V DSS v Pezinku zomrela 91-ročná klientka. Testy jej robili až týždne po prvých príznakoch

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: TV Markíza

Počet obetí zo zariadenia sociálnych služieb stúpol na päť.

Koronavírus v Pezinku opäť zabíjal. Počet obetí zo zariadenia sociálnych služieb stúpol na päť. V Bratislave v piatok podľahla ochoreniu COVID-19 ďalšia pacientka. Pred tamojšie zariadenie sa už nasťahovala polícia – zriadili si tam aj provizórnu miestnosť na vypočúvanie.

Podľa našich informácií je ďalšou obeťou koronavírusu 91-ročná pani, o ktorej sme vás informovali vo štvrtok. Zdravotné problémy začala mať 21. marca, no testy na koronavírus jej urobili až 12. apríla.

Z celkového počtu 93 klientov už COVID-19 potvrdili u 60 pacientov. Takisto je nakazených aj 19 zamestnancov.

Podľa hovorkyne bratislavského úradu verejného zdravotníctva Kataríny Nosáľovej bolo v zdravotníckych zariadeniach Univerzitnej nemocnice Bratislava hospitalizovaných 27 klientov.

Pre situáciu v Pezinku odvolali už aj riaditeľku, podľa našich informácií tam však ešte v piatok bola.

Prípad vyšetruje už aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a polícia. Za prísnych hygienických podmienok robili v budove prehliadku, zriadili si tam aj provizórnu miestnosť na výsluchy. V piatok sme nad budovou videli aj dron.

Personál hovorí, že melie z posledného. Starajú sa vraj o chorých aj zdravých klientov, boja sa nákazy. Boli aj takí, čo mali jeden ochranný oblek štyri dni po sebe. V piatok dostali nové aj s respirátormi. Základné otázky sa však nemenia - kto príde na pomoc zamestnancom, ktorí už nevládzu a sami sa vystavujú riziku nákazy?

Samospráva už povedala, že hľadajú posily, nejaké vraj majú aj sľúbené. Večer by do centra mala nastúpiť aj krízová manažerka.

"Oslovili sme s prosbou viaceré inštitúcie, taktiež sme zvýšili motivácie existujúcich zamestnancov, hovorím o finančnej motivácii," uviedla Patrícia Mešťan, riaditeľka Úradu Bratislavského samosprávneho kraja.

Pred domovom sme stretli ženu, ktorej matka pracuje v centre. Teraz je doma s potvrdeným ochorením COVID-19, kde spolu bývajú. Podľa jej slov matka v nedeľu nepracovala, testy jej spravili a dcéra sa ich nevedela dožiadať.

Napokon po ňu prišla sanitka. Situáciou v domove sa budú zaoberať aj poslanci. Opozícia zvoláva parlamentný výbor.

Téme sa venovala Zuzana Javorová.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PEZINOK/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.