Aj keď máte vážnu diagnózu, z hraníc vás do domácej karantény už len tak ľahko nepošlú

Vyliečený boxer Andrej Csemez.mp4
Zdroj: TV Markíza

Niektorí navrátilci policajtov podvádzali a choroby si vymýšľali.

Aj keď máte vážnu diagnózu, z hraníc vás už do domácej karantény len tak ľahko nepustia. Kým dosiaľ stačilo lekárske potvrdenie, bude toho potrebné omnoho viac.

Výnimky krízového štábu s úľavami pre chorých repatriantov platia len pár dní. To sa však bude meniť. Niektorí navrátilci totiž policajtov podvádzali a choroby si vymýšľali.

Tehotenstvo, chronické či onkologické choroby. Toto sú diagnózy, ktoré patria do výnimky hlavného hygienika. Ak sa navrátilec z cudziny preukázal potvrdením, že sa na ne lieči, z hraníc mohol ísť domov do domácej karantény. Lenže policajti to tak nerobia u všetkých.

Ženu s astmou a poruchou imunity odporučili do štátnej karantény. Rómsku rodinu však deň predtým z toho istého hraničného priechodu poslali rovno domov.

„Niektorí mali doklady, že sú psychicky chorí. Čiže našli si dieru, ktorú zneužívajú," hovorí Peter Pollák, bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity a člen krízového štábu.

Prečo majú na hraniciach rôzny meter na chorých? Na náš podnet problém riešil krízový štáb. Minister vnútra Roman Mikulec hovorí, že policajti nedokážu posúdiť, či sú lekárske potvrdenia pravé. Aj keď majú na hraniciach tlmočníka.

Viac sa dozviete v reportáži Zuzany Fečovej.


Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti