Česko po poklese nových prípadov nákazy koronavírusom uvoľní režim na hraniciach

Pár sa objíma počas slnečného počasia pri rieke Vltava v Prahe.
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Oddnes otvoria nové prevádzky.

V Českej republike evidovali v nedeľu ďalších 92 prípadov nákazy novým koronavírusom, denný prírastok infikovaných tak v krajine klesol štvrtý deň po sebe. Celkový počet nakazených sa podľa aktuálnych údajov ministerstva zdravotníctva zvýšil na 6746, informoval v pondelok ráno Český rozhlas.

Z ochorenia COVID-19 spôsobovaného koronavírusom SARS-CoV-2 sa v Česku doposiaľ vyliečilo 1298 pacientov, uzdravenie 63 z nich potvrdili počas nedele. Nákaze v nemocniciach v krajine podľahlo 186 ľudí, päť nových úmrtí zaznamenali v nedeľu. Tento počet obetí platí k nedeľňajšiemu večeru, aktualizáciu údajov ministerstvo zdravotníctva poskytne až neskôr dopoludnia.

Česká vláda v piatok oznámila, ktoré prevádzky - zatvorené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu - sa od pondelka otvoria. Potvrdila tak prvú časť plánu uvoľňovania prísnych obmedzení, ktorý predstavila v utorok 14. apríla.

V pondelok sa otvoria: farmárske trhy, autobazáre, autosalóny a remeslá s prevádzkami. Budú sa môcť konať aj malé svadby s účasťou do desať ľudí, vonkajšie tréningové aktivity profesionálnych športovcov v menších skupinách za presne stanovených podmienok. Pre výučbu maximálne piatich študentov v poslednom ročníku štúdia sa otvoria aj univerzity. V nasledujúcich týždňoch sa otvoria aj ďalšie prevádzky, služby a obchody.

V pondelok sa k bežnej prevádzke vrátia aj české úrady. Ich zamestnanci a verejnosť však budú musieť v úradných budovách dodržiavať prísne hygienické podmienky a obmedziť osobný kontakt na minimum.

Česko uvoľní režim na hraniciach

Český minister vnútra a predseda Ústredného krízového štábu Jan Hamáček v pondelok povedal, že chce uvoľniť režim na hraniciach. Pendleri by tak nemuseli nutne ísť do 14-dňovej karantény, stačil by im negatívny test na ochorenie COVID-19, ale nesmel by byť starší ako tri dni. Informoval o tom český portál Novinky.cz.

"Chceme uvoľniť režim na hraniciach, nechceme prísnym režimom brániť ekonomickým aktivitám," povedal Hamáček na tlačovej konferencii po rokovaní vedenia Ústredného krízového štábu.

V novom režime by sa tak uplatnilo testovanie. "Zostali by výnimky pre zdravotnícky personál, sociálnych pracovníkov či integrovaný záchranný systém. U ostatných by stačilo predložiť negatívny test na COVID-19. Ten by ale nesmel byť starší než tri dni," vysvetlil Hamáček.

Zmena by sa týkala predovšetkým ľudí, ktorí cestujú do zahraničia za zamestnaním alebo za príbuznými. V Česku totiž stále platia obmedzenia voľného pohybu. Ľudia môžu ísť von iba v prípadoch, ak majú na to jasný dôvod.

Pendleri by podľa Hamáčka mohli predložiť jeden test za desať dní. Ak by bol negatívny, nemuseli by ísť po návrate do ČR do 14-dňovej karantény.

Do Česka by teda podľa Hamáčka mohli prísť aj ľudia zo zahraničia, ktorí majú v krajine obchodné aktivity. "Aktivity musia trvať do troch dní," spresnil Hamáček. Aj títo cudzinci by museli mať negatívny test na ochorenie COVID-19.

Navrhovanú zmenu prerokuje v pondelok vláda premiéra Andreja Babiša. Ak to schváli, nové podmienky by mohli platiť od 27. apríla, dodal Hamáček.

Znovu sa tiež vyjadril za predĺženie núdzové stavu. Ak by ho totiž nepredĺžili, podľa jeho slov by nebolo možné plošne regulovať vstup cudzích občanov na územie Českej republiky.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti