Počet obetí koronavírusu v Európe už presiahol 100 000

Eniko Hart
Zdroj: Shutterstock.com/creativeneko

V Česku v pondelok plánujú otvárať niektoré prevádzky.

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si už v Európe vyžiadala viac ako 100.000 obetí na životoch, čo predstavuje takmer dve tretiny z jej doterajšieho počtu obetí na celom svete. Vyplýva to z údajov, ktoré na základe oficiálnych dát zhromaždila do soboty 20.00 h SELČ agentúra AFP.

Európa je s najmenej 1.136.672 prípadmi infekcie vrátane 100.501 úmrtí najhoršie zasiahnutým svetadielom. Najvyššie počty obetí v rámci nej eviduje Taliansko (23.227), Španielsko (20.043), Francúzsko (19.323) a Británia (15.464).
Na celom svete si koronavírus dosiaľ vyžiadal prinajmenšom 157.163 obetí. Globálne sú krajinou s aktuálne najvyšším počtom obetí Spojené štáty, kde došlo už k viac ako 38.000 úmrtiam.

AFP svoje štatistiky uvádza na základe oficiálnych údajov zozbieraných z jednotlivých krajín a z informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Agentúra pritom zvykne upozorňovať, že skutočný počet nakazených i úmrtí môže byť vo viacerých krajinách ešte vyšší. Mnohé zo štátov totiž testujú len ľudí, ktorí majú vážnejšie príznaky infekcie a vyžadujú si hospitalizáciu.

Španielsko má najprísnejšie karanténne opatrenia v Európe. Predlžujú ich až do 9. mája

Španielsko, ktoré je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou koronavírusu, predĺži platnosť celoštátnych karanténnych opatrení do 9. mája. Oznámil to v sobotu španielsky premiér Pedro Sánchez, ktorého citovala agentúra AFP.

Zároveň však avizoval mierne uvoľnenie niektorých obmedzení pohybu obyvateľstva tak, aby deti mohli od 27. apríla tráviť čas aj vonku.

Deti budú môcť "vychádzať zo svojich domovov na určitý čas na každodennej báze," uviedol Sánchez. Konkrétne detaily sa podľa neho dopracujú po konzultácii s odborníkmi, uvádza agentúra AP.

Karanténne opatrenia, ktoré patria k najprísnejším v Európe, platia v Španielsku od 14. marca.

New York hlási najnižší denný prírastok úmrtí od začiatku apríla

Americký štát New York, ktorý je v USA epicentrom pandémie koronavírusu, hlásil v sobotu najnižší denný prírastok úmrtí za vyše dva týždne. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa newyorského guvernéra Andrewa Cuoma za posledných 24 hodín v štáte zomrelo 540 ľudí nakazených koronavírusom. Po prvý raz od 1. apríla je tak počet úmrtí menší než 550.
Zároveň klesá aj počet nových hospitalizovaných pacientov, ktorých však za posledný deň - rovnako ako v predchádzajúcich dňoch - pribudlo takmer 2000.

Guvernér Cuomo preto varoval, že kríza ešte zďaleka nie je zažehnaná a že zatiaľ nemožno uvažovať o zmiernení prísnych karanténnych a reštrikčných opatrení. Podľa neho je ale možné, že epidémia v štáte New York už začala opadávať.

Ohniskom nákazy naďalej zostávajú domovy pre seniorov, kde dokopy zomrelo už vyše 2700 ľudí. Celkovo v štáte New York potvrdili už takmer 13.000 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom. U ďalších 4000 ľudí sa takáto príčina predpokladá, ale nebola potvrdená laboratórnymi testami. Minulý týždeň - 9. apríla - hlásili v New Yorku 799 nových úmrtí za jeden deň.

Spojené štáty majú v súčasnosti najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom i úmrtí na svete: aktuálne evidujú už vyše 728.000 infikovaných a viac ako 38.000 mŕtvych.

Vo Francúzsku klesá počet pacientov v nemocniciach i na oddeleniach JIS

Francúzsko zaznamenalo za posledných 24 hodín ďalších 642 úmrtí na ochorenie COVID-19, ku ktorým došlo v nemocniciach a domoch s opatrovateľskou službou. Celkový počet obetí nového koronavírusu, ktorý ochorenie COVID-19 spôsobuje, tak vo Francúzsku už dosiahol 19.323. Oznámilo to tamojšie ministerstvo zdravotníctva, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP.

Spomedzi 642 nových úmrtí zaznamenali 364 v nemocniciach a 278 v opatrovateľských domoch. Francúzsko je momentálne, čo sa týka pandémie koronavírusu, štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete, približuje agentúra Reuters. V počte infikovaných i obetí ho predstihujú len USA, Španielsko a Taliansko.

Celkovo sa tam však podľa úradu verejného zdravotníctva už štvrtý deň po sebe znížil počet hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Tých je aktuálne 30.639 a teda o 551 menej ako o deň skôr.

Desiaty deň po sebe klesol aj počet ľudí ležiacich na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS): momentálne tam evidujú 5833 pacientov (o 194 menej ako v piatok), čo je najmenej od 31. marca.

Počet nových prípadov infekcie koronavírusom, ktoré zaznamenali za ostatných 24 hodín, francúzske ministerstvo dosiaľ nezverejnilo. Predošlý celkový údaj potvrdených infekcií bol 147.969.

Prísne opatrenia platia vo Francúzsku od 17. marca. Obyvatelia krajiny môžu domovy opúšťať len v nevyhnutných prípadoch. Prechádzky či športovanie je povolené len hodinu denne v okruhu jedného kilometra od bydliska. Prezident Emmanuel Macron v pondelok večer oznámil predĺženie týchto karanténnych opatrení do 11. mája.

Od tohto termínu by sa mali postupne znova otvárať školy a materské školy. Reštaurácie, kaviarne, kiná či hotely by však ostali zatvorené dlhšie a tak skoro by sa nekonali ani kultúrne podujatia. Letné kultúrne festivaly by podľa Macrona pripadali do úvahy najskôr v polovici júla.

Situácia v Taliansku sa postupne zlepšuje, v kostole v Bergame už neskladujú rakvy

V Taliansku zomrelo za uplynulých 24 hodín ďalších 482 ľudí nakazených novým koronavírusom, čo je o 93 menej ako v predchádzajúci deň. Celkový počet úmrtí od 20. februára, považovaného za začiatok pandémie v Taliansku, tak stúpol na 23.227, uviedli v sobotu predstavitelia civilnej ochrany.

Počet obetí zároveň prvýkrát od 12. apríla opäť klesol pod hranicu 500 prípadov - vtedy ich bolo 431.
Počet infikovaných ľudí sa v porovnaní s piatkom zvýšil o 809 na 107.771. Celkový počet osôb pozitívnych na koronavírus, vrátane uzdravených a zosnulých, je 175.925.

V talianskych nemocniciach je so symptómami ochorenia COVID-19 hospitalizovaných 25.007 pacientov, o 779 menej ako v piatok, z toho 2733 je na jednotkách intenzívnej starostlivosti (o 79 menej než v piatok). V domácej izolácii je 80.031 pacientov. Počet vyliečených stúpol na 44.927.

Za ostatných 24 hodín sa v Taliansku vykonalo 61.725 testov. Celkovo ich doteraz bolo 1.305.833, pričom do tohto počtu sú započítané aj viackrát testované osoby.

V Lombardsku, epicentre epidémie koronavírusu v Taliansku, sa počet úmrtí zvýšil o 199 na 12.050. "Tlak na nemocnice klesá, ale počet obetí nám hovorí, že sme stále v stave núdze," uviedol zástupca šéfa tohto regiónu Fabrizio Sala.

Postupné zlepšovanie situácie v Taliansku umožnilo, že kostol v Bergame, hlavnom meste Lombardska, ktorý slúžil na vrchole epidémie ako provizórna márnica, je "konečne prázdny", uviedol v sobotu podľa agentúry AFP jeho starosta Giorgio Gori. Ten zhotovil aj fotografiu, zachytávajúcu kvety na mieste, kde sa kedysi nachádzali stáli desiatky rakiev.

