Taliansko oznámilo termín začiatku zmierňovania karanténnych opatrení

Nenakazil sa u nich ani jeden človek. Obyvateľov španielskeho mesta chránia radikálne opatrenia
Zdroj: TASR/AP/Antonio Calanni

V Taliansku v pondelok klesol - vôbec po prvý raz od začiatku pandémie - celkový počet osôb nakazených novým koronavírusom.

Taliansko do konca tohto týždňa predstaví plán uvoľňovania prísnych karanténnych opatrení zavedených na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2. V utorok to oznámil taliansky premiér Giuseppe Conte. S postupným uvoľňovaním by sa podľa neho malo začať od 4. mája. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Prial by som si, aby som mohol povedať: Poďme všetko opäť otvoriť. Ihneď. Začneme od zajtra rána... Ale takéto rozhodnutie by bolo nezodpovedné. Viedlo by to k nekontrolovateľnému rastu krivky šírenia nákazy a zmarilo by to všetko úsilie, ktoré sme doteraz vyvinuli," napísal Conte v príspevku na Facebooku.

"Musíme konať na základe národného plánu (opätovného otvorenia), ktorý však zohľadňuje územné osobitosti," dodal. Conte v apríli predĺžil platnosť karanténnych opatrení do 3. mája. Platnosť opatrení sa mala pôvodne skončiť 13. apríla.

V Taliansku v pondelok klesol - vôbec po prvý raz od začiatku pandémie - celkový počet osôb nakazených novým koronavírusom. V krajine zaznamenali 108.237 osôb pozitívne testovaných na SARS-CoV-2, ktoré sa liečia v nemocniciach alebo doma. V porovnaní s nedeľou to prestavuje pokles o 20 prípadov.

Celkový počet obetí tejto nákazy sa v krajine zvýšil na 24.114. Ako pripomína Reuters, Taliansko sa v počte obetí ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, radí na druhé miesto. Viac obetí majú len Spojené štáty.

V Rakúsku otvoria kostoly, reštaurácie aj časť škôl

Rakúska vláda zmierni niektoré karanténne opatrenia, ktoré boli zavedené v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu, a s platnosťou od 15. mája opätovne otvorí kaviarne a reštaurácie, pričom povolí aj konanie bohoslužieb. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza o tom informovala agentúra Reuters.

"Rýchlejšie než iné krajiny kráčame k niečomu, čo možno nazvať novou normalitou," uviedol v tejto súvislosti Kurz na tlačovej konferencii.

Od 15. mája budú môcť byť opäť do 23.00 h otvorené gastronomické prevádzky, samozrejme za predpokladu, že počet nakazených zostane nízky.

Rakúšania sa však zatiaľ nezbavia ochranných rúšok. Ich nosenie je už teraz povinné vo verejnej doprave a po novom bude povinné aj pri nakupovaní.

Už 4. mája sa začnú prípravy na maturitné skúšky, školská dochádzka by sa mohla postupne obnovovať od 15. mája, pravdepodobne v dvoch zmenách, aby bolo v škole každý deň prítomných iba 50 percent detí.

Rakúsko pristúpilo pred viac než mesiacom ešte na začiatku pandémie k uzatvoreniu reštaurácií, barov, divadiel a časti obchodných prevádzok. Bolo zároveň medzi prvými krajinami, ktoré začali karanténne opatrenia uvoľňovať, keď pred týždňom povolilo opätovné otvorenie obchodov so stavebninami a domácimi potrebami, záhradných centier a predajní s plochou menšou ako 400 metrov štvorcových. Väčšie obchody vrátane nákupných centier a kaderníctiev by mali opätovne začať fungovať už 1. mája.

Španielsko hlási ďalších 430 obetí koronavírusu

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 dosiahol v Španielsku 21.282 po tom, čo v dôsledku nákazy spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2 zomrelo za 24 hodín ďalších 430 ľudí. Celkový počet nakazených stúpol o 3968 na 204.178 prípadov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Španielska vláda zmenila usmernenia pre jednotlivé nemocnice a úrady týkajúce sa zrátavania obetí koronavírusu. Riadi sa pritom pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a trvá na tom, aby sa do počtu úmrtí zarátavali len osoby, ktoré mali pozitívny test na koronavírus a nie aj také, ktoré otestované neboli, no vykazovali príznaky ochorenia COVID-19.

Karanténne opatrenia, ktoré patria k najprísnejším v Európe, platia v Španielsku od 14. marca. Aktuálne platia do 26. apríla a ich predĺženie do 9. mája bude musieť ešte schváliť parlament. 

Belgicko aj naďalej hlási pokles úmrtí a hospitalizácii


Belgické úrady v utorok znovu potvrdili klesajúci trend úmrtí aj nových hospitalizácií spojených s chorobou COVID-19. Uviedla tlačová agentúra Belga.

Za posledných 24 hodín bolo hospitalizovaných už len 172 ľudí, pričom už niekoľko dní počet hospitalizácií zostáva pod hranicou 200 osôb. V pondelok mohlo nemocnice opustiť ďalších 107 infikovaných pacientov. V utorok bolo hospitalizovaných celkovo 4976 ľudí, z toho 1079 na jednotkách intenzívnej starostlivosti a 777 z nich potrebovalo respiračnú pomoc.

V pondelok úrady zaznamenali 170 úmrtí, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 5998 ľudí a podľa predpokladov v utorok bude prekročená šesťisícová hranica.

Klesajúci trend má aj počet novoinfikovaných ľudí, keď z pondelňajšej série 5214 uskutočnených testov bolo 973 nakazených, z toho 650 v domovoch dôchodcov, ktoré zostávajú najväčšími ohniskami šírenia nákazy. Od vypuknutia pandémie bolo v Belgicku potvrdených 40.946 prípadov nákazy.

Krajina sa pripravuje na postupné uvoľňovanie karanténnych opatrení. Od soboty sú pre verejnosť otvorené záhradnícke centrá, obchody pre domácich majstrov a stavebniny. Predaj potravín s určitými obmedzeniami pre kupujúcich fungoval neprerušenie aj počas krízy, veľké straty však karanténa spôsobila ostatným obchodom.

Televízna stanica RTBF upozornila na údaje Belgickej federácie obchodu a služieb, podľa ktorých nepotravinársky obchodný sektor stráca každý deň 139 miliónov eur. Online nákupy zabezpečia maximálne desaťpercentný odbyt nepotravinárskych tovarov v porovnaní si situáciou spred vypuknutia krízy.

Belgicko v rámci uvoľňovania ochranných opatrení hľadá okolo 2000 "vyšetrovateľov", ktorých úlohou bude identifikovať osoby potenciálne nakazené novým koronavírusom. V praxi to znamená vyhľadávať ľudí, ktorí prišli do kontaktu s už infikovanými osobami, pozvať ich na testovanie a následne každý, u koho sa prejaví prítomnosť vírusu, bude musieť absolvovať dvojtýždňovú karanténu.

MILÁNO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Taliansko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.