Čínskym lekárom nakazeným COVID-19 stmavla pleť. Ich kolegovia majú zopár teórií

Barbora Piešová v SuperVýbere
Zdroj: Reprofoto: YouTube/China BeijingTV Entertainment Channel

Obom nový koronavírus diagnostikovali ešte 18. januára.

Dvojica čínskych lekárov z Wu-chanu, ktorí ešte v januári ochoreli novým koronavírusom , znepokojuje ich kolegov.

I-fan a Wej-feng Chu (obaja 42) museli byť počas ochorenia napojení na mimotelový obeh. Teraz im stmavla pleť. S odvolaním sa na reportáž čínskej televízie o tom informovali britské médiá .

Prečo je tomu tak, jasné nie je. Čínské médiá tvrdia, že za to môže hormonálna nerovnováha po tom, ako im COVID-19 poškodil pečeň.

Ošetrujúci lekár Chua sa domnieva, že to môže byť aj pre lieky, ktoré im podávali na začiatku ochorenia.

Názov látky, ktorej vedľajším účinkom môže byť stmavnutie pleti, však nepovedal. Normálna farba by sa obom mala vrátiť po tom, ako bude v lepšej kondícii aj pečeň.

AKTUÁLNE ČÍSLA O NOVOM KORONAVÍRUSE NÁJDETE TU

Nákaza sa u oboch potvrdila 18. januára. Najskôr ich previezli na pľúcne oddelenie, potom ešte prišli ďalšie dva prevozy. Prvý z menovaných prekonal koronavírus 39 dní po tom, ako ho napojili na mimotelový obeh ECMO, ktorý nahradzuje funkcie srdca a pľúc.

V rozhovore z nemocničného lôžka uviedol, že sa jeho stav veľmi zlepšil. Už sa vraj normálne dokáže hýbať v posteli, sám však chodiť ešte nevie. Podľa slov lekára mu však boj s ochorením SARS-CoV-2 priniesol traumu.

„Keď som nabral vedomie a najmä po tom, ako som sa dopočul o mojom stave, cítil som strach a často som mal nočné mory," povedal. So zlepšením psychického stavu mu vraj pomohli doktori a terapie. Teraz už je na klasickom oddelení.

Zdroj: Twitter/Sharing travel

Žiaľ, stav jeho kolegu a kamaráta je vážnejší. Urolog Chu je pripútaný na lôžko už 99 dní. Jeho ošetrujúci lekár uviedol, že sa obáva o jeho duševné zdravie. Od 11. apríla je schopný hovoriť, naďalej však zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti.

K utorkovému popoludniu na ochorenie COVID-19 celosvetovo evidovali takmer 2,5 milióna nakazených, viac ako 171-tisíc obetí a viac ako 658-tisíc vyliečených.

https://www.youtube.com/watch?v=3ctq9ulLvXY


Zdroj: YouTube/China BeijingTV Entertainment Channel

PEKING/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti