Smutný príbeh: Sestry v rozpätí 100 rokov zabili dve rozličné globálne pandémie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Jej staršia sestra zomrela v roku 1918.

Americké Fox News informovalo o veľmi smutnom prípade. Dvojicu sestier po viac ako storočí zabili dve odlišné globálne pandémie.

Selma Esther Ryanová z texaského Austinu zomrela na nový koronavírus len tri dni po tom, ako oslávila 96. narodeniny. Jej staršia sestra Esther, s ktorou sa nikdy nestretla, zomrela v roku 1918 ako päťročná na španielsku chrípku.

„Tretieho apríla volali zo zariadenia, kde matka bola, že päť ľudí, vrátane nej, má teplotu. Počas ďalších päť dní som len cez okno pozorovala, ako zo dňa na deň sa jej stav zhoršuje," hovorí dcéra Vicki.

Španielskou chrípkou sa pred viac ako 100 rokmi nakazila približne tretina vtedajšej celosvetovej populácie, zhruba 500 miliónov ľudí, pričom na ňu zomrela asi desatina z tohto počtu.

K pondelkovému ránu celosvetovo evidovali viac ako 2,4 milióna nakazených novým koronavírusom, viac ako 165-tisíc úmrtí a do 630-tisíc vyliečených.

Kým ochorenie COVID-19 najviac ohrozuje najmä staršiu populáciu a ľudí s inými závažnými zdravotnými problémami, úmrtnosť na španielsku chrípku bola najvyššia medzi osobami vo veku 20-40 rokov a deťmi mladšími ako päť rokov.

Zdroj: Twitter/KXAN News

TEXAS/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti