Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo, ktoré operácie môžu nemocnice vykonávať

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Pred prijatím do zdravotníckeho zariadenia musí pacient zostať 14 dní v domácej izolácii.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zverejnilo protokol, ktorý upravuje avizované spustenie niektorých plánovaných operácií počas epidémie ochorenia COVID-19. Konkretizuje, za akých podmienok sa môžu realizovať hospitalizácie, operácie a jednodňová chirurgia. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pre TASR potvrdila, že manažment pacientov vyžadujúcich zákrok, je už v súčasnosti platný.

Usmernenie k plánovanej zdravotnej starostlivosti vytvoril Národný krízový klinický tím. V čase, keď má nemocnica málo pacientov v súvislosti s novým koronavírusom, protokol odporúča realizovať operácie u pacientov, u ktorých existuje v horizonte troch mesiacov bez potrebného výkonu reálna hrozba zvýšeného rizika úmrtia, trvalého poškodenia zdravia alebo neznesiteľných príznakov ochorenia. Prílohou protokolu je aj zoznam výkonov s čakacími dobami.

"Plánovaná hospitalizácia alebo operácia sa pacientovi poskytne na základe rozhodnutia konziliárneho tímu zdravotníckeho zariadenia. Konzílium bude tvoriť zástupca operačnej disciplíny alebo ďalší špecialisti, ktorí posúdia, či je vykovanie daného výkonu bezpečné na základe návrhu indikujúceho lekára," vysvetlila Eliášová. Konzílium bude rozhodovať aj s dôrazom na aktuálnu situáciu v nemocnici.

Pred prijatím do zdravotníckeho zariadenia musí pacient zostať 14 dní v domácej izolácii, monitorovať svoje zdravie či predložiť čestné prehlásenie, že mu nebola nariadená karanténa v čase hospitalizácie. V prípade, že pacient bude pozitívny na ochorenie COVID-19, sa operácia či intervenčný zákrok odkladá až do vyliečenia a dvoch negatívnych výsledkov.

Pacientov s naliehavým stavom, u ktorých by v horizonte 14 dní bez realizácie výkonu hrozilo zvýšené riziko úmrtia, trvalé poškodenie zdravia alebo neznesiteľné príznaky ochorenia, majú v nemocniciach operovať aj počas fázy nekontrolovateľného nárastu epidémie ochorenia COVID-19. Pacientov budú pred prijatím testovať na nový koronavírus.

Počas fázy tzv. extrémnej záťaže zdravotného systému pri epidémii COVID-19 sa odporúča obmedziť operačné či intervenčné výkony na pacientov, u ktorých existuje bez realizácie daného výkonu v horizonte nasledujúcich hodín reálna hrozba zvýšeného rizika úmrtia, trvalého poškodenia zdravia alebo neznesiteľných príznakov ochorenia. Rovnako bude povinné testovanie.

V prípade, že sa kapacita konkrétnej nemocnice na riešenie pacientov s urgentným stavom v akejkoľvek fáze epidémie naplní, zabezpečí sa ich presmerovanie na ďalšie pracoviská.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti