Americký štát Missouri zažaloval Čínu pre koronavírus

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo/Ng Han Guan

Podľa prokuratúry čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe COVID-19.

Americký štát Missouri podal v spojitosti s pandémiou nového koronavírusu žalobu na čínsku vládu. Informoval o tom v noci na stredu denník Die Welt. Generálny prokurátor Eric Schmitt podal žalobu na okresnom súde v Missouri, ktorá čínskych predstaviteľov obviňuje z toho, že svetu vrátane obyvateľov Missouri spôsobili "nenapraviteľné škody", ako chorobu, úmrtia, ľudské utrpenie a hospodárske straty.

"V Missouri sú dosahy vírusu veľmi reálne - tisíce sa nakazili a mnohí zomreli," vyhlásila prokuratúra. Malé podniky okrem toho museli svoje prevádzky zatvoriť, čo mnohým ľuďom spôsobilo ťažkosti uživiť sa.

"Čínska vláda klamala svetu o nebezpečenstve a nákazlivej povahe (ochorenia) COVID-19, umlčiavala whistleblowerov a robila len málo pre to, aby zastavila šírenie tejto choroby," napísala štátna prokuratúra. "Za svoje činy musia prevziať zodpovednosť," dodala.

Prokuratúra požaduje od Číny odškodnenie v nemenovanej sume za smrteľné obete pandémie v Missouri, ako aj za záťaž pre hospodárstvo, ktorú vyvolala aktuálna koronavírusová kríza. V Missouri zomrelo na následky COVID-19 podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa doposiaľ 215 ľudí.

JEFFERSON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme žaloba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.