Na vírus zomrelo v Bergame oficiálne iba 272 ľudí, keďže v Taliansku zaznamenávajú len úmrtia v nemocniciach, ale nie v domácnostiach alebo v sociálnych zariadeniach. Gori však tvrdí, že za šesť týždňov od začiatku marca podľahlo chorobe COVID-19 približne 795 obyvateľov mesta, čo je o 626 viac ako priemer za rovnaké obdobie za posledných desať rokov.

V nemocniciach v Británii v piatok podľahlo koronavírusu ďalších 888 ľudí

Vo Veľkej Británii pribudlo v piatok 888 ľudí, ktorí zomreli v nemocnici na nákazu novým koronavírusom. Takýchto obetí je celkovo 15.464, vyplýva z údajov britského ministerstva zdravotníctva zverejnených v sobotu a platných k piatkovej 18.00 h SELČ.

Nárast úmrtí za uplynulých 24 hodín je o niečo vyšší oproti 847 novým úmrtiam zaznamenaným v predchádzajúci deň.

K sobotňajšej deviatej hodine bolo v Británii vykonaných 460.437 testov, z toho 17.389 sa uskutočnilo 17. apríla.

Testovaných bolo 357.023 ľudí, niektorí aj viackrát, z ktorých 114.217 malo pozitívne výsledky.

Po nákaze koronavírusom doteraz zomrelo najmenej 50 zdravotníkov.

Spojené kráľovstvo má piaty najvyšší počet obetí koronavírusu na svete.

Zdravotnícke orgány v Anglicku, Škótsku, Walese a Severnom Írsku si robia svoje vlastné denné štatistiky, ktoré sa nemusia zhodovať so súhrnnou bilanciou britského ministerstva zdravotníctva. Tieto údaje navyše zverejňujú v rôznych časoch, pripomína televízia Sky News.

V Španielsku presiahol počet obetí 20-tisíc

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 už v Španielsku prekročil 20.000 po tom, čo v dôsledku nákazy novým koronavírusom zomrelo za 24 hodín ďalších 565 ľudí. Celkovo tam evidujú 20.043 obetí nákazy, informovala v sobotu agentúra AFP.

Španielska vláda zmenila usmernenia pre jednotlivé nemocnice a úrady týkajúce sa zrátavania obetí koronavírusu. Riadi sa pritom pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a trvá na tom, aby sa do počtu úmrtí zarátavali len osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus a nie aj také, ktoré otestované neboli, no vykazovali príznaky ochorenia COVID-19.

Španielsko aktuálne zápasí s tým, ako bezpečne zaviesť postupné uvoľňovanie obmedzení, ktoré boli zaviedené v polovici marca a patria k najprísnejším v Európe.

V Číne za posledných 24 hodín pribudlo 27 nových prípadov ochorenia COVID-19.

V Číne za posledných 24 hodín pribudlo 27 nových prípadov ochorenia COVID-19. Nákaze od jej vypuknutia podľahlo v tejto krajine viac ako 4600 ľudí. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na čínsku Národnú zdravotnícku komisiu.

Podľa zdravotníckej komisie koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19, sa doposiaľ v Číne nakazilo približne 82 700 ľudí, pričom 93,1 percenta z nich sa uzdravilo.

V Číne sa nový koronavírus objavil vlani v decembri a následne sa z nej postupne rozšíril do zvyšku sveta.

Čína zaviedla prísne opatrenia a šírenie nákazy sa jej podarilo výrazne spomaliť, pričom medzičasom už zrušila mnohé reštrikcie.

Česko v pondelok otvára niektoré prevádzky

Do sobotného rána podľahlo v Česku ochoreniu spôsobenému novým koronavírusom 176 ľudí. Počet vyliečených sa za posledných 24 hodín zvýšil o viac ako 200 na 1183.

Potvrdených prípadov nákazy je 6553. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská televízia ČT24.

Česká vláda v piatok oznámila, ktoré prevádzky - zatvorené v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 -, sa od pondelka 20. apríla otvoria. Potvrdila tak prvú časť plánu uvoľňovania prísnych obmedzení, ktorý predstavila v utorok 14. apríla.

V pondelok sa otvoria: farmárske trhy, autobazáre, autosalóny a remeslá s prevádzkami. Budú sa môcť konať aj malé svadby s účasťou do desať ľudí, vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov v menších skupinách za presne stanovených podmienok.

Pre výučbu maximálne piatich študentov v poslednom ročníku štúdia sa otvoria aj univerzity. V nasledujúcich týždňoch sa otvoria aj ďalšie prevádzky, služby a obchody.

V Rusku hlásia 5000 nových prípadov

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 potvrdených v Rusku v priebehu 24 hodín dosiahol 4785. V sobotu o tom informovala agentúra TASS.

Rusko zaznamenalo (doposiaľ) 36 793 prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo 467 ľudí sa z ochorenia (COVID-19) vyliečilo a bolo v priebehu uplynulých 24 hodín prepustených z nemocnice. Za celé obdobie nákazu prekonalo 3057 osôb.

Za posledných 24 hodín nákaze podľahlo 40 pacientov s koronavírusom, čím ich celkový počet stúpol na 313. Počty sú uvádzané vo vyhlásení ruského krízového strediska na boj s koronavírusom.

Ukrajina eviduje 150 obetí

Na Ukrajine podľahlo nákaze spôsobenej novým koronavírusom už 150 ľudí, oznámil v piatok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

"Štatistiky sú pravdivé: máme o niečo viac ako 4500 pacientov, 150 prípadov bolo smrteľných," citovala Zelenského agentúra UNIAN.

Ukrajinská vláda rozhodla koncom marca o zavedení režimu mimoriadnej situácie na celom území krajiny s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Karanténne opatrenia potrvajú najmenej do 24. apríla.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Ukrajina zastavila všetky medzinárodné lety i medzinárodnú autobusovú a železničnú dopravu. Cudzinci majú na Ukrajinu zákaz vstupu. Do krajiny sa dostanú iba jej občania autom alebo pešo.

Po príchode musia stráviť 14 dní v karanténe pod lekárskym dohľadom v zariadeniach, ktoré vyčlenia jednotlivé oblasti. Ide prevažne o hotely alebo lekárske zariadenia.

Počet úmrtí v Afrike prekročil hranicu 1000

Počet zaznamenaných úmrtí v dôsledku pandémie nového koronavírusu v Afrike prekročil 1000, informovala v piatok večer agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje.
Podľa AFP hlási najviac úmrtí Alžírsko (364), nasleduje Egypt (205), Maroko (135), Južná Afrika (50) a ďalšie krajiny.

Celkovo zaznamenali v Afrike 19 334 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2, dodala AFP.

Pandémia si môže vyžiadať životy najmenej 300-tisíc Afričanov a existuje riziko, že 29 miliónov obyvateľov tohto kontinentu sa dostane do extrémnej chudoby. Podľa agentúry Reuters to v piatok uviedla Hospodárska komisia OSN pre Afriku (UNECA), ktorá požaduje pre Afriku pomoc vo výške 100 miliárd dolárov určených pre zdravotníctvo a sociálny systém.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok varovala, že v Afrike by do troch až šiestich mesiacov mohlo byť až desať miliónov nakazených.

Boj proti tejto chorobe v Afrike komplikuje aj fakt, že 36 percent Afričanov nemá prístup k hygienickým zariadeniam s tečúcou vodou, a to, že v Afrike pripadá na 1000 ľudí v priemere 1,8 nemocničného lôžka - vo Francúzsku ide o pomer 5,98 lôžka na 1000 obyvateľov.

Veľkou nádejou pre Afriku je, že až 60 percent jej populácie sú ľudia mladší ako 25 rokov. Na druhej strane je však 56 percent mestskej populácie sústredenej na preplnených predmestských slumoch. Mnoho ľudí je tiež zraniteľných v dôsledku infekcie HIV/AIDS, tuberkulózy a pre podvýživu.

KYJEV/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti