Denná bilancia koronavírusu v USA dramaticky stúpla, po poklese hlásia rekordný počet obetí

Ľudia oblečení v kostýme postavy Stormtrooper.
Zdroj: TASR/AP Photo/John Minchillo

Americký prezident oznámil 60-dňový zákaz imigrácie do Spojených štátov.

V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v Spojených štátoch za posledných 24 hodín 2751 ľudí, ako vyplýva z najnovších údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) zverejnených v utorok. Informovala o tom agentúra AFP.

V USA tak po niekoľkých dňoch výrazného poklesu obetí hlásia denný rekord. Oproti predchádzajúcemu dňu sa počet mŕtvych zvýšil o tisícku.

USA zaznamenali od vypuknutia pandémie viac než 800.000 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 44.845 úmrtí, ako uvádza JHU so sídlom v meste Baltimore v štáte Maryland.

Za o čosi viac než týždeň sa tak počet smrteľných obetí v USA zdvojnásobil, napísal denník Die Süddeutsche Zeitung. V Spojených štátoch je celosvetovo najviac nakazených - takmer štyrikrát toľko ako v Španielsku, ktoré je v počte infikovaných druhé v poradí.

Na celom svete je evidovaných 2,5 milióna potvrdených prípadov, pričom tretinu z nich zaznamenali v Severnej Amerike. Celosvetovo podľahlo ochoreniu COVID-19 viac ako 177.000 osôb. Od pondelka večera 20.30 h miestneho času do utorka v rovnakom čase bolo hlásených takmer 40.000 nových prípadov infikovaných, dodala JHU.

Trump na 60 dní pozastavil imigráciu do Spojených štátov

Americký prezident Donald Trump oznámil v utorok večer (miestneho času) 60-dňový zákaz imigrácie do Spojených štátoch. Ten bude platiť pre osoby, ktoré sa usilujú v USA získať zelenú kartu, čiže povolenie na trvalý pobyt. Informovali o tom agentúry AP a AFP. Rozhodnutie na dva mesiace zastaviť vydávanie väčšiny pracovných víz má viac než 22 miliónom nezamestnaným Američanom v čase pandémie nového koronavírusu pomôcť ochrániť ich pracovné miesta.

"Zastavením imigrácie dopomôžeme tomu, aby sa po tom, ako sa Amerika znova otvorí, nezamestnaní Američania dostali k pracovným pozíciám ako prví," povedal Trump v Bielom Dome na každodennom brífingu venujúcom sa koronavírusu. Bolo by totiž podľa neho nespravodlivé, ak by Američanov nahradili pracovné sily imigrantov zo zahraničia. "Toto zastavenie (vydávanie víz) bude v platnosti 60 dní," povedal Trump s tým, že o prípadnom predĺžení či zmenách rozhodne na základe "ekonomických okolností v danom čase".

To, že Trump plánuje podpísať výkonné nariadenie na dočasný zákaz imigrácie do USA avizoval už v noci na utorok na Twitteri.

Senát schválil finančnú pomoc na boj s COVID-19

Senát USA v utorok jednomyseľne schválil dodatočnú finančnú pomoc počas pandémie nového koronavírusu určenú pre malé podniky, nemocnice, ako aj na testovanie na COVID-19 vo výške 480 miliárd dolárov (približne 442 miliárd eur). Informovala o tom agentúra Reuters.

Finančný balík tak Senát posunul do Snemovne reprezentantov, ktorá o ňom bude rozhodovať neskôr tento týždeň. Prezident Donald Trump zákonodarcov vyzval, aby tento návrh urýchlene schválili. Ide v poradí už o štvrtý záchranný balík v boji proti koronavírusu.

Ako napísal denník Die Welt, 320 miliárd dolárov z celkovej sumy je určených pre malé a stredné podniky, ktorým to má umožniť aj v tomto náročnom období naďalej vyplácať mzdy ich zamestnancom. Nemocnice dostanú od vlády 75 miliárd dolárov, na testy na prítomosť koronavírusu je vymedzených 25 miliárd dolárov. Zvyšných 60 miliárd dolárov je plánovaných pre núdzovú pomoc napríklad pre poľnohospodárov.

Guvernér štátu New York Andrew Cuomo sa v utorok stretol v Bielom dome s prezidentom Trumpom, pričom ich konverzáciu označil za "funkčnú a efektívnu". Zamerali sa podľa jeho slov na problém zvýšenia kapacít testovania na koronavírus a zároveň na problémy štátneho rozpočtu.

Objem testov sa musí podľa Cuoma až zdesaťnásobiť. Dodal, že lídri musia rokovať o tom, ako môže k zvýšeniu množstva vykonaných testov prispieť federálna vláda a čo môžu pre to spraviť jednotlivé štáty USA.

V Kalifornii vraj mali prvé úmrtie dva týždne pred jeho hlásením

Predstavitelia kalifornského zdravotníctva v utorok vyhlásili, že dvaja ľudia zomreli v americkom štáte Kalifornia na nákazu novým druhom koronavírusu o niekoľko týždňov skôr, než bolo v Spojených štátoch oznámené prvé úmrtie na ochorenie COVID-19 spôsobované týmto vírusom.

Predstavitelia kalifornského okresu Santa Clara uviedli, že obaja ľudia zomreli doma 6. a 17. februára. Prvé úmrtie v USA na koronavírus bolo pritom oznámené 29. februára v meste Kirkland v štáte Washington, citovala v stredu predstaviteľov tlačová agentúra AP.

Úrad vyšetrujúceho koronera dostal v utorok potvrdenú informáciu, že vzorky tkaniva zaslané americkému Stredisku pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) mali po testoch pozitívny výsledok na koronavírus, dodali predstavitelia.

Oznámenie o dvoch úmrtiach prišlo po tom, čo guvernér Kalifornie Gavin Newsom prisľúbil na stredu "hĺbkovú" aktualizáciu schopnosti štátu Kalifornia testovať obyvateľstvo na koronavírus a vyhľadávať a izolovať ľudí, ktorí sú ním nakazení.

To je podľa guvernéra jeden zo šiestich ukazovateľov, ktoré sú kľúčové pre zrušenie nariadenia "zdržiavať sa doma", zameraného na spomalenie šírenia ochorenia - nariadenie však zároveň donútilo milióny ľudí podať si žiadosť o podporu v nezamestnanosti.

"Situácia vedie k pochopiteľným otázkam, ktoré si kladie každý z nás: Kedy?... Kedy aspoň trochu pocítime uvoľnenie ventilu, aby sme trošku zmiernili tento tlak?" vyjadril sa Newsom v utorok.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti