Pacientka z Batizoviec, ktorú zabil koronavírus, mala prvý test negatívny

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Nakazenie klientky novým koronavírusom v CSS považuje riaditeľka zariadenia za nepravdepodobné.

Pozitívny výsledok testu u klientky Centra sociálnych služieb (CSS) Domov pod Tatrami v obci Batizovce v okrese Poprad, ktorej úmrtie rozšírilo štatistiku obetí v súvislosti s ochorením COVID-19, si riaditeľka zariadenia Katarína Bolisegová nevie vysvetliť. "Keď je prvý test negatívny a druhý následne pozitívny, tak potom neviem, kde sa stala chyba," uviedla v sobotu počas brífingu zvolaného predsedom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milanom Majerským.

Pozrite si aj reportáž Mareka Vnenčáka


"Naši klienti nemajú tieto príznaky, teploty sa merajú pravidelne od konca februára, my sme s tým začali skôr. To isté teploty zamestnancom, keď prídu do práce a tieto problémy sme nemali za toto obdobie žiadne," pokračovala.

Vysvetlila, že zosnulú klientku v pondelok 13. apríla po zvýšených teplotách nameraných v nedeľu a pondelok hospitalizovali v popradskej nemocnici. "Bola prijatá na oddelenie COVID a bol jej vykonaný test. Výsledky nám boli oznámené v stredu pred obedom s výsledkom negatívny," doplnila Bolisegová s tým, že nemocničný personál následne CSS oznámil, že ich klientku budú testovať opakovane. Vzorky odobrali vo štvrtok dopoludnia, pozitívny výsledok sa v zariadení, v ktorom je aktuálne 115 klientov, dozvedeli v piatok popoludní. Klientka však medzičasom, vo štvrtok popoludní, zomrela.

Nakazenie klientky novým koronavírusom v CSS považuje riaditeľka zariadenia za nepravdepodobné. Ako vysvetlila, z dôvodu zvýšeného výskytu respiračných ochorení začiatkom roka zrušila vo februári svojim klientom všetky plánované odborné vyšetrenia.

Prísne bezpečnostno-hygienické opatrenia vykonávajú v Domove pod Tatrami už mesiac a pol, rovnaké obdobie tiež zamestnanci používajú osobné ochranné pracovné prostriedky.

Reakciou na vzniknutú situáciu je dobrovoľná karanténa. "Dnešným dňom uzatváram zariadenie s tým, že v zariadení zostane krízový tím pracovníkov, ktorý sme si pripravili a budeme sa o nich (klientov, pozn. TASR) starať v priebehu 14 dní," priblížila Bolisegová s tým, že predpokladaný počet pracovníkov, ktorí nebudú zo zariadenia počas tohto obdobia vychádzať, je 20 až 25. Predseda PSK Majerský v tejto súvislosti oznámil, že v CSS sa v najbližších dňoch uskutoční plošné testovanie. O dodržiavaní prísnych opatrení súvisiacich s hygienou a bezpečnosťou klientov i zamestnancov v CSS Dom pod Tatrami však nepochybuje.

BATIZOVCE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.