Cookove ostrovy sú oblasť bez epidémie koronavírusu. Opatrenia platia aj tam

Lehel Horváth
Lehel Horváth Zdroj: Shutterstock.com/ChameleonsEye

Všetkých doteraz vykonaných 900 testov malo negatívny výsledok.

Cookove ostrovy ležiace v južnom Pacifiku sa oficiálne vyhlásili za oblasť bez epidémie nového koronavírusu. Na súostroví neboli potvrdené nijaké prípady infekcie patogénom SARS-CoV-2 a všetkých doteraz vykonaných 900 testov malo negatívny výsledok, uviedol podľa agentúry DPA v piatok miestneho času úrad premiéra Henryho Punu.

"Vítame túto dobrú správu, ale musíme byť opatrní, pretože vírus je stále za našimi hranicami," zdôraznil Puna.

Po tom, ako sa v marci na Novom Zélande, vzdialenom asi 3000 kilometrov, objavili prvé prípady ochorenia COVID-19, Cookove ostrovy sprísnili pravidlá pohybu na verejných priestranstvách. Niektoré z nich boli teraz zmiernené.

Napríklad je opäť povolená účasť na bohoslužbách, ako aj cesty medzi najväčším ostrovom Rarotonga, kde sa nachádza aj hlavné mesto Avarua, a inými ostrovmi. Školy budú znovu otvorené v pondelok.

Obyvatelia však musia aj naďalej dodržiavať dostatočné odstupy, stretnutia viac ako desiatich osôb zostávajú zakázané. Obmedzené sú stále i medzinárodné lety.

Cookove ostrovy majú rozlohu približne 240 kilometrov štvorcových a sú voľne pridružené k Novému Zélandu. Tvorí ich 15 atolov, na ktorých necelých 18-tisíc ľudí.

CANBERRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.