoľkých dňoch mohla vrátiť domov, pričom zomreli len dvaja pacienti. Informuje o tom CNN s odvolaním sa na STAT News.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Liek, do ktorého mnohí vedci vkladajú nádej. Čo všetko vieme o remdesivire?

Remdesivir sa vyvinul ako zbraň proti ebole, kde však nepriniesol želaný efekt. Niekoľko štúdií vykonaných na zvieratách však ukázalo, že by liek mohol byť nápomocným v rámci tohto koronavírusov SARS-CoV-2, ako aj SARS či MERS.

Imunologička Kathleen Mullaneová, ktorá výskum viedla, povedala, že väčšina testovaných sa mohla vrátiť domov už do šiestich dní. „Dĺžka liečby tak nemusí byť 10 dní," dodala.
Spoločnosť, ktorá liek vyrába, sponzoruje jeho testovanie na vzorke 2400 pacientov s vážnymi príznakmi vírusu na 152 miestach po celom svete.

TIP: AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Taktiež sa testujú aj nakazení so strednými či malými príznakmi, tých je v rámci 169 nemocníc a kliník na celom svete zhruba 1600. Výsledky testovaní očakávajú do konca apríla.

„Následne všetky údaje musíme analyzovať, aby sme vedeli určiť jasné závery. Hoci sú správy povzbudzujúce, v nijakom prípade nám nedávajú záruku na to, aby sme s určitosťou povedali, že remdesivir je pre liečbu koronavírusu stopercentne účinný," uzavrel.

K piatkovému poludniu sa novým koronavírusom na celom svete nakazilo takmer 2,2 milióna ľudí, viac ako 147-tisíc naň zomrelo a vyliečilo sa z neho takmer 555-tisíc osôb.

TIP: Údaje z jednotky intenzívnej starostlivosti ukázali, kto je COVID-19 ohrozený najviac

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti