Rusko umiestnilo do karantény tisíce vojakov, ktorí nacvičovali na prehliadku

Návštevníci s rúškami na tvárach obdivujú rozkvitnuté čerešne v parku Ueno v japonskom Tokiu.
Zdroj: TASR/AP/Pavel Golovkin

Prehliadka sa mala konať 9. mája v Moskve i napriek hrozbe pandémie COVID-19.

Rusko umiestnilo do karantény tisícky vojakov, ktorí sa zúčastnili na nácviku na slávnostnú prehliadku pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom.

Prehliadka sa mala konať 9. mája v Moskve i napriek hrozbe pandémie COVID-19, prezident Vladimir Putin však medzitým rozhodol o jej odklade. Požiadali ho o to viaceré organizácie veteránov druhej svetovej vojny, a to v súvislosti s epidemiologickou situáciou v krajine.

Ministerstvo obrany uviedlo, že približne 15.000 vojakov pošle späť na ich základne, kde absolvujú dvojtýždňovú karanténu. Rezort nenaznačil, že by bol niektorý z vojakov infikovaný novým druhom koronavírusu, ktorý chorobu COVID-19 spúšťa.

Kremeľ sa však zdráhal odložiť vojenskú prehliadku, ktorú chcel Putin využiť na posilnenie vzťahov so zahraničnými lídrami, najmä so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Jeho účasť sa očakávala, napísal v pondelok denník The Guardian.

Prípady nákazy boli zaznamenané v niekoľkých ruských vojenských jednotkách i akadémiách. Ministerstvo obrany minulý týždeň potvrdilo, že desiatky kadetov a inštruktorov z Nachimovovej námornej školy, ktorá na slávnostnú vojenskú prehliadku posiela svoju delegáciu, sa infikovalo koronavírusom. Ministerstvo tvrdí, že žiadny z týchto infikovaných sa na nácviku nezúčastnil.

Na uniknutom videozázname je vidno tisícky vojakov zoradených na nácvikovej ploche neďaleko Moskvy. Video vyvolalo prekvapenie i rozhorčenie, keďže v hlavnom meste a okolitej oblasti platia prísne opatrenia týkajúce sa dodržiavania fyzického odstupu. Ministerstvo obrany podľa zmieneného britského média potvrdilo, že nácvik na slávnostnú vojenskú prehliadku sa konal 1. apríla, pričom skúšky v plnej uniforme boli naplánované na 29. apríla a 4. mája.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti