Svetový vývoj: Ktoré krajiny už majú najhoršie za sebou a ktoré vrchol pandémie čaká?

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Petia_is

Vo Wu-chane, hlavnom ohnisku nákazy, stúpol za posledný týždeň počet obetí koronavírusu až o 50 percent na celkovo 1290.

Mnohé z krajín, ktoré koronavírus zasiahol najviac, už majú najhoršie za sebou a v ďalších šírenie nákazy stagnuje. Vyplýva to z analýzy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Vedci sa pri tom zamerali na krajiny, v ktorých stále evidujú viac než 10 nových obetí nákazy COVID-19 denne. Píše o tom portál Sky News.

Veľká Británia

Čísla naznačujú, že denný nárast úmrtí na COVID-19 sa v Spojenom kráľovstve ustálil. V pondelok zaznamenali v krajine v tomto smere najnižšie číslo za uplynulé dva týždne. Británia jej jedným z piatich štátov, ktoré majú viac než 10-tisíc obetí koronavírusu.

Taliansko

Taliansko bolo prvou európskou krajinou, ktorú masívne zasiahla pandémia a v súčasnosti už vidí záblesk nádeje. Denný nárast počtu obetí koronavírusu začal klesať približne pred dvoma týždňami. V uplynulých dňoch opäť začal mierne stúpať, ale v porovnaní s kulminačným bodom ide iba o polovičné čísla. V Taliansku evidujú celkovo vyše 24-tisíc obetí nákazy COVID-19.

Španielsko

Aj v Španielsku je trajektória denného prírastku úmrtí na zostupe. V pondelok evidovali španielske úrady 399 nových úmrtí, čo bolo o 11 menej ako v nedeľu. V krajine doteraz zaznamenali takmer 21-tisíc obetí koronavírusu.

USA

Krajina, ktorú koronavírus zasiahol najviac, eviduje už celkovo 41 500 úmrtí na COVID-19. V niektorých oblastiach Spojených štátov sa nárast obetí spomalil. Platí to aj pre štát New York, ktorý je hlavným ohniskom nákazy. Denné počty nových prípadov nákazy sa začali približovať k nižším číslam spred 10 dní.

Francúzsko

Vo Francúzsku počas víkendu zaznamenali najnižší denný nárast obetí za takmer tri týždne. Patrí tak medzi krajiny, v ktorých je už vírus na ústupe. Celkovo zaznamenali vyše 20-tisíc úmrtí na COVID-19.

Nemecko

V Nemecku má denný nárast obetí koronavírusu zostupný trend. Najviac to bolo vidieť počas víkendu, keď počty nových úmrtí prudko klesli takmer o 60 percent z piatkových 300 na 104 v nedeľu. Celkovo zaznamenali od začiatku pandémie už 4862 úmrtí.

Irán

Spomedzi krajín Blízkeho východu koronakríza najviac zasiahla práve Irán. Počas uplynulých dvoch týždňov ale denný nárast úmrtí postupne mierne klesal. V pondelok pribudlo 91 obetí koronavírusu a celkovo evidujú 5209 obetí od začiatku pandémie.

Brazília

Brazília, ktorú koronavírus zasiahol najviac spomedzi všetkých krajín Latinskej Ameriky, stále nedosiahla kulminačný bod šírenia nákazy. Celkovo evidujú 2588 obetí.

Turecko

Turecko zaznamenalo prvý prípad nákazy koronavírusom až 10. marca a zakrátko zaznamenali prudký nárast pacientov aj úmrtí. Počas uplynulých dvoch týždňov sa situácia začala zlepšovať a v súčasnosti sa počet nových obetí vírusu ustálil na okolo 120 denne. V krajine doteraz na COVID-19 zomrelo vyše 2-tisíc ľudí.

Švajčiarsko

Švajčiarsko patrí v pomere k svojej populácii medzi európske krajiny, ktoré koronavírus zasiahol najviac. Celkovo evidujú vyše tisíc obetí, no klesajúce čísla z posledných dní naznačujú, že krajina už má to najhoršie za sebou.

India

V Indii je koronavírus na vzostupe. Denný nárast nových prípadov nákazy aj úmrtí stúpajú a miestne úrady predpokladajú, že vrchol epidémie príde až začiatkom mája. V krajine celkovo evidujú 592 obetí ochorenia COVID-19.

Rusko

V Rusku sa epidémia rozbiehala pomalšie. Podľa prezidenta Vladimira Putina epidémia v krajine ešte vrchol nedosiahla. Celkovo evidujú 456 obetí koronavírusu.

Čína

Vo Wu-chane, hlavnom ohnisku nákazy, stúpol za posledný týždeň počet obetí koronavírusu až o 50 percent na celkovo 1290. Čina predtým zažila niekoľko dní, keď úrady nehlásili žiadne nové úmrtia na COVID-19 prípadne išlo o jednociferné prírastky. Špekuluje sa, že uvoľnenie opatrení bolo predčasné a hrozí druhá vlna epidémie koronavírusu.

LONDÝN/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti