Bratislavský kraj začal plošne testovať zamestnancov domov seniorov

19 HO Nove umrtia.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Ako prví boli testovaní zamestnanci v bratislavskom Novom Meste.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal v pondelok s celoplošným testovaním zamestnancov zariadení sociálnych služieb na nový koronavírus. Ako prví boli otestovaní zamestnanci Domova sociálnych služieb (DSS) Sibírka v bratislavskom Novom Meste. V najbližších dňoch chce kraj otestovať zamestnancov a klientov všetkých sociálnych zariadení na svojom území. Informovala o tom hovorkyňa BSK Lucia Forman.

"Klienti zariadení sociálnych služieb sú už viac ako mesiac bez návštev rodinných príslušníkov aj bez vychádzok z areálu. Jediný, kto je s nimi v kontakte, sú ich ošetrovatelia, opatrovatelia, terapeuti či psychológovia. Práve preto sme ako prvý krok pristúpili k urýchlenému testovaniu zamestnancov," skonštatoval predseda BSK Juraj Droba.

DSS Sibírka je tak po DSS Pezinok druhým krajským zariadením sociálnych služieb, v ktorom prešli testovaním na ochorenie COVID-19 všetci zamestnanci. Celkovo bolo v tomto zariadení otestovaných 46 zamestnancov, ktorí sa starajú o 17 klientov s viacnásobným postihnutím. Kraj má vo svojej pôsobnosti 14 zariadení sociálnych služieb, v najbližších dňoch ich plánuje otestovať všetky na svojom území.

"Testami na COVID-19 prejde 900 zamestnancov a 1100 klientov," doplnila Forman s tým, že testovanie zabezpečuje kraj vo vlastnej réžii.

DSS Pezinok je od 11. apríla v karanténe a v okolí domova je ochranné pásmo. V uplynulých dňoch tam bolo pozitívne testovaných viacero klientov a pracovníkov na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, a boli zaznamenané aj viaceré úmrtia.

V tejto súvislosti bola odvolaná riaditeľka domova Viola Schmidtová a do zariadenia nastúpila krízová manažérka spolu s opatrovateľkou, zdravotnou sestrou a terapeutkou. Polícia pre situáciu v DSS Pezinok začala trestné stíhanie pre prečin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti