Slovenská lekárka v USA: Namiesto potlesku sa tu zavýja na mesiac

Ilustračná foto.
Zdroj: Súkromný archív Sandra Plybon.

Tiež máme problém so zdravotníckymi pomôckami. Šetrí sa, aj recykluje.

Sandra Plybon je Slovenka, ktorá žije už niekoľko rokov v Spojených štátoch amerických. Pôvodom Banskobystričanka vyštudovala medicínu v Prahe na Karlovej univerzite a po skončení pracovala pol roka v klinickom výskume pre medzinárodnú spoločnosť. V tom čase si ale uvedomila, že byť v kontakte s pacientmi ju baví oveľa viac, ako sedenie v kancelárii. A tak sa spoločne s americkým priateľom, dnes už manželom, rozhodli vrátiť do USA. Zoznámili sa počas štúdia medicíny na programe Work and Travel. Kým sa však stala lekárkou v USA, musela najprv spraviť skúšky, ktoré robia americkí študenti medicíny, vrátane rezidenčného programu.

V rozhovore nám poodhalia, čo robí za veľkou mlákou, ako vníma systém zdravotníctva a ako aj ona pomáha pri pandémii koronavírusu.

Máte vlastnú ambulanciu. Čomu sa v nej primárne venujete?

Pracujem ako rodinná lekárka, tzv. Family Doctor. Tento odbor u nás či v Česku neexistuje. Počas rezidentúry mám tréning v pediatrii, internej medicíne, pôrodníctve a gynekológii, ale aj geriatrie. Odbor vznikol pre to, že tu často vo vidieckych oblastiach majú iba jedného lekára na komunitu, hovoria mu „doktor pre všetko". V odbore rodinného lekárstva sa naučíte troška zo všetkého. Väčšina takýchto lekárov sa však venuje prevencii chronických ochorení, akými sú vysoký krvný tlak a cukrovka. Často sa stáva, že ku mne chodia celé rodiny - od bábätiek až po starých rodičov. Klasický rodinný lekár chodí aj na pôrody, čo však nerobím.

Zdroj: Súkromný archív Sandra Plybon.

Venujem sa aj funkčnej medicíne, s ktorou som sa stretla iba nedávno. Asi pred dvomi rokmi mi bolo diagnostikované auto imunitné ochorenie tzv. ankylozujúca spondylitída (chronické zápalové ochorenie, ktoré v typickom prípade spôsobuje trvalú bolesť a stuhnutosť chrbta - pozn. redakcie). Práve vďaka tomuto ochoreniu som začala pátrať po tom, čo okrem genetickej predispozície mohlo u mňa túto chorobu vyvolať. Funkčná medicína sa zaoberá tým, ako naše okolie, strava, stres, genetika ovplyvňuje naše zdravie. Momentálne si robím certifikáciu z funkčnej medicíny cez Institute for Functional Medicine.

Vedeli by ste zhodnotiť, akí sú slovenskí a americkí pacienti, resp. ich prístup?

Okrem vlastnej ambulancie pracujem pre veľký nemocničný systém - University of Colorado Health. Je to korporácia, ktorá vlastní veľa nemocníc a ambulancií. Pacienti tu majú často vysoké očakávania od lekárov, keďže si aspoň sčasti za poistenie platia. Ak nie sú spokojní, dajú vám to najavo. Napr. cez internetové hodnotenie, alebo sa sťažujú. Myslím si, že slovenskí pacienti sú zvyknutí na viac autoritatívny prístup lekára. Tu je to skôr o tímovej práci lekára a pacienta.

Aká je podľa vášho vnímania úroveň zdravotníctva v USA a u nás? V súvislosti s americkým zdravotníctvom sa hovorí, že ti čo nemajú na platenie účtov zomierajú v čakárňach. Je známe, mnohé rodiny vysoké účty za zdravotnú starostlivosť zruinovali, museli predať dokonca aj svoje domy.

Zdravotníctvo v USA, čo sa týka vybavenia a služieb, je na vysokej úrovni. Pokiaľ ide odborníkov, tak tých máme určite výborných aj na Slovensku. Ak príde človek na pohotovosť, nepozerá sa na to, či má alebo nemá poistenie. O každého je postarané rovnako. Problém je skôr u ľudí, ktorí nie sú kriticky chorí a odďaľujú návštevy lekára z finančných dôvodov. V mojom predošlom zamestnaní som robila s populáciou ľudí, ktorí často nemali poistenie. V praxi som zažila aj prípady, keď pacienti prišli s konečným štádiom rakoviny.

Aký je napríklad účet za bežnú chrípku?

Ak má pacient mierny priebeh ochorenia, účet sa môže pohybovať okolo 100 až 300 dolárov. Ak skončí v nemocnici, tak to môže byť aj 20-tisíc dolárov.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Slovensko bola jedna z krajín, ktorá pri malom počte pozitívne testovaných na Covid-19 prijala prísne opatrenia. V USA to bolo inak. Kde sa podľa vás stala chyba?

Asi v tom, že vláda neprikladala tomuto problému takú dôležitosť, ako mala. A neboli sme, ani zďaleka, pripravení na pandémiu.

U nás sú stanovené presne kritéria koho môžu testovať. Ako je to u vás? Platí testovanie štát?

Áno, aj tu sú striktné kritéria na testovanie a test je hradený štátom. Dokonca, ak je niekto bez poistenia hospitalizovaný kvôli koronavírusu, federálna vláda to preplatí. Doteraz testovali len zdravotníkov a ťažko chorých. No pred pár dňami zaviedli nové kritéria. Podľa nich môžeme testovať všetkých pacientov s príznakmi. A na toto sme všetci veľmi čakali.

Majú pacienti s príznakmi povolený vstup do ambulancii? U nás je zriadená linka, aby sa predišlo stretávaniu veľkého množstva ľudí.

Tu je to podobne. Väčšinou ich „vyšetrujeme" cez tzv. virtuálnu návštevu, ako keby ste hovorili s niekým cez Skype. Ľudia s príznakmi COVID-19 však nesmú prísť na ambulancie.

Ako sú chránení lekári a zdravotníci? Majú dosť ochranných pomôcok?

Šetrí sa a recykluje sa. Máme pridelené jedno rúško na deň, ktoré sa na konci služby posielame na dezinfekciu. Zatiaľ sa ešte tieto recyklované rúška nepoužívajú, ale keď ich nebude dosť, začnú sa.

Slovensko takmer okamžite zasiahla veľká vlna solidarity. Ľudia svojpomocne šijú rúška, tlieskajú večer zdravotníkom z balkóna. Sú aj Američania takto naladení?

Samozrejme, aj v USA je spolupatričnosť. Napríklad máme so susedmi skupinový email a posielame si správy o tom, kto sa ako má, kto šije rúška, kto potrebuje pomôcť s nákupom a podobne. U nás sa minulý týždeň začalo každý večer o 20.00 h zavýjať na mesiac ako podpora pre zdravotníkov a všetkých, ktorí sa nestarajú len o pacientov. Zavíjanie ako poďakovanie však napríklad aj predavačom. Je to celkom úsmevné, keď nám celá štvrť zavýja.

Nikto nevie, ako situácia s koronavírusom vo svete dopadne. Čo by ste poradili ľuďom, aby sa pred ochorením chránili?

Neviem, či sa pred ním dá úplne ochrániť. Myslím si, že časom sa populácia asi vírusom premorí. Je na jednotlivých vládach, aby sa to stalo postupne. Práve teraz je dôležité, aby sme mali správnu životosprávu a posilňovali imunitný systém. Ten nám pomôže prekonať ochorenie bez následkov.

Sandra Plybon, ktorá rozhovor autorizovala, má aj vlastný Instagram v slovenčine. Zverejňuje na ňom fotografie i rady pre pacientov.

COLORADO/Zuzana Gálisová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.