Epidémia koronavírusu v New Yorku už zrejme kulminovala

Víťazná snímka World Press Photo 2020 od fotografa Jasujošiho Čibu- Recitujúci sudánsky demonštrant.
Zdroj: TASR/AP

Informoval guvernér New Yorku Andrew Cuomo.

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo v nedeľu vyjadril presvedčenie, že epidémia koronavírusu v tomto americkom štáte už zrejme kulminovala a dostala sa do fázy poklesu. Informovala o tom agentúra AFP.

Štát New York je v rámci USA epicentrom pandémie koronavírusu. V sobotu newyorské úrady hlásili najnižší denný prírastok úmrtí za vyše dva týždne. V nedeľu sa ich počet znížil o ďalších niekoľko desiatok - na 507.

Tvrdenie, že epidémia v štáte New York sa už dostala do fázy pomalého poklesu podporuje aj znižujúci sa počet hospitalizovaných pacientov a ďalšie zdravotnícke ukazovatele. Cuomo však varoval, že boj s koronavírusom ešte ani zďaleka nie je vyhratý.

"Dostali sme sa za vrchol (krivky chorobnosti) a všetky indikátory momentálne naznačujú, že sme na zostupe. Či však tento pokles bude pokračovať, bude závisieť na našom konaní," vyhlásil guvernér na nedeľňajšej tlačovej konferencii.

Zdôraznil, že tento pozitívny trend dokazuje, že karanténne opatrenia zavedené v štáte New York začínajú prinášať výsledky. Apeloval tiež na obyvateľov, aby pokračovali v dodržiavaní bezpečného sociálneho odstupu.

Podobne sa vyjadril aj starosta mesta New York Bill de Blasio: "Nechceme, aby sa nám táto choroba vrátila ako bumerang". Avizoval preto, že polícia bude naďalej brániť akémukoľvek zhromažďovaniu sa obyvateľov na verejných priestranstvách.

Spojené štáty majú v súčasnosti najviac potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom i úmrtí na svete: aktuálne evidujú už vyše 755-tisíc infikovaných a viac ako 40-tisíc mŕtvych.

New York v rámci USA eviduje najviac potvrdených prípadov nákazy (vyše 226-tisíc) i úmrtí (viac ako 13-tisíc). Minulý týždeň - 9. apríla - hlásili v New Yorku 799 nových úmrtí za jeden deň.

NEW YORK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